Olejki eteryczne w domowym SPA
Dzięki nim poczujesz się jak na pięknej łące w letni dzień. Odpoczniesz, ale i nabierzesz ochoty do działania!
Olejki eteryczne zawierają to, co najcenniejsze w kwiatach, liściach i łodygach. Mają tak dobroczynne właściwości, bo oddziałują na organizm na dwa sposoby: przez drogi oddechowe (inhalacje) lub skórę (masaż, kąpiel, kompres). Olejków nie wolno używać bezpośrednio na skórę! Trzeba rozpuścić je w tłoczonym na zimno oleju, np. winogronowym lub oliwie z oliwek.
Gdzie kupować olejki? W aptekach, sklepach zielarskich oraz sklepach internetowych. Dobrej jakości olejki nie są tanie (ich ceny zaczynają się od 10 zł), ale są bardzo wydajne, bo jednorazowo używamy tylko kilku kropli.
Warto wydać więcej pieniędzy i nie ryzykować uczulenia, jakie może się zdarzyć po kontakcie z olejkiem syntetycznym.
Ważne: olejki trzymajmy w oryginalnych, ciemnych buteleczkach.
Egzotyczna oliwka piękności
Odgania stres i działa odmładzająco. Do łyżki oleju z nasion winogron tłoczonego na zimno dodaj 4 krople olejku pomarańczowego i 1 kroplę geraniowego. Oliwkę rozprowadź na twarzy i szyi.
Kąpiel relaksująco-oczyszczająca
Lawendowy eliksir podziała jak uspokajający napar. Do wanny z ciepłą wodą dodaj łyżkę oleju migdałowego, do którego wkropiłaś nie więcej niż 5 kropli olejku bergamotowego i 5 lawendowego. Olejki rozmieszaj ręką, żeby nie zbijały się w jedną plamę (mogłaby wywołać uczulenie).
Odpoczywaj w wannie 10–30 minut – głęboko oddychaj, masuj ciało pod wodą. Po kąpieli nie opłukuj się, osusz ciało ręcznikiem.
Uspokajający kompres
To forma miejscowej kąpieli aromaterapeutycznej. 5 kropli olejku pomarańczowego lub sandałowego wmieszaj do 1/2 szklanki ciepłej wody. Zamocz w roztworze małą ściereczkę i połóż na 15–20 minut na twarz lub dekolt.
TRIK: woda kwiatowa
Przygotuj relaksujące perfumy. Wymieszaj 15 kropli olejku różanego z 1/2 kieliszka alkoholu etylowego. Wlej do buteleczki z ciemnego szkła, potrząśnij i odstaw na 2 tygodnie w ciemne miejsce.
Kąpiel mleczno-lawendowa
Odpoczynek w wannie z takimi dodatkami cię odpręży.
Do wanny wypełnionej ciepłą wodą wlej dwie szklanki mleka. W łyżce tłoczonego na zimno oleju sezamowego rozpuść 10 kropli olejku lawendowego, wlej do wanny, wymieszaj. Zanurz się w kąpieli na 15 minut. Uważaj, by woda nie była za gorąca, bo może to utrudnić zasypianie.
Masaż kolendrowy
Automasaż twarzy i dekoltu rozluźni cię po męczącym dniu. Rozpuść w łyżeczce oliwy z oliwek 3 krople olejku kolendrowego, rozetrzyj eliksir w dłoniach. Głaszcz dekolt od dołu w kierunku szyi, potem gładź podbródek, rozmasuj policzki i czoło.
TRIK: skropiona olejkiem chusteczka
To łagodna, ale skuteczna forma inhalacji. Dwoma kroplami olejku, np. jałowcowego, rumianku rzymskiego czy mandarynki, skrop chusteczkę i umieść w pobliżu łóżka lub obok poduszki. Łatwiej zaśniesz.
Masaż na przepracowanie
Gdy wyczerpały cię przedświąteczne porządki, ten zabieg cię zregeneruje. Do 1 łyżki oleju z pestek winogron dodaj 2 krople olejku maje- rankowego, 2 bazyliowego i 2 cytrynowego – wymieszaj. Poproś bliską osobę, żeby zrobiła ci masaż pleców. Od razu odżyjesz.
Kąpiel pobudzająca
Ta kąpiel doda ci więcej wigoru niż chłodny prysznic. Będziesz potrzebowała 3 olejków: rozmarynowego, bazyliowego, bergamotowego. Rozpuść po 3 krople każdego w 1 łyżce oleju z winogron i wlej do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Masuj ciało zgarnianą z powierzchni wodą (olejki eteryczne pływają wyłącznie tam).
Energetyczny kompres
Moc owoców i przypraw postawi cię na nogi. Do 1/2 szklanki chłodnej wody dodaj 2 krople olejku grejpfrutowego, 2 bazyliowego i 1 limetkowego. Rozmieszaj. Namocz w niej mały ręcznik i przyłóż do czoła na 15 minut.
Masaż skroni
Nic tak nie pobudza jak mięta. 4 krople olejku z mięty pieprzowej rozpuść w łyżce na zimno tłoczonego oleju ze słonecznika. Przelej do ciemnego słoiczka, np. po kremie. Umocz opuszki palców i masuj skronie.
TRIK: pachnący olejek do rozpylanina
Jeśli zasypiasz nad książką czy zleconą pracą, do szklanki wody dodaj 25 kropli olejku goździkowego, cynamonowego lub bazyliowego, przelej do rozpylacza, wstrząśnij i spryskaj najbliższe otoczenie.
Kąpiel energetyzująco-odświeżająca
Chwila relaksu w wannie sprawi, że nabierzesz sił na resztę dnia. Po 2 krople olejku pomarańczowego, cytrynowego i bazyliowego dodaj do łyżki stołowej oleju, np. ze słodkich migdałów. Wymieszaj składniki, gotową mieszaninę wlej do wanny wypełnionej w 3/4 ciepłą wodą. Odpoczywaj przez 15–20 minut.
Okład różany
Olejek z drzewa różanego przeciwdziała apatii, likwiduje ból głowy i przywraca równowagę. Dodaj 5 kropli olejku z drzewa różanego do 1/2 szklanki wody. Zamieszaj. Zamocz w niej kompres. Wyciśnij i połóż na czoło. Kompres powinien być zimny.
Masaż regenerujący
Zamiast pobudzającej gimnastyki możesz zastosować olejki usuwające zmęczenie. Po porannym prysznicu wmasuj w wilgotne ciało oliwkę przygotowaną z 1 łyżki oleju kokosowego, z dodatkiem 5 kropli olejków eterycznych. Możesz dodać 2 krople rozmarynowego, 2 cytrynowego i 1 jałowcowego. Zacznij od stóp i dłoni, masuj w kierunku serca. Jeśli masz niewiele czasu, zrób tylko automasaż twarzy.
TRIK: ożywcza mgiełka w pokoju
Wypełnij świeżym zapachem olejków mieszkanie. Wlej wodę do zbiorniczka lampy aromatycznej, dodaj 10 kropli olejku sosnowego lub świerkowego. W dolnej części lampki umieść świecę. Możesz też wkropić olejek do gorącej wody w płaskim talerzu i ustawić go w nasłonecznionym miejscu, np. na parapecie. Nabierzesz sił.
Konsultacja: Katarzyna Kochańska, kreatorka zapachów, www.splotartystyczny.pl