Naturalne sposoby na ból gardła
Zapomniałeś założyć szalika, dopadł cię uporczywy ból gardła i nie możesz dobyć z siebie głosu? Zanim skierujesz swoje kroki do apteki i sięgniesz po gotowe preparaty, wypróbuj kilka sprawdzonych specyfików, które śmiało możesz przyrządzić samodzielnie w domu. Naturalne syropy, inhalacje, grogi czy spraye nie raz nie dwa ratowały z opresji nasze mamy czy babcie i szybko stawiały je na nogi. Z pewnością mogą pomóc także i tobie.
Popularna jeżówka (echinacea) poza tym, że okazuje się wyjątkowo pomocna w leczeniu ran oraz łagodzeniu stanów zapalnych skóry, skutecznie zwalcza objawy towarzyszące infekcjom gardła i w znaczącym stopniu skraca czas leczenia przeziębienia. Łącząc ją z imbirem, miętą, tymiankiem i innymi ziołami wykazującymi działanie przeciwzapalne, uzyskasz naturalny spray kojący uporczywy ból gardła.
Potrzebne składniki:
- Łyżka suszonej jeżówki,
- Łyżka suszonego tymianku
- Łyżka mięty
- Łyżka imbiru
- Jedna czwarta szklanki wrzącej wody,
- Wódka albo rum
- Pojemnik z dozownikiem
Sposób przyrządzania:
Wymieszaj w naczyniu jeżówkę, imbir, tymianek i miętę. Połączone składniki zalej jedną czwartą szklanki wrzącej wody. Parz przez 1-2 minuty. Następnie dopełnij resztę naczynia, na przykład słoika, alkoholem i odstaw na dwa tygodnia. Kiedy specyfik będzie gotowy, odcedź zioła, a ekstrakt z nich przelej do pojemnika z dozownikiem i spryskuj nim bezpośrednio zainfekowane gardło aż ból ustąpi. Jeśli chcesz użyć sprayu wcześniej, przyrządź go według nieco innej metody. Połącz zioła i zalej je wrzącą wodą. Mieszankę zaparzaj pod przykryciem przez dwadzieścia minut. Następnie odcedź zioła i wymieszaj powstały ekstrakt z proporcjonalną ilością alkoholu spożywczego. Przelej go do pojemnika z dozownikiem i aplikuj bezpośrednio na gardło.
Wyjątkowe przydatne w zimie inhalacje ziołowe wykazują działania bakteriobójcze, rozluźniają mięśnie gardła i łagodzą tworzące się w nim stany zapalne oraz usuwają nadmiar śluzu zalegającego w płucach. Dodatkowo mają zbawienny wpływ na skórę - skutecznie ją oczyszczając, sprawiają, że wygląda promiennie i pięknie.
Jak przygotować inhalację?
Wlej sześć filiżanek wrzącej wody do dużej miski i dodaj kilka kropel miętowego lub eukaliptusowego olejku eterycznego. Umieść twarz około 10-15 centymetrów nad lustrem wody. Głowę i ramiona okryj ręcznikiem, by para nie uciekała na zewnątrz. Następnie oddychaj regularnie przez usta i nos przez około 10-15 minut. Powtarzaj zabieg według własnego uznania, maksymalnie kilka razy dziennie.
Leczniczy grog:
Jak wynika z przeprowadzonych badań, gorący grog - oczywiście spożywany z umiarem - może skutecznie złagodzić wszelkie objawy towarzyszące infekcjom gardła i znacznie skrócić czas leczenia przeziębień. Dodatkowo zmniejsza przekrwienia i przyspiesza proces gojenia się ran.
Potrzebne składniki:
- Łyżka miodu
- Jedna torebka herbaty ziołowej
- Jedna szklanka ciepłej wody
- Ćwiartka cytryny
- 2-3 łyżeczki szkockiej lub amerykańskiej whisky
Przygotowanie:
Zalej ziołową herbatę gorącą wodą i parz pod przykryciem przez dwie minuty. Następnie dodaj miód, sok z cytryny oraz alkohol. Wszystkie składniki mieszaj, aż do całkowitego rozpuszczenia miodu. Gotowe.
Wśród miłośników medycyny naturalnej korzeń lukrecji jest znany jako naturalny i bezpieczny środek skutecznie zwalczający rozmaite stany zapalne. Usuwa między innymi przyczyny powstawania tak zwanej suchości w gardle, czy jego podrażnień. Do przyrządzenia herbaty będzie ci potrzebna jedna czwarta szklanki posiekanego korzenia lukrecji. Umieść go w garnku i zalej litrem ciepłej wody. Gotuj przez 15 minut. Gotową herbatę przecedź przez sito i pij małymi porcjami.
Surowy czosnek:
Nie bez powodu czosnek zwany jest naturalnym antybiotykiem. Zawarte w nim allicyny zabijają bakterie przyczyniające się do powstawania rozmaitych infekcji. Czosnek można aplikować na wiele sposobów; zarówno w postaci herbat czy nalewek, jak i jako dodatek do dań i sałatek. Najłatwiej go po prostu jeść bezpośrednio i to nie tylko w momencie gdy dopadnie nas przeziębienie czy grypa, ale także profilaktycznie.
Wygrać z uporczywym bólem gardła pomogą ci także znane ze swoich leczniczych właściwości ocet jabłkowy i miód. Jak przyrządzić z nich naturalny syrop?
Potrzebne składniki:
- 1 łyżka octu jabłkowego
- 1 łyżka wody
- 1/4 łyżeczki pieprzu cayenne
- 1 łyżeczka świeżo startego imbiru (lub 1/4 łyżeczki zmielonego imbiru)
- 1/4 łyżeczki zmielonego cynamonu
- 1 ząbek startego czosnku (lub 1/4 łyżeczka czosnku w proszku)
- 1 łyżka rozpuszczonego miodu
- Mały słoik z pokrywką
Sposób przyrządzania:
Do małego słoika wlej ocet jabłkowy oraz wodę. Wymieszaj składniki. Następnie dodaj do nich pieprz cayenne, imbir, cynamon i czosnek. Zakręć słoik i starannie wymieszaj jego zwartość. Następnie dodaj do niej rozpuszczony miód i ponownie wymieszaj składniki. Przed każdym spożyciem wstrząśnij słoikiem. Zażywaj 1-2 łyżki syropu dziennie, w zależności od potrzeb. Nie musisz przechowywać go w lodówce. Chyba, że przyrządzisz ilość, która wystarczy na więcej niż trzy dni.