Reklama

Reklama

O czym świadczą nieregularne miesiączki?

Średnio pojawiają się co 28 dni, ale za prawidłowe uważa się cykle 21 - 32-dniowe.

Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, gdy cykl trwa ponad 36 dni lub krócej niż 20 dni. I gdy krwawienie często opóźnia się o więcej niż 10 dni. Miesiączka nieregularna to taka, kiedy cykle są na przemian zbyt długie lub zbyt krótkie albo kiedy okres pojawia się raz na dwa miesiące. Co może wpływać na takie reakcje organizmu?

Młodość i dojrzałość

Młode dziewczyny często miesiączkują nieregularnie, bo ich gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie hormonów są niedojrzałe. Nieprawidłowości w miesiączkowaniu mogą się utrzymywać przez cztery lata od pierwszej menstruacji, a niekiedy nawet do urodzenia dziecka. U dojrzałych kobiet nieregularność cyklu zapowiada zbliżającą się menopauzę. Może też pojawić się u pań stosujących terapię hormonalną (np. estrogeny z małą dawką progestagenu).

Ostre odchudzanie

Jeśli w ciągu 2-3 miesięcy kobieta o umiarkowanej wadze ciała (np. 70 kg przy wzroście 168 cm), utraci ok. 25 proc. masy, może mieć kłopot z regularnym miesiączkowaniem. Przy bardzo niskim stosunku tkanki tłuszczowej do całkowitej masy ciała krwawienia są nieregularne lub całkowicie zanikają. Zostaje bowiem zaburzona równowaga hormonalna. Jajniki przestają wytwarzać komórki jajowe. Zwykle wystarczy przytyć kilka kilogramów (poza skrajnymi przypadkami, np. anoreksją), aby miesiączka się unormowała.

Silny stres

Zwłaszcza długotrwały lub wywołany wstrząsającymi przeżyciami. Pod jego wpływem w organizmie rośnie stężenie prolaktyny - hormonu, którego nadmiar często jest przyczyną nieregularnych cykli miesiączkowych. Krwawienia pojawiają się częściej niż co 25 dni lub rzadziej niż co 33 dni. Z czasem są coraz bardziej skąpe, mogą w ogóle zaniknąć. By sprawdzić stężenie prolaktyny we krwi, należy wykonać badania stężenia hormonów we krwi.

Choroby wewnętrzne

Zaburzenia cyklu mogą być skutkiem (na szczęście rzadko) cukrzycy, gruźlicy, zespołu jelita nadwrażliwe go, chorób wątroby, nerek, nadczynności lub niedoczynności tarczycy. A także rozległych operacji brzusznych, chemioterapii i radioterapii ukierunkowanej na naświetlanie brzucha. Inna przyczyna to zrosty w drogach rodnych po nieleczonych lub źle leczonych infekcjach.

Zmiana klimatu

Każda kobieta reaguje na nią inaczej. Cykl miesięczny najbardziej zaburzają krótkie, ale dalekie podróże, związane ze zmianą nie tylko strefy klimatycznej, ale i czasowej. Zwłaszcza gdy pobyt jest krótszy niż trzy tygodnie, bo organizm nie ma czasu na przystosowanie się do nowych warunków.

Intensywne ćwiczenia

U bardzo młodych kobiet i tych, które nie są przyzwyczajone do regularnego uprawiania sportu czy ciężkiej pracy fizycznej, wysiłek może doprowadzić do zaburzenia pracy przysadki mózgowej. Steruje ona pracą innych gruczołów dokrewnych, w tym jajników.
konsultacja: dr Jacek Tulimowski, ginekolog

Chwila dla Ciebie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy