Reklama

Reklama

Nieoczywiste objawy raka piersi

Jego oznak szukamy w okolicach piersi i pach, bo są tam zlokalizowane węzły chłonne. Tymczasem nowotwór ten może też dawać nietypowe symptomy.

Zwykle diagnozuje się go po 50-tce (50-69 lat). Jedną z przyczyn są związane z menopauzą zmiany hormonalne. Rezygnowanie z wizyt u ginekologa (uważamy, że skoro nie miesiączkujemy, to nie ma takiej potrzeby), pogarsza sprawę. Powoduje bowiem, że mały procent z nas trafia na leczenie na wczesnym etapie rozwoju choroby (gdy łatwo ją leczyć). 

Reklama

Dlatego warto chodzić do ginekologa raz na pół roku i znać objawy raka piersi, by móc jak najszybciej trafić pod opiekę specjalisty (onkologa).

Nietypowe objawy choroby

Zmęczenie, duża senność

Z czasem dochodzą do nich zaburzenia snu, a nawet depresja. Przyczyną jest brak równowagi chemicznej w organizmie (z powodu rosnącego raka). Jeśli nie mają wyraźnej przyczyny, poradź się lekarza. 

Ból pleców

Powinien zaniepokoić, jeśli jest połączony z naciskiem na żebra lub kręgosłup albo gdy występuje w górze pleców i mamy wrażenie, że rozchodzi się po kości. 

Nietrzymanie moczu

Zmiany nowotworowe w piersiach zaburzają pracę hormonów, które kontrolują pracę cewki moczowej. 

Kaszel, chrypka

Takie symptomy możemy mieć, gdy nowotwór da przerzuty do płuc (zdarza się to w 70 proc. przypadków!). Jeśli występują przez 2-3 tygodnie, a ty nie jesteś podziębiona, idź do lekarza, by wykluczył choroby tarczycy, zatok, astmę i alergię. 

Twoją czujność powinna również wzmóc duża liczba pieprzyków. Zazwyczaj kojarzymy je z nowotworami, ale nie piersi, tylko skóry. Tymczasem panie, które natura obdarzyła dużą liczbą ciemnych znamion, mają dużo większe ryzyko zapadnięcia na raka piersi (potwierdziły to badania prowadzone przez 18 lat na prawie 90. tys. kobiet!). 

Typowe objawy choroby

Warto przypomnieć sobie również te bardziej charakterystyczne objawy nowotworów piersi. Jeśli zauważysz chociaż jeden z nich, dla pewności jak najszybciej skonsultuj się z ginekologiem.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje