Reklama

O czym mogą świadczyć nudności?

Nudności to uciążliwa dolegliwość kojarzona najczęściej z zatruciem lub nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. I rzeczywiście – jest to charakterystyczny objaw niestrawności lub grypy żołądkowej. Często towarzyszą im ogólne osłabienie, zimne poty i ślinotok, ból brzucha czy przyspieszona akcja serca. Warto jednak wiedzieć, że nudności mogą być objawem o wiele poważniejszych schorzeń. Zdarza się, że sygnalizują choroby układu nerwowego, zaburzenia metaboliczne czy hormonalne, a u kobiet mogą nawet wiązać się z zawałem serca. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny nudności.

Nudności a choroby układu pokarmowego

Nudności najczęściej spowodowane są zatruciem pokarmowym, niestrawnością czy grypą żołądkową. W takiej sytuacji zazwyczaj poprzedzają wymioty. Towarzyszą im ból brzucha i głowy, biegunka i wzdęcia. Jeśli nie mamy do czynienia z zakażeniem bakterią, nudności i inne objawy zatrucia powinny minąć samoistnie po kilku dniach, kluczowe jest nawadnianie organizmu.

Warto jednak wiedzieć, że nudności, które towarzyszą nam na czczo mogą być objawem choroby wrzodowej dwunastnicy lub żołądka. Nie należy też ignorować nawracających nudności – zdarza się, że to symptom niedrożności jelit, zapalenia pęcherzyka żółciowego lub trzustki (charakterystyczny jest wtedy także silny, ostry ból brzucha).

Reklama

Nudności a choroby układu krążenia

Nudności są również charakterystycznym, ale wciąż mało znanym objawem chorób układu krążenia – przede wszystkim choroby niedokrwiennej serca (inne symptomy to zawroty głowy, duszności i ból w klatce piersiowej). W ten sposób może też ujawnić się zawał serca (w połączeniu z bólem górnej części jamy brzusznej) – w szczególności u kobiet. Nudności i zawroty głowy oraz bełkotliwa mowa i zaburzenia czucia to również charakterystyczne objawy udaru mózgu.

Nudności a zaburzenia hormonalne i metaboliczne

Nawracające nudności, ciągłe uczucie zimna i ogólne osłabienie mogą też wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi, przede wszystkim chorobami tarczycy i przytarczyc, a także chorobą Addisona (niedoczynność kory nadnerczy, której przyczyną najprawdopodobniej są czynniki autoimmunologiczne). Nudności, wymioty i ogólne osłabienie pojawiają się także przy niewydolności nerek oraz niezdiagnozowanej lub źle leczonej cukrzycy (dochodzi wtedy do kwasicy ketonowej).

Nudności a choroby układu nerwowego

Nudności mogą też być efektem urazu głowy i wstrząsu mózgu. Jeśli występują razem z silnym bólem głowy i zaburzeniami świadomości, mogą świadczyć o krwotoku śródczaszkowym. W takiej sytuacji należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia. Nudności w połączeniu z bólami i zawrotami głowy to także charakterystyczny objaw zapalenia błędnika czy migreny.

Inne przyczyny nudności

Nudności są również charakterystycznym objawem ciąży w pierwszym trymestrze. To efekt gwałtownych zmian hormonalnych. Poranne nudności (które mogą jednak trwać przez cały dzień) dotykają aż 85 proc. ciężarnych kobiet, na szczęście zazwyczaj mijają samoistnie w drugim trymestrze.

Nudności mogą być też efektem nadużywania niektórych leków, przede wszystkim antybiotyków czy środków psychotropowych. Towarzyszą też pacjentom w czasie chemioterapii i radioterapii. Bardzo często pojawiają się u osób po operacjach w narkozie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mdłości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy