Reklama

Nocne poty: O czym świadczą? Kiedy są groźne?

Nocne poty mogą być normalnym zjawiskiem, jeśli w sypialni panują nieodpowiednie warunki lub śpimy pod grubą kołdrą czy w piżamie ze sztucznych włókien. Pocenie się w nocy może mieć jednak również wiele innych przyczyn, zarówno dość błahych, jak i bardzo poważnych. To często objaw gorączki czy infekcji wirusowych i bakteryjnych, ale też skutek stosowania niektórych leków, a nawet ziół i owoców. Powodem do niepokoju są częste i nawracające nocne poty, które pojawiają się bez wyraźniej przyczyny. Mogą wtedy świadczyć o nadczynności tarczycy, hipoglikemii, cukrzycy, a nawet o nowotworach. Dlatego też lepiej nie lekceważyć tego problemu i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. O czym świadczą nocne poty i kiedy mogą być groźne?

Niewłaściwa higiena snu

Nocne poty charakteryzują się nadmiernym wydzielaniem potu podczas nocy i snu. Wymaga to zmiany pościeli i ubrania, często też są powodem wybudzenia się ze snu lub problemów z zasypianiem. Pocenie się w nocy nie zawsze wskazuje na poważne problemy ze zdrowiem. Jest to normalne, fizjologiczne zjawisko, kiedy występuje sporadycznie z powodu różnych czynników. Nadmierne pocenie może doskwierać w czasie letnich upałów lub przy nieodpowiednich warunkach w sypialni, np. gdy jest zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu lub nie jest ono wietrzone. Także spanie w piżamie ze sztucznych, nieoddychających materiałów oraz pod grubą kołdrą może prowadzić do wzmożonego pocenia się. Często poprawienie higieny snu wystarczy, by pozbyć się tej dolegliwości. Gdy jednak nocne poty nie ustępują, mogą wskazywać na inne problemy.

Reklama

Leki, zioła i owoce o działaniu napotnym

Nadmierna potliwość w nocy może być także wywołana stosowaniem niektórych leków, np. przeciwgorączkowych i napotnych. Przyczyną nocnych potów mogą być też leki sterydowe, przeciwzapalne lub przeciwdepresyjne. Także niektóre zioła i owoce działają napotnie, np. lipa, kora wierzby, czarny bez czy owoce malin.

Infekcje bateryjne i wirusowe

Jedną z najczęstszych przyczyn nocnych potów są różnego rodzaju infekcje, poczynając od zwykłego przeziębienia. Dochodzi do podwyższenia temperatury ciała i gorączki, na co organizm reaguje nadmierną potliwością (zwłaszcza w godzinach wieczornych). Towarzyszyć mogą temu dreszcze i uczucie zimna. Nocne poty mogą być jednak symptomem poważniejszych infekcji bakteryjnych i wirusowych, np. gruźlicy, brucelozy, zapalenia szpiku, zapalenia wsierdzia czy choroby AIDS.

Cukrzyca

Poważniejszą przyczyną nocnych potów może być też cukrzyca. W nocy dochodzi bowiem do spadku poziomu glukozy, co prowadzi do hipoglikemii. Człowiek oblewa się wtedy dużą ilością zimnego potu. Cukrzycy powinni więc pamiętać o odpowiednim stosowaniu insuliny i spożywaniu posiłków o odpowiednich porach.

Zaburzenia hormonalne

Nocnymi potami mogą objawiać się też zaburzenia hormonalne. Na nadmierną potliwość w nocy skarżą się osoby chorujące na nadczynność tarczycy. Towarzyszą temu takie symptomy jak drżenie rąk, kołatanie serca, utrata masy ciała czy nerwowość. Warto wtedy zbadać poziom TSH i hormonów tarczycy (tyroksyny i trójjodotyroniny) oraz zgłosić się do endokrynologa. Nocne poty wywołane przez uderzenia gorąca mogą występować u kobiet w czasie menopauzy, kiedy dochodzi do wahań hormonów.

Bezdech senny

Noce pocenie może być również wywołane obturacyjnych bezdechem sennym. Dochodzi wtedy do zapadania się języka i gardła w czasie snu, co skutkuje chwilowym, zmniejszonym przepływem powietrza przez drogi oddechowe lub jego brakiem. Objawia się to chrapaniem i nastąpieniem długiej ciszy pomiędzy chrapnięciami. Bezdechowi towarzyszą nie tylko nocne poty, ale też kołatanie serca, uczucie duszności, niepokój, ból głowy i zmęczenie po przebudzeniu.

Choroby nowotworowe

Nocnych potów nie należy bagatelizować, gdyż mogą świadczyć również o chorobach nowotworowych. Pojawiają się często w pierwszych fazach rozwoju białaczki i chłoniaka ziarniczego. Występują wtedy także takie objawy jak osłabienie, stany podgorączkowe lub gorączka, powiększone węzły chłonne czy bladość skóry. Jeśli zaobserwujemy takie objawy u siebie, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Stan psychiczny

Wzmożona potliwość w nocy może pojawiać się również u osób zmagających się z problemami psychicznymi. Przyczyną może być duży stres, silne emocje, ciężkie przeżycia, a także nerwica. Jeśli obok nocnych potów występują bóle głowy i brzucha, przyspieszone bicie serca, ucisk w gardle czy napięcie mięśni, warto zgłosić się na wizytę u psychologa lub psychiatry.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nadmierne pocenie się | pocenie się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy