Nietypowe objawy pięciu poważnych chorób
Zawroty głowy, zmęczenie czy ból zębów, to objawy, które zwykle nie niepokoją. Okazuje się, że to duży błąd. Mogą być bowiem symptomem bardzo poważnych dolegliwości. Przedstawiamy pięć chorób, które mają bardzo nietypowe objawy i przebieg.
Miastenia
Miastenia, inaczej miastenia rzekomoporaźna i choroba Erba-Goldflama, to schorzenie charakteryzujące się niezwykle szybkim zmęczeniem mięśni szkieletowych, które osłabione są nawet po niewielkim wysiłku. Choroba najczęściej występuje u młodych kobiet oraz u mężczyzn po 50. roku życia. Miastenia to choroba autoimmunologiczna - dochodzi do produkcji przeciwciał skierowanych przeciwko receptorom acetylocholiny.
Początkowe objawy miastenii nie są charakterystyczne i mogą zostać pomylone z innymi dolegliwościami. U chorych na miastenię na początku pojawia się zmęczenie, które uniemożliwiać może nawet codzienne funkcjonowanie. Czynności takie jak chodzenie do szkoły czy do pracy, dla chorych są niemal niewykonalne.
Później pojawiają się inne objawy - opadanie powiek, podwójne widzenie, rozszerzenie źrenic, trudności z zaciśnięciem powiek oraz marszczenie czoła. Wystąpić mogą także problemy z mową (dyzartria), połykaniem (dysfagia) oraz z oddychaniem.
Stwardnienie rozsiane
To choroba charakteryzująca się uszkodzeniami struktur układu nerwowego. Dokładna przyczyna stwardnienia rozsianego nie jest znana. Wszystko wskazuje jednak na to, że przyczyn należy szukać w czynnikach genetycznych i środowiskowych. Pierwsze objawy choroby są nietypowe. Pojawić się mogą zaburzenia równowagi, zawroty głowy, zmęczenie, mrowienie i drętwienie - zwykle rąk, nóg, palców, a czasem nawet całej twarzy.
U wielu chorych pojawiają się także skurcze mięśni oraz problemy ze wzrokiem. Charakteryzują się one głównie podwójnym widzeniem, zaburzeniami w widzeniu kolorów - zwłaszcza czerwieni i zieleni, rozmazaniem obrazu, czy bólami podczas patrzenia np. w górę.
Zespół Charlesa Bonneta
To choroba oczu występująca u pacjentów w podeszłym wieku. Najczęściej pojawia się między 70. a 90. rokiem życia. Powodują ją zwykle inne schorzenia okulistyczne - jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Objawy choroby są dość charakterystyczne, bardzo niekomfortowe dla pacjentów. Chorzy na zespół Charlesa Bonneta doświadczać mogą bowiem halucynacji i przywidzeń. Bardzo często zdarza się, że chorzy widzą unoszące się nad ziemią twarze, całe sylwetki, bądź też mylą np. psa z człowiekiem.
Niestety, choroba nie jest najłatwiejsza do zdiagnozowania. Bardzo często schorzenie to jest mylone z demencją lub problemami psychicznymi, co powodować może u seniorów dodatkową frustrację.
Zawał serca
Zawał serca to przede wszystkim konsekwencja zaawansowanej (i często jeszcze niezdiagnozowanej i nieleczonej) choroby niedokrwiennej serca. Niewiele osób wie, że tuż przed wystąpieniem zawału serca pojawić się mogą pewne objawy, które zwiastują nadchodzący atak.
Chodzi o ból zęba lub nawet całej szczęki - zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym. Ból ten związany może być z dusznicą bolesną. W przypadku, gdy towarzyszą mu także inne objawy (np. bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca czy nudności), należy niezwłocznie zgłosić się do kardiologa. W ten sposób uniknąć możemy zawału serca.
Hipercholesterolemia rodzinna
Hipercholesterolemia rodzinna to choroba genetyczna cechująca się bardzo wysokim poziomem tzw. złego cholesterolu. Najczęściej schorzenie to dotyka całe pokolenia spokrewnionych ze sobą osób. Jednym z objawów choroby są guzy na piętach. Wynikają one z gromadzenia się tłuszczu w ścięgnach Achillesa. Pacjenci zwykle bagatelizują ten objaw sugerując, że ma on związek np. z noszeniem niewygodnego obuwia.
Zmian na stopach nie należy jednak ignorować, ponieważ mogą one znacząco przyśpieszyć diagnozę hipercholesterolemii rodzinnej, która nie należy do najłatwiejszych.