Reklama

Reklama

Ogórek: Idealny na upalne dni

​Ogórek wygrywa najwyższą zawartością wody, nie tylko wśród warzyw, ale wszystkich roślin. Woda stanowi aż 97 proc. jego składu. Trudno o lepszy wybór na upalny dzień. Możemy jeść go solo, dodać go do kanapek, sałatek, soków czy lemoniady. Jest niezawodny w nawadnianiu. Odkwasza i obniża ciśnienie. Co jeszcze warto wiedzieć o ogórku?

Ogórek: sama woda?

Usłyszałam kiedyś: "skoro aż 97 proc. ogórka stanowi woda, może lepiej poprzestać na tej drugiej?" Woda jest ważna i trzeba ją pić, ale ogórkowe 3 proc. nie jest bez znaczenia. Warzywo ma relatywnie grubą skórkę, dzięki czemu jego miąższ dobrze trzyma niską temperaturę. Jedzony w upalny dzień przyjemnie schładza. Ma silnie alkaliczny odczyn, dzięki czemu pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej, a ta jest punktem wyjścia do zdrowia w każdym aspekcie.

Ogórek: najlepszy na lato

Nie tylko dobrze gasi pragnienie, jest też niskokaloryczny. A my nigdy nie patrzymy na siebie tak krytycznie, jak latem. Polki są na ostatnim miejscu w Europie jeśli chodzi o akceptowanie własnego ciała. Ile kobiet z twojego otoczenia nieustannie się odchudza? Znam i takie, które fundują sobie te katusze, w odcinkach, przez całe życie. Jednym ze sprzymierzeńców dobrej sylwetki, zgodnie ze słowami piosenki, jest ten w zielonym garniturku. Ma niewiele kalorii i dużo wody. Zawiera też błonnik.

Reklama

Ogórek: "zielony jest cały"

I ten kolor to nie przypadek. Jako przedstawiciel roślin zielonych, ogórek wygrywa zawartością jednego z najważniejszych antyoksydantów. Mowa oczywiście o chlorofilu - zielonym barwniku, który ogranicza stany zapalne, sprzyja dotlenieniu komórek i oczyszczeniu organizmu z toksyn. Gra w zielone ma latem niepowtarzalne zalety. W upalne dni bardziej się pocimy. Zapach potu nie należy do ulubionych, bywa przykry. Nokautując toksyny, chlorofil pomaga uporać się z nieprzyjemnym oddechem i intensywnym zapachem potu. Mamy więc orzeźwienie i odświeżenie w jednym.

Ogórek przeciw obrzękom

Upał potrafi uprzykrzyć życie. W wyjątkowo gorące dni częściej pojawiają się obrzęki kończyn, którym towarzyszy złe samopoczucie i ociężałość. Organizm manifestuje nadmiar wody nie tylko opuchlizną wokół kostek, ale też obrzękiem twarzy, palców rąk i przyrostem masy ciała - nawet do trzech kilogramów! Paradoksalnie, nadmiaru wody z organizmu pozbędziemy się dzięki produktom, które ją zawierają. Ogórek działa moczopędnie i pomaga uporać się z zatrzymaniem wody.

Ogórek dla serca

Lato nie jest łatwym czasem dla osób z nadciśnieniem i chorobami serca. Upał im nie sprzyja. Ogórek chłodzi, nawadnia, detoksykuje, a do tego zawiera pokaźne dawki potasu - pierwiastka, który obniża ciśnienie tętnicze krwi i wspiera pracę mięśnia sercowego.

Ewa Koza, mamsmak.com 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje