Reklama

Pięć chorób, które możesz wyczytać z paznokci

Zdrowe, piękne i silne paznokcie to marzenie każdej z nas. Regularne wizyty u kosmetyczki i stosowanie odpowiednio dobranych preparatów to dla wielu kobiet podstawa, ale czy słusznie?

Piękne paznokcie to paznokcie silne i zdrowe, bez przebarwień i odkształceń. Takie niedoskonałości to zazwyczaj niegroźny defekt kosmetyczny, nierzadko również efekt źle wykonanego manicure. Zmiany na paznokciach mogą jednak zwiastować poważne problemy ze zdrowiem - jak je rozpoznać? 

Grzybica i zatrucie organizmu toksynami

Grzybica ogólnoustrojowa, inaczej kandydoza to groźna i trudna w leczeniu choroba, wywołana zakażeniem Candida albicans. Związana jest ona ze znacznym obniżeniem odporności, za które odpowiada najczęściej długotrwała terapia antybiotykami. Choroba może występować powierzchniowo, ale może również dotyczyć narządów wewnętrznych organizmu. Kandydozę leczy się preparatami przeciwgrzybiczymi i zmianą diety - candida lubi cukier, który należy całkowicie z niej wykluczyć. 

Grzybicę ogólnoustrojową można wyczytać z paznokci - świadczy o niej biały lub zielonkawy kolor płytki, o zatruciu toksynami może również świadczyć jej pogrubienie i lekko żółtawy odcień. 

Reklama

Choroby tarczycy

Choroby tarczycy, w tym epidemia Hashimoto od lat zbierają w Polsce spore żniwo. Nawet niewielkie zaburzenia pracy tego małego gruczołu mają wpływ na funkcjonowanie układu hormonalnego i nieleczone, mogą trwale zniszczyć twoje zdrowie. Pierwszym badaniem, które należy wykonać, podejrzewając choroby tarczycy jest badanie krwi z oznaczeniem ft3, ft4 oraz TSH. Dodatkowo warto wykonać ultrasonografię tarczycy, która pozwala wykryć nawet malutkie guzki. 

Nagła utrata wagi lub wręcz przeciwnie, szybkie przybieranie na wadze, oraz obecność wola to pierwsze oznaki problemów z tarczycą, można je jednak również wyczytać z paznokci! Blady odcień lub, wręcz przeciwnie, nienaturalnie lśniąca płytka paznokcia oraz jej pogrubienie i nienaturalna wypukłość to znak, że warto wykonać badania pod kątem chorób tarczycy. 

Choroby wątroby

Trudno przecenić rolę wątroby w naszym organizmie. Usuwa lub neutralizuje szkodliwe substancje, zamienia pokarmy na składniki odżywcze i wytwarza związki niezbędne do prawidłowego krzepnięcia krwi. Niestety, wątroba choruje po cichu i kiedy w końcu uda się zdiagnozować chorobę, często jest już za późno. W sytuacji, gdy podejrzewasz, że twoja wątroba nie pracuje prawidłowo, powinnaś zgłosić się do hepatologa, który zleci tzw. prób wątrobowe. To badanie potrafi wykryć takie zaburzenia jak stłuszczenie i uszkodzenie wątroby lekami, ale również przewlekłe zapalenie wątroby przez wirusy B i C. 

Bilirubina obecna w wątrobie jest barwnikiem żółci i, gdy wątroba zostaje uszkodzona, dostaje się do krwi i osadza na skórze. Dlatego właśnie pierwsze symptomy choroby możemy wyczytać ze skóry oraz paznokci. Stan zapalny wątroby objawia się często białą płytką paznokcia, twoją uwagę powinny również zwrócić poprzeczne bruzdy na paznokciach oraz ciągłe występowanie białych plam. 

Czerniak

Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów, dający bardzo szybkie przerzuty i i budzący w pacjentach paniczny lęk. Występuje głównie na skórze, ale może również pojawić się w odbytnicy, jamie ustnej czy siatkówce oka. Czerniak, wcześnie zdiagnozowany może być na szczęście całkowicie uleczalny. 

Czerniak występuje najczęściej u osób w średnim wieku i może być dziedziczony. Do czynników ryzyka zalicza się stałą, długotrwałą ekspozycję na słońce oraz drażnienie skóry. Pierwsze oznaki czerniaka można również wyczytać z paznokci - chorobę może zwiastować, nie będąca wynikiem urazu, czarna kreska od spodu płytki paznokcia. 

Anemia i niedobór żelaza

Znaczne niedobory żelaza i w efekcie groźna dla organizmu anemia - większość kobiet miała z tym do czynienia przynajmniej raz w życiu. Anemia bywa często mylona z przemęczeniem organizmu i przepracowaniem -  to groźne, bo choroba może mieć fatalny wpływ na nasze zdrowie, w szczególności na serce oraz mózg. Anemię leczy się poprzez stosowanie suplementów z żelazem, bardzo ważna jest również odpowiednia dieta

Niedobór żelaza oraz anemię również wyczytasz z paznokci - o chorobie świadczą wybrzuszenia, zgrubienia i rowki na paznokciach oraz płytka wyginająca się w górę. 


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy