Reklama

Nieoczywiste objawy raka piersi

Jego oznak szukamy w okolicach piersi i pach, bo są tam zlokalizowane węzły chłonne. Tymczasem nowotwór ten może też dawać nietypowe symptomy.

Zwykle diagnozuje się go po 50-tce (50-69 lat). Jedną z przyczyn są związane z menopauzą zmiany hormonalne. Rezygnowanie z wizyt u ginekologa (uważamy, że skoro nie miesiączkujemy, to nie ma takiej potrzeby), pogarsza sprawę. Powoduje bowiem, że mały procent z nas trafia na leczenie na wczesnym etapie rozwoju choroby (gdy łatwo ją leczyć). 

Dlatego warto chodzić do ginekologa raz na pół roku i znać objawy raka piersi, by móc jak najszybciej trafić pod opiekę specjalisty (onkologa).

Nietypowe objawy choroby

Zmęczenie, duża senność

Reklama

Z czasem dochodzą do nich zaburzenia snu, a nawet depresja. Przyczyną jest brak równowagi chemicznej w organizmie (z powodu rosnącego raka). Jeśli nie mają wyraźnej przyczyny, poradź się lekarza. 

Ból pleców

Powinien zaniepokoić, jeśli jest połączony z naciskiem na żebra lub kręgosłup albo gdy występuje w górze pleców i mamy wrażenie, że rozchodzi się po kości. 

Nietrzymanie moczu

Zmiany nowotworowe w piersiach zaburzają pracę hormonów, które kontrolują pracę cewki moczowej. 

Kaszel, chrypka

Takie symptomy możemy mieć, gdy nowotwór da przerzuty do płuc (zdarza się to w 70 proc. przypadków!). Jeśli występują przez 2-3 tygodnie, a ty nie jesteś podziębiona, idź do lekarza, by wykluczył choroby tarczycy, zatok, astmę i alergię. 

Twoją czujność powinna również wzmóc duża liczba pieprzyków. Zazwyczaj kojarzymy je z nowotworami, ale nie piersi, tylko skóry. Tymczasem panie, które natura obdarzyła dużą liczbą ciemnych znamion, mają dużo większe ryzyko zapadnięcia na raka piersi (potwierdziły to badania prowadzone przez 18 lat na prawie 90. tys. kobiet!). 

Typowe objawy choroby

Warto przypomnieć sobie również te bardziej charakterystyczne objawy nowotworów piersi. Jeśli zauważysz chociaż jeden z nich, dla pewności jak najszybciej skonsultuj się z ginekologiem.


Guzki w piersiach. Zmiana kształtu, wielkości albo obrysu (konturu) piersi. Asymetria piersi (wykraczająca poza dotychczasowe różnice w ich wyglądzie). Wyciek z piersi (szczególnie z domieszką krwi). Zmiany skórne (koloru, faktury). Zmiana wyglądu brodawki lub wciągnięcie jej do środka. Powiększenie węzłów chłonnych (znajdujących się pod pachą). 

W jakich pozycjach powinniśmy się badać?

Ważne jest, by oglądać i badać piersi w różnych pozycjach ciała (niektóre zmiany nie są np. wyczuwalne na stojąco). Zarówno na stojąco, jak i na leżąco szukamy: guzków, zgrubień, zapadnięć, stwardnień, owrzodzeń (i zmian na skórze). 

Badanie piersi na stojąco 

Badanie na stojąco rób przed lustrem (łatwiej dostrzec asymetrię, zmiany pod pachami). Niepokojących zmian szukaj: Stojąc prosto z opuszczonymi rękami (wzdłuż ciała). Stojąc prosto z uniesionymi wysoko rękami. Z rękami na biodrach. Z ręką założoną za głowę (jedną, a potem drugą).

Badanie piersi na leżąco

Z ręką znajdującą się pod głową (drugą ręką badamy pierś od strony zgiętej ręki, a potem robimy zmianę). Z ręką wzdłuż ciała (potem zmiana rąk).

100 rad
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy