Reklama

O czym świadczą bolące stopy

Dźwigają całe ciało, więc trzeba o nie dbać. I zapobiegać ich deformacjom.

Czasami bóle stóp mają inne przyczyny niż zwykłe zmęczenie czy przeciążenie. Niekiedy są także objawem chorób. Nie tylko niekorzystnych zmian związanych z urazami, wiekiem, ale i ogólnoustrojowych schorzeń. Mogą one prowadzić do różnych zniekształceń i dolegliwości!

Płaski ślad

Gdy znika wysklepienie stopy, przyczyną jest płaskostopiem. Stopa jest płaska i boli.

Nasza rada: ortopeda przepisze ci wkładki do butów, które pomogą przyjmować fizjologiczną pozycję stóp. Zaleci ich ćwiczenia oraz zabiegi rehabilitacyjne.

Haluksy: krzywe palce

Wykrzywienie tzw. palucha w kierunku pozostałych palców powoduje jego deformację i pogrubienie kości. Dochodzi do zmian w przedniej części stopy. Boli nas wtedy jej środkowa część. Krzywy paluch wymusza na drugim palcu przykurcz i powstanie tzw. palców młotkowatych, co też powoduje dyskomfort.

Reklama

Nasza rada: stosuj tzw. separatory, które utrzymują paluch w prawidłowym położeniu. Wskazana jest korekta płaskostopia (haluks często rozwija się z jego powodu). Duże haluksy można usunąć operacyjnie (zabiegi te refundowane przez NFZ).

Ostrogi... w piętach

Jest to stan zapalny okolicy kości piętowej. Ból dokucza najpierw podczas chodzenia, a potem także rano, tuż po wstaniu z łóżka i gdy dłużej siedzieliśmy lub leżeliśmy.

Nasza rada: leczy się je lekami przeciwzapalnymi (doustnymi, w zastrzykach). Noś wkła dki odciążające piętę. Pomogą ci zabiegi z falą uderzeniową (ultradźwięki działające przeciwbólowo i regenerujące).

Dna moczanowa

We krwi wytrącają się kryształki kwasu moczowego i zbierają w stawach, m.in. u pod stawy palucha. Staje się on obrzęknięty, czerwony, bolesny, skóra jest napięta i błyszcząca.

Nasza rada: przyjmuj leki zmniejszające ilość kwasu moczowego. Zmień dietę na taką, w której jest mniej puryn powodujących powstanie kryształków, ogranicz mięso i ryby.

Stopa cukrzycowa

Cukrzyca uszkadza nerwy i naczynia krwionośne, m.in. w stopach. Skutkiem są bolesne kurcze, mrowienie, kłucie, niedokrwienie, zaburzenia czucia. Może to być przyczyną ran, a nawet amputacji.

Nasza rada: cukrzycy powinni kontrolować poziom cukru za pomocą diety i preparatów z insuliną. Trzeba też codziennie nawilżać i natłuszczać stopy, masować je. Należy nosić wkładki, buty ortopedyczne i usuwać wszystkie zgrubienia.

***

#POMAGAMINTERIA

Hubert ma roczek. Pierwsze sześć tygodni życia spędził w szpitalu, walcząc o każdy dzień. Urodził się z ciężkimi wadami - między innymi z brakiem kości w rękach. Pojawiła się jednak nadzieja na operację, która umożliwi mu normalny rozwój. Wystarczą dwa kompleksowe zabiegi, dzięki którym jego dłonie i przedramię ukształtują się w sposób prawidłowy, a ręce będą mogły prawidłowo rosnąć z zachowaniem pełnej funkcjonalności kończyn. Pomóż Hubercikowi przybić piątkę w przyszłości! Sprawdź szczegóły >>>

 



Chwila dla Ciebie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy