Reklama

Pięć metod na wzmocnienie

Jeśli czeka cię duży wysiłek umysłowy, twoja dieta powinna być bardzo urozmaicona. Warto też włączyć do jadłospisu to, co mózg lubi najbardziej.

1. Tłuste ryby

Gdy zależy ci na szybkim i sprawnym myśleniu oraz poprawie pamięci, 3 razy w tygodniu jedz tłuste ryby morskie. Są bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3 a także źródłem wapnia i fosforu. Te pierwiastki doskonale wpływają na pracę całego układu nerwowego. Jeśli nie musisz liczyć kalorii, wybieraj te najbardziej tłuste: łososia, śledzia, makrelę. Mniej kaloryczny jest dorsz i mintaj. Jeśli nie lubisz ryb, pij codziennie tran.

2. Borówki

Nie pamiętasz imion, nazwisk, tytułów filmów? Pokochaj borówki amerykańskie. Jedzenie ich poprawia pamięć. Owoce te mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Pozwolą ci do późnego wieku zachować dobrą sprawność umysłową i jasność myślenia Dobrze smakują nie tylko jedzone na surowo, lecz także w postaci dodatku do deserów i mlecznych koktajli. Podobne, choć nieco słabsze właściwości mają też żurawiny, jeżyny i truskawki.

Reklama

3. Czekolada

Codziennie zjedz kilka kostek czekolady. Twój mózg to doceni. Czekolada swoje cenne dla serca i mózgu właściwości zawdzięcza flawonoidom, a także magnezowi. Zawiera je kakao. Największe ilości tych wartościowych składników znajdują się w gorzkiej czekoladzie. Nie można jednak przesadzać z jej ilością, bo jest bardzo kaloryczna. W okresie wytężonej pracy umysłowej lepiej jest przyjmować np. suplement diety z magnezem lub sięgać po różne produkty spożywcze wzbogacane magnezem.

4. Szałwia i rozmaryn

Bez trudu poradzisz sobie ze skomplikowanymi zadaniami, jeśli w okresie wytężonej pracy umysłowej wykorzystasz właściwości rozmarynu i szałwii. Rośliny te pobudzają umysł do pracy. Szałwia zmniejsza napięcie, poprawia samopoczucie. Jeśli więc pracujesz w stresie, np. pod presją czasu, zaparz herbatkę z szałwii i pij 2 razy dziennie. Z kolei rozmaryn przyspiesza krążenie krwi. Szybciej dociera do głowy, a dobrze dotleniony mózg ułatwia myślenie. Gdy długo pracujesz wieczorami, zrób przerwę na kąpiel. Przygotuj odwar. Kilka gałązek rozmarynu zalej litrem wody. Zagotuj i odstaw na 15 minut. Przecedź przez sito i wlej odwar do kąpieli.

5. Awokado i orzechy

Jedząc awokado, zapewniasz sobie tyrozynę, jeden z aminokwasów, dzięki któremu będziesz myśleć szybko i sprawnie. Z awokado możesz przygotować pastę guacamole, wkroić je do sałatki lub zjeść łyżeczką wydrążone z pestki połówki, polane sosem winegret. Z kolei orzechy włoskie są źródłem "dobrych tłuszczów" oraz antyoksydantów. Świetnie wpływają na koncentrację i pamięć. Jedząc je regularnie, spowolnisz procesy starzenia komórek nerwowych. Dla liftingu mózgu wystarczy zjadać 6 -7 orzechów dziennie.

3 sposoby na relaks

Aby twój mózg odpoczął, wystarczą proste zabiegi, które nie wymagają dużo czasu.

Nawet podczas snu twój mózg pracuje. Porządkuje wspomnienia, selekcjonuje zdobyte informacje. Ale odpoczywa w inny sposób - relaks przynosi mu głęboki oddech, aktywność połączona z przyjemnością, kontakt z naturą, kojące zapachy. Nie wystarczy więc kilka godzin snu, by mógł pracować na najwyższych obrotach. Pozwól mu odpocząć tak, jak lubi.

Świadomy, głęboki oddech: Relaksuje, poprawia zdolność koncentracji, umożliwia kreatywne myślenie. Mózg zużywa aż 70 proc. tlenu pobieranego z oddechem. Płytki oddech nie wystarcza więc, by zaspokoić jego potrzeby. Jeśli chcesz, by sprawnie działał, naucz się oddychać głęboko. Usiądź, wyprostuj kręgosłup, weź głęboki, długi wdech, a potem zrób równie długi wydech. Połóż rękę na przeponie i obserwuj jak się porusza wraz z oddechem. Powtórz 10 razy. Taki głęboki oddech można wytrenować, powtarzając ćwiczenie wielokrotnie w ciągu dnia.

Trening pamięci: Nie tylko czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek,sudoku (logiczne łamigłówki) relaksują, ale i trenują umysł, poprawiając jednocześnie jego sprawność. Jeśli brak ci na to czasu, wykorzystuj inne sytuacje. Idąc do sklepu, nie zapisuj zakupów na kartce. Staraj się je zapamiętać. Jak to zrobić? Ułatwisz sobie zadanie, układając w głowie historyjkę. Jeśli masz do kupienia np. chleb, ser, zapałki i jedzenie dla kota, wyobraź sobie scenkę - na stole pali się świeczka, na talerzu leży kanapka z serem, na który poluje mysz, a na mysz czai się kot. W sklepie przypomnij sobie scenkę zamiast długiej listy zakupów.

Relaksujący zapach: Łatwo możesz się przekonać, jak zapach działa na twój mózg. Gdy rano poczujesz zapach świeżo zaparzonej kawy, szybko otworzysz oczy. Możesz wykorzystywać moc zapachów, by stymulować lub relaksować swój mózg. Zapach lawendy przywróci wspomnienia z dzieciństwa, miętowy - niweluje zmęczenie. Otaczaj się więc jak najczęściej miłymi zapachami.

Anna Gumowska



Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy