Nawyki żywieniowe, które negatywnie wpłyną na stan zdrowia
Ludzie często sądzą, że zdrowa dieta opiera się tylko i wyłącznie na jedzeniu zielonej sałaty i piciu czystej niegazowanej wody. Oczywiście jest to błędne myślenie, ponieważ zdrowa dieta to taka, która jest zbilansowana i jest w stanie dostarczyć nam wszystkich składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego działania całego organizmu. Zdrowa dieta to również zdrowy umysł, gdyż wszystko, co spożywamy, odbija się na kondycji naszego mózgu. Jeśli zjemy posiłek, który jest pełnowartościowy, czujemy się pełni energii, pozytywnie nastawieni do świata oraz gotowi do działania. Oto najpopularniejsze negatywne nawyki żywieniowe.
Niezdrowe jedzenie, szczególnie fast foody, sprawiają, że czujemy się smutni, ociężali, zmęczeni oraz nie mamy żadnej motywacji do działania. Dlaczego tak się właśnie dzieje, że nasz organizm wie, kiedy dostarczamy mu pełnowartościowe jedzenie, a kiedy zwykłe śmieci? Chodzi o składniki, które są zawarte w danym pożywieniu oraz o to, w jaki sposób nasze ciało je przetrawi i ile wartościowych składników dostanie. Jednak niekiedy zapominamy też o niektórych negatywnych nawykach, takich jak picie mocnej kawy czy wychodzenie z domu bez śniadania. Wszystko to, ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Oto najpopularniejsze negatywne nawyki żywieniowe.
Większość ludzi zaczyna swój dzień od kubka kawy, która ma za zadanie obudzić i pomóc przetrwać resztę dnia. Niestety najczęściej popełniamy taki błąd, że pijemy kawę na pusty żołądek co może przyczynić się w późniejszym czasie do wielu chorób. Jeśli jedna filiżanka kawy to za mało i dodatkowo pijesz jeszcze jedną w południe, możesz bardzo szybko uzależnić się od kofeiny. Nałóg będzie objawiać się niepokojem, drażliwością oraz brakiem koncentracji, a wypicie kolejnej kawy sprawi, że objawy uzależnienia ustąpią tylko na chwilę.
Dieta ze zbyt dużą ilością cukru
Przeciętny człowiek w ciągu dnia spożywa około 32 łyżeczek cukru. Jest to przerażająca ilość, która przyczynia się do nadwagi oraz problemów z układem sercowo-naczyniowym. Zbyt wysoki poziom cukru w organizmie może negatywnie wpłynąć na serotoninę, która reguluje wiele funkcji fizjologicznych organizmu, takich jak trawienie, cykl snu czy apetyt. Wraz ze wzrostem ciśnienia, zwiększa się również poziom kortyzolu, który powoduje problemy z tarczycą, trawieniem, a nawet układem rozrodczym.
Większość z nas wie, że alkohol szkodzi zdrowiu, jednak często po niego sięgamy. Pijemy dla towarzystwa lub gdy mamy jakiś problem, nie myśląc o tym, że na drugi dzień będziemy mieć kaca. Alkohol powoduje, że nasze myśli i ruchy są spowolnione, więc im więcej pijesz, tym bardziej odczujesz ten efekt. Nadużywanie alkoholu ma również wpływ na chwilowe podniesienie poziomu serotoniny w organizmie, która powoduje nagłą zmianę nastroju.
Częste spożywanie smażonych pokarmów
Wszyscy mamy czasem gorszy dzień, w którym mamy ochotę zjeść paczkę chipsów, pudełko ciastek i do tego pizzę. Faktycznie, w trakcie jedzenia takiej bomby kalorycznej poczujemy się lepiej, jednak kilkanaście minut później będziemy tego żałować. Nie mamy pojęcia, co tzw. śmieciowe jedzenie w rzeczywistości robi z naszym organizmem. Smażone potrawy nie tylko powodują przyrost masy ciała, ale również przyczyniają się do depresji.
Wiele osób uwielbia zjadać słone potrawy, które powodują, że po zjedzeniu mamy ochotę wypić butelkę wody na raz. Zbyt wysokie spożycie soli negatywnie wpływa na nasz organizm dlatego, że powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, co na dłuższą metę jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Po co używać ogromnej ilości soli, kiedy można ją łatwo zastąpić ziołami oraz innymi przyprawami, które są bardzo smaczne i zdrowe.
Nie jemy śniadania
Niektórzy z nas mają tendencję do późnego wstawania rano i robienia wszystkiego biegiem, pomijając przy tym najważniejszy posiłek dnia, czyli śniadanie. Czy wiesz, że unikanie śniadania prowadzi do niskiego poziomu cukru we krwi, który objawia się telepaniem rąk oraz ogólnym osłabieniem organizmu i słabą koncentracją? Jeśli chcesz, aby twoje ciało i mózg działały prawidłowo, zacznij jeść pełnowartościowe śniadanie, a od razu zauważysz różnicę.
- zielone warzywa
- orzechy włoskie
- awokado
- jagody
- grzyby
- cebulę
- pomidory
- fasolkę
- jabłka
- ryby
- nabiał
Tych kilka produktów sprawi, że będziesz czuć się znacznie lepiej, uzupełnisz witaminy i minerały w organizmie oraz poprawisz swój wygląd zewnętrzny. Pamiętaj, że zdrowa i zbilansowana dieta to klucz do sukcesu!