Owoce egzotyczne: Po które warto szczególnie sięgać?
Jeszcze do niedawna na naszych stołach królowały najczęściej jabłka i inne owoce, które można było dostać na lokalnym bazarze lub zebrać we własnych ogródkach. Chcąc zaskoczyć swoich gości, serwowaliśmy im coś egzotycznego i na stół stawialiśmy mandarynki, pomarańcze, banany i grejpfruty. Obecnie na rynku dostępne są inne egzotyczne owoce, które wiele emocji wzbudzają nie tylko swoimi nazwami, ale także sztuką i umiejętnością ich spożywania. Dlaczego warto sięgać po apetycznego rambutana albo karambolę czy persymonę? Sprawdźmy.
Owoce egzotyczne to rośliny uprawiane lub rosnące dziko w krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnych, które charakteryzują się tym, że ich owoce są jadalne.
Właściwości odżywcze owoców egzotycznych
Wiele z dostępnych owoców egzotycznych może zaskoczyć nas niezwykłym smakiem i ciekawym wyglądem. Charakteryzują się również, o czym warto wiedzieć, nietuzinkowymi właściwościami zdrowotnymi i choćby dlatego należy po nie często sięgać.
Które owoce zaliczamy do egzotycznych?
W gronie owoców egzotycznych prym wiodą, oczywiście, pomarańcze, banany, ananasy czy mango. Doskonale znamy je wszyscy i wiemy, jak je spożywać i przygotowywać. Jednak z krajów tropikalnych importuje się wiele innych owoców, których już same nazwy mogą pobudzić naszą wyobraźnię. Do owoców egzotycznych zalicza się przecież także karambolę, liczi, kumkwat, rambutan, persymonę, passiflorę oraz pomelo.
Jeśli zastanawiasz się, czy skusić się na zakup jakiegoś dziwnie wyglądającego owocu egzotycznego, nie zastanawiaj się dłużej, tylko po prostu go kup. Owoce egzotyczne mają ciekawy smak, piękny zapach i zawierają wiele witamin, minerałów i błonnika. Są zatem znakomitymi odpowiednikami naszych rodzimych jabłek i śliwek.
Jeśli chcesz wiedzieć, które z owoców egzotycznych jeść nie tylko od święta, zapoznaj się z poniższym zestawieniem.
Persymona
Persymona to egzotyczny owoc, znany również pod nazwą sharon lub kaka, który z wyglądu przypomina pomidora. Ma gładką i błyszczącą skórkę, z dużym, suchym, zielonym kielichem kwiatowym. Warto wiedzieć, że skórka persymony jest jadalna. Gdy jest dojrzała, jej miąższ ma galaretowatą konsystencję i zyskuje bardzo słodki smak. Jeśli zdecydujesz się na zakup persymony, pamiętaj, że ten owoc świetnie nadaje się na sosy, sorbety i galaretki. Jędrniejsze owoce można pokroić na cząstki i podawać z serem lub jako dodatki do sałatki. Owoce bardziej cierpkie możesz suszyć – przypominają wtedy w smaku figi. Persymona jest doskonałym źródłem beta-karotenu i witaminy C. Ze względu na dużą zawartość błonnika persymona działa przeczyszczająco.
Innym egzotycznym owocem dostępnym w naszych sklepach jest karambola. Ten podłużny, karbowany owoc jest pokryty żółtozieloną lub żółtobrązową cienką skórką, pod którą znajduje się lekko przezroczysty miąższ, z niewielką liczbą małych, jadalnych pestek. Skórka karamboli również jest jadalna. Karambola jest słodko-kwaśna i bardzo soczysta.
Karambolę najczęściej jada się na surowo. Gdy przekroisz ją w poprzek, ma kształt gwiazdy, którą możesz udekorować sałatki, dodać do deserów, potraw mięsnych i rybnych. Karambola zawiera sporo magnezu, żelaza, witaminy C oraz beta-karotenu.
Granat
Pokryty purpurową, fioletową, a czasem twardą brązową łupiną, granat zaliczany jest do owoców egzotycznych i coraz częściej gości w naszych domach. W środku, granat wypełniony jest galaretowatymi czerwonymi kuleczkami, w których znajdują się jadalne białe pestki. Obrany granat można jeść na surowo. Jeśli chcesz zjeść granat, musisz przekroić go na pół i wyjadać łyżeczką. Możesz też przekrojony owoc uderzać np. drewnianą łyżką, wtedy pestki same z niego wylecą. Sok z granatu jest zarazem słodki i cierpki, ale co warto zapamiętać - dobrze gasi pragnienie. Jeśli będziesz kupować granaty, wybieraj owoce ciężkie i o jednolitej barwie. Granaty zawierają kwasy organiczne, żelazo, wapń, potas, fosfor i witaminę C.
Rambutan
Jednym z nieznanych nam, egzotycznych owoców jest rambutan. Owoc, wielkości śliwki, pokryty twardą skórką z miękkimi włoskami, które mogą mieć kolor purpurowy, żółty lub pomarańczowy - z żółtozielonymi końcami.
Miąższ owocu jest słodki, soczysty, aromatyczny i orzeźwiający. Po przełamaniu owocu najlepiej wyjadać go łyżeczką. Obrany owoc rambutanu można dodawać do sałatek i deserów, potraw z drobiu i wieprzowiny. Jeśli kupujesz rambutany, wybieraj owoce dojrzałe, bez zielonych plamek na skórce. Rambutany to owoce nietrwałe i nie nadające się do przechowywania. Doskonałe do sałatek i deserów, ale można je również jeść na surowo. Rambutany dostarczają dużo witaminy B12 i witaminy C.