Reklama

Owoce: Jak rozróżnić te jadalne od silnie trujących?

Lato sprzyja częstym wizytom w lesie. Spacerując na łonie natury często znajdujemy owoce, które są dla wielu z nas smacznym rarytasem. Jednak jeśli nie mamy dostatecznej wiedzy, zbieranie smacznych darów natury może zakończyć się fatalnie, gdyż rośliny trujące i jadalne są do siebie bardzo, a czasami wręcz łudząco podobne. Zjedzenie ich w nadmiarze albo w postaci surowej może skutkować reakcją alergiczną, stanem zapalnym skóry, problemami z krążeniem, a w ekstremalnych przypadkach nawet śmiercią. Jak odróżnić okazy jadalne od tych silnie trujących? Sprawdźmy.

Borówka czarna

Borówka czarna to jeden z najpopularniejszych owoców leśnych. Jej małe, granatowe owoce zyskały uznanie w sztuce kulinarnej oraz w medycynie ludowej. Nadaje się do jedzenia w postaci surowej, ale przetwory z nią w roli głównej wykazują również wiele właściwości prozdrowotnych. Latem zbieramy ją bardzo często; jagody rosną na niewysokich krzaczkach, które osiągają do 30 cm wysokości. Roślina kwitnie od kwietnia do czerwca, a wydaje owoce w lipcu i sierpniu. Cenne są nie tylko ciemne jagody, ale również jej liście.

Pokrzyk – wilcza jagoda

Często mylony z czarną jagodą albo aronią - głównie ze względu na podobieństwo owoców. Krzew osiąga zwykle od 50 cm do 150 cm wysokości. Kwitnie w czerwcu i w lipcu. Pokrzyk jest rośliną wyjątkowo trującą; zjedzenie już jednej jagody może spowodować podrażnienie skóry i zaburzenie akcji serca, a w szczególnych przypadkach doprowadzić do śmierci. Owoce, które wielkością przypominają wiśnię, to cecha dzięki której można tę roślinę odróżnić od innych jagód.

Reklama

Porzeczka czerwona

Porzeczkę najczęściej można spotkać na działkach i w naszych ogrodach, ale występuje też w stanie dzikim. Krzew zwykle osiąga od 1 m do 1,5 m wysokości. Czerwone, kwaskowate owoce można zbierać praktycznie przez całe lato (od końca czerwca do końca sierpnia). Łatwiej jest obrywać całe grona niż pojedyncze sztuki. Owoce porzeczki cenione są przede wszystkim ze względu na niską zawartość cukru oraz solidną porcję przeciwutleniaczy.

Kalina koralowa

Kalina koralowa jest krzewem, który osiąga około 3 metrów wysokości. Występuje pospolicie na terenie całego kraju. Jej liście są łudząco podobne do krzewu porzeczki. Różnią się umieszczeniem owoców, gdyż kalina ma ich zbitą kępę, a porzeczki układają się w zwisające kiści. Kalina koralowa zaliczana jest do grona roślin, które wykazują wiele walorów zdrowotnych, jednak spożywanie jej w postaci surowej może prowadzić do zatruć. Najbardziej na jej negatywne działanie podatne są dzieci. Spożycie zbyt dużej ilości jagód może być w ich przypadku śmiertelne.

Czarny bez

Owoce czarnego bzu mogą przypominać czarną porzeczkę, krzew bywa też mylony z aronią. Jest to roślina o silnych właściwościach leczniczych. Owoce wykorzystywane są w produkcji dżemów i soków, które dzięki bogatej zawartości witaminy C, stanowią remedium na drobne infekcje. Ponadto kwiaty mogą być wykorzystywane w sztuce kulinarnej i być smażone na głębokim oleju. Spożywanie surowych części czarnego bzu może okazać się niebezpieczne dla zdrowia – zawarta w nim sambunigryna jest silnie trująca. Najczęściej wywołuje zawroty głowy, nudności, a nawet prowadzi do zaburzenia oddychania i zwiększonej akcji serca. Pod wpływem obróbki termicznej, działanie toksyny neutralizuje się.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama