Wydaje się nam, że to tylko problem estetyczny. Ale może być także objawem poważnych chorób. Szybkie leczenie zapobiegnie groźnym powikłaniom.
Nie wolno lekceważyć opuchniętych powiek, bo mogą być symptomem półpaśca, a nawet choroby mózgu! Zwracajmy więc uwagę na objawy dodatkowe. Jeśli zaś opuchnięte powieki mamy od dawna, mogą być objawem przewlekłej choroby (trzeba ją wyleczyć, a oczy znów będą wyglądać jak dawniej).
Opuchliznę związaną z chorobą nerek dobrze widać rano (puchną nie tylko powieki, także twarz). Objawy ustępują w ciągu dnia. Symptomem dodatkowym jest nadciśnienie i wysokie stężenie cholesterolu i trójglicerydów.
Leczenie: Podaje się leki moczopędne. Trzeba ograniczyć ilość wypijanych płynów. Czasem konieczna jest dieta i leczenie sterydowe.
Choroba zakaźna (wywołana przez wirusa ospy wietrznej), powoduje zapalenia nerwów. Gdy atakuje nerw trójdzielny, w tym nerw oczny, może spowodować porażenie mięśni gałki ocznej i zaburzenie widzenia. Jego objawem jest też wysypka w okolicy skroni, na powiece, czole. Powieka jest spuchnięta, a oko boli i piecze, może też boleć głowa.
Uwaga! Nie zwlekaj z wizytą u okulisty, bo leczenie najlepiej rozpocząć w ciągu 3 dni od wystąpienia wysypki!
Leczenie: Podaje się leki przeciwwirusowe, sterydy (maść, krople), a gdy rany są nadkażone bakteryjnie - antybiotyki.
Gdy stan zapalny dotyczy zatok sitowych (znajdują się w okolicy wewnętrznych kącików oczu) oraz przewodów łzowych, prowadzi do obrzęku powiek. Oczy mogą też łzawić. Gdy dodatkowo boki nosa bolą, a my tracimy węch, to objawy chorych zatok.
Leczenie: Trzeba leczyć zatoki, nie oczy. Jeśli nie pomagają sterydy do nosa, konieczna jest antybiotykoterapia lub operacja zatok (wycięcie polipów).
Obrzęki oczu i twarzy są (jak w przypadku chorych nerek) następstwem zatrzymywania wody w organizmie. Inne objawy to duszność i zmęczenie (po małym wysiłku), suchy kaszel i ból za mostkiem.
Leczenie: Podaje się m.in. leki moczopędne oraz tzw. wazodilatatory, które rozszerzają średnie oraz drobne tętnice.
Gdy opuchniętym oczom towarzyszy zaczerwienienie powiek i przekrwienie białek, ból oczu, łzawienie, swędzenie oraz światłowstręt, prawdopodobnie mamy do czynienia z alergią (np. zapaleniem spojówek) lub innym schorzeniem oczu (np. zespołem suchego oka).
Leczenie: Trzeba iść do okulisty, by przepisał krople do oczu. W zespole suchego oka pomoże też zakraplanie oczu 4 razy dziennie solą fizjologiczną (w aptece, 50 gr/amp.).
***Zobacz materiały o podobnej tematyce***