Reklama

Nudzisz się? Jesteś bardziej podatny na stres

Tempo życia, nawał obowiązków - to niektóre czynniki wywołujące stres, który odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Na podstawie najnowszych badań, specjaliści wskazują, że wiele powszechnych przekonań o stresie, nie zawsze oddaje jego pełny i prawdziwy obraz.

Jednym z powszechnych i nieodbiegających daleko od prawdy jest fakt, że nawał pracy i obowiązków, to jedna z głównych przyczyn stresu. Okazuje się jednak, że tak jak przytłaczający potrafi być nadmiar zajęć, również przytłaczający jest ich brak. Specjaliści wskazują, że nuda jest również stresująca.

"Stres często łączony jest z nadmiarem obowiązków, zbyt dużym obciążeniem i presją. Choć ten aspekt jest oczywisty, okazuje się to być bardziej skomplikowane" - zauważa Paul E. Spector, profesor psychologii na University of South Florida.

Reklama

James Danckert, profesor neurologii na Uniwersytecie Waterloo w Ontario w Kanadzie w swoim badaniu wykazał, że nuda jest równie stresująca, co nadmiar obowiązków. Co więcej, nie należy jej kojarzyć wyłączenie z lenistwem.

"Nie tylko ilość pracy, ale również jej rodzaj mają wpływ na poczucie znudzenia, jak również stresu. Można być bardzo zajętym, mieć dużo do zrobienia, a wciąż odczuwać znudzenie. Przykładem może być praca na linii produkcyjnej, gdzie stale wykonujemy tę samą czynność. Poczucie znudzenia może być również stresogenne. Oczywiście, zależy to od osobowości, jak również ambicji i oczekiwań" - wyjaśnia prof. Spector.

Jednym z najbardziej zaskakujących stwierdzeń, do jakich doszli badacze, jest fakt, że stres nie zawsze jest zły. Psycholog Kelly McGonigal zauważa, że problemem jest sposób postrzegania stresu jako coś toksycznego, czego lepiej unikać, niż sobie umiejętnie z nim radzić.

Badania wykazały, że jeśli nauczymy się radzić sobie ze stresem i będziemy mieli inne nastawienie do niego, możemy lepiej radzić sobie z jego skutkami. Badania psychologów z Uniwersytetu w Stanford dowiodły, że stres może mieć aspekt pozytywny, wyostrzać funkcje poznawcze, przyspieszać pracę mózgu, jak również wpływać na koncentrację. Co więcej, badacze dowiedli, że stres może wpływać na rozwijanie odporności psychicznej. Stres w pracy, czy stres związany ze stresem mogą okazać się dla nas lekcją i pobudzić nas do działania i zmiany.

"Nie chodzi o to, żeby dobrowolnie prowokować sytuacje stresujące. Należy jednak zakładać, że skutki są zawsze szkodliwe. Prawdziwa natura stresu jest bardziej skomplikowana niż nam się wydaje" - zapewnia psycholog.

PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy