Naukowcy odkryli, że im jest zimniej, tym bardziej czujemy się samotni
Wyniki nowego eksperymentu sugerują, że ludzie częściej szukają towarzystwa przyjaciół i bliskich, gdy są narażeni na niższe temperatury.
To odkrycie jest efektem badń przeprowadzonych w ramach wspólnego projektu badawczego przez Adama Faya z State University of New York i Jona Manera z Florida State University.
Eksperyment opierał się na osobistym wywiadzie, podczas którego badanych pytano o to, jakie jest prawdopodobieństwo tego, że nawiążą ponownie kontakt z kimś, z kim się przed laty przyjaźnili lub kogo kiedyś kochali. Pytania były wciąż te same, a jedyną zmienną w trakcie eksperymentu była temperatura panująca w pomieszczeniu, w którym go przeprowadzono.
Badanie pokazało, że im wyższa temperatura, tym mniej doskwiera nam samotność. Większą potrzebę bliskości i interakcji społecznych odczuwamy w niższych temperaturach.
W trakcie eksperymentu część badanych w chwili przeprowadzanego wywiadu miała do dyspozycji podgrzewany koc. Osoby, które odpowiadały na pytania otulone ciepłym kocem deklarowały mniejszą chęć kontaktu z przyjacielem lub bliską osobą, w porówaniu do tych, którzy tego "ciepła" byli pozbawieni. Ten sam ogólny efekt zaobserwowano w dniach z wyższymi temperaturami.
Według Manera i Faya wyniki te: "sugerują, że pozornie subtelne zmiany temperatury mogą mieć ważne implikacje dla psychologii przynależności społecznej".
***Zobacz także***