Reklama

O czym mogą świadczyć opuchnięte oczy?

Wydaje się nam, że to tylko problem estetyczny. Ale może być także objawem poważnych chorób. Szybkie leczenie zapobiegnie groźnym powikłaniom.

Nie wolno lekceważyć opuchniętych powiek, bo mogą być symptomem półpaśca, a nawet choroby mózgu! Zwracajmy więc uwagę na objawy dodatkowe. Jeśli zaś opuchnięte powieki mamy od dawna, mogą być objawem przewlekłej choroby (trzeba ją wyleczyć, a oczy znów będą wyglądać jak dawniej). 

Niewydolność nerek

Opuchliznę związaną z chorobą nerek dobrze widać rano (puchną nie tylko powieki, także twarz). Objawy ustępują w ciągu dnia. Symptomem dodatkowym jest nadciśnienie i wysokie stężenie cholesterolu i trójglicerydów. 

Leczenie: Podaje się leki moczopędne. Trzeba ograniczyć ilość wypijanych płynów. Czasem konieczna jest dieta i leczenie sterydowe. 

Reklama

Półpasiec

Choroba zakaźna (wywołana przez wirusa ospy wietrznej), powoduje zapalenia nerwów. Gdy atakuje nerw trójdzielny, w tym nerw oczny, może spowodować porażenie mięśni gałki ocznej i zaburzenie widzenia. Jego objawem jest też wysypka w okolicy skroni, na powiece, czole. Powieka jest spuchnięta, a oko boli i piecze, może też boleć głowa. 

Uwaga! Nie zwlekaj z wizytą u okulisty, bo leczenie najlepiej rozpocząć w ciągu 3 dni od wystąpienia wysypki! 

Leczenie: Podaje się leki przeciwwirusowe, sterydy (maść, krople), a  gdy rany są nadkażone bakteryjnie - antybiotyki. 

Zapalenie zatok

Gdy stan zapalny dotyczy zatok sitowych (znajdują się w okolicy wewnętrznych kącików oczu) oraz przewodów łzowych, prowadzi  do obrzęku powiek. Oczy mogą też łzawić. Gdy dodatkowo boki nosa bolą, a my tracimy węch, to objawy chorych zatok.

Leczenie: Trzeba leczyć zatoki, nie oczy. Jeśli nie pomagają sterydy do nosa, konieczna jest antybiotykoterapia lub operacja zatok (wycięcie polipów). 

Niewydolność serca

Obrzęki oczu i twarzy są (jak w przypadku chorych nerek) następstwem zatrzymywania wody w organizmie. Inne objawy to duszność i zmęczenie (po małym wysiłku), suchy kaszel i ból za mostkiem.

Leczenie: Podaje się m.in. leki moczopędne oraz tzw. wazodilatatory, które rozszerzają średnie oraz drobne tętnice. 

Choroby oczu

Gdy opuchniętym oczom towarzyszy zaczerwienienie powiek i przekrwienie białek, ból oczu, łzawienie, swędzenie oraz światłowstręt, prawdopodobnie mamy do czynienia z alergią (np. zapaleniem spojówek) lub innym schorzeniem oczu (np. zespołem suchego oka). 

Leczenie: Trzeba iść do okulisty, by przepisał krople do oczu. W zespole suchego oka pomoże też zakraplanie oczu 4 razy dziennie solą fizjologiczną (w aptece, 50 gr/amp.).

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

100 rad
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy