Okresowo mózg takiej osoby może sprawiać trudności w codziennym życiu

ADHD
ADHDmateriały prasowe
Diagnoza ADHD często może się wydawać zbyt wąska. Biorąc pod uwagę to, w jaki sposób jest traktowana przez dzisiejszy system oświaty i ochrony zdrowia, trudno się dziwić, że niejednemu wydaje się myląca, ograniczająca i podszyta osądem. Może łatwo przywodzić na myśl skojarzenia z pojęciami takimi jak "nienormalny" lub "odbiegający od normy". Dla mnie samej również stanowi trudny temat. Większość moich znajomych z ADHD to ludzie niezwykle zdolni i zaradni, choć bywają też dosyć chaotyczni. To, że miewają problemy z różnymi codziennymi sprawami, niewątpliwie ma związek z ich ADHD.
ADHD
ADHDmateriały prasowe

Siedem odpowiedzi na pytanie "czym jest ADHD?"

  1. ADHD to diagnoza psychiatryczna
  2. ADHD to zaburzenie charakterologiczne
  3. ADHD to niedobór dopaminy
  4. ADHD to dysfunkcja wykonawcza
  5. ADHD to zaburzenie zależne od kontekstu
  6. ADHD to dar
  7. ADHD to odmiana mózgu neurotypowego
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej występuje z częstością 3-5% wśród dzieci w wieku 7-13 lat
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej występuje z częstością 3-5% wśród dzieci w wieku 7-13 lat123RF/PICSEL
  1. Czy często zapominasz o spotkaniach, których nie mogłeś się doczekać?
  2. Czy często zapominasz klucza do domu?
  3. Czy zdarzyło ci się podczas lunchu zabawiać kolegów z pracy opowieścią o tym, jak pewnego razu byłaś sama z dziećmi na wakacjach i zatrzasnęłaś drzwi auta z kluczykami w środku, ale na szczęście udało ci się pożyczyć szydełko od pewnej kobiety, która przypadkiem zatrzymywała się na tym samym postoju (i która - swoją drogą - miała na sobie piękną czerwoną sukienkę oraz dała ci świetny przepis na kapustę kiszoną...)?
  4. Czy zdarza ci się stresować czymś, co ma się wydarzyć dopiero za trzy miesiące, ale mimo zdenerwowania zaczynasz przygotowania - jak zwykle - zdecydowanie za późno?
  5. Czy czasem zapominasz o uregulowaniu płatności i miewasz problemy z zapanowaniem nad wydatkami z powodu spontanicznych zakupów?
  6. Czy twoja nastoletnia córka opisuje cię swoim przyjaciółkom jako "#wieczniespóźniona"?
  7. Czy twój małżonek potrafi bezbłędnie dostrzegać powiązania między dwiema rzeczami, które zdaniem innych nie mają ze sobą nic wspólnego, ale jednocześnie nie umie zapamiętać, gdzie i o której godzinie dzieci mają lekcje pływania?
  8. Czy twoja żona zawsze wraca późno z pracy, bo coś akurat przykuło jej uwagę, kiedy wychodziła z biura?
  9. Czy twój mąż zazwyczaj znajduje praktyczne rozwiązania w trudnych, nieoczekiwanych sytuacjach, ale zdaje się całkiem niezdolny do zaplanowania obiadu z kilkudniowym wyprzedzeniem?
  10. Czy twój pięciolatek bywa tak skupiony na zabawie, że nie reaguje, kiedy ktoś do niego mówi? A może czasem zapomina o pójściu do toalety?
  11. Czy bywasz do tego stopnia przytłoczony tym, co masz do zrobienia - i związanymi z tym uczuciami - że ostatecznie nie udaje ci się zrobić niczego?
Zagubione lub ranne zwierzęta. Jak pomóc?Interia.tv
materiały prasowe
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?