Reklama

Pięć zaskakujących objawów niedoboru witaminy D

Z badań wynika, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi na niedobór witaminy D. Ten problem coraz częściej dotyka również Polaków. Niestety, niewielu z nas wie, jak fatalny może mieć na nas wpływ.

Ciężko przecenić pozytywny wpływ słońca na zdrowie i samopoczucie. Latem mamy więcej energii i sił, rzadziej zapadamy na infekcje, nie męczą nas nagłe spadki nastroju. Niestety, już późną jesienią możemy odczuć pierwsze symptomy braku promieni słonecznych - chroniczne zmęczenie, gorsze samopoczucie, wypadanie włosów czy częstsze infekcje to tylko niektóre z nich. O niedoborze "witaminy słońca" świadczą również rzadziej spotykane, ale równie groźne objawy, które często bagatelizujemy. Warto je znać, by w porę rozpocząć niezbędną suplementację. 

Zaburzenia widzenia

Reklama

Jednym z pierwszych objawów niedoboru witaminy D w organizmie mogą być problemy ze wzrokiem. W czasach, gdy większość z nas pracuje przed monitorem i codziennie przez kilka godzin wpatruje się w wyświetlacz telefonu, pogarszający się wzrok nie budzi w nas większego niepokoju. To błąd! Mroczki przed oczami, rozmazujący się obraz, chroniczne zmęczenie oczu i inne zaburzenia widzenia mogą świadczyć o znacznym niedoborze witaminy D. Zanim odwiedzisz okulistę, sprawdź jej stężenie we krwi. 

Niesmak i pieczenie w jamie ustnej

Nieprzyjemny smak i pieczenie w jamie ustnej oraz gardle powinny skłonić cię do przebadania się pod kątem niedoboru "witaminy słońca". U osób cierpiących na niedobór w krótkim czasie pojawia się również większa ilość zmarszczek, głównie wokół ust oraz oczu. 

Utrata apetytu i biegunka

Jednym z głównych objawów niedoboru witaminy D jest utrzymujący się przez dłuższy czas brak apetytu oraz biegunka. W tym miejscu należy wspomnieć, że organizm skazany na wieloletni niedobór tej witaminy może być bardziej podatny na takie choroby jak nowotwór trzustki, jelita grubego oraz prostaty. Naszą czujność powinny również wzmóc utrzymujące się przez dłuższy czas mdłości. 

Choroby zębów i przyzębia

Próchnica, krwawienie dziąseł i słabe, wciąż psujące się zęby mogą być oznaką problemów z właściwym poziomem witaminy D w organizmie. Niedobór witaminy powoduje mocne odwapnienie kości, które w pierwszej kolejności odczuwają właśnie zęby. Odpowiedni poziom witaminy D najbardziej istotny jest w przypadku dzieci i młodzieży - to właśnie u nich zęby są na etapie wzrostu i budowy. 

Bezsenność

Nadmierna nerwowość, ale również chroniczne zmęczenie i problemy ze snem to znak, że warto zbadać poziom witaminy D. Według amerykańskich badaczy witamina wpływa na produkcję melatoniny, jej brak może powodować również bezdech nocny. Amerykanie przekonują, że u pacjentów spacerujących z samego rana (tak, by organizm dostawał dawkę światła jak najwcześniej) zauważono znaczną poprawę jakości snu, nie mieli oni również problemów z zaśnięciem. 

Witaminę D powinniśmy suplementować od września do marca, chyba że lekarz zaleci inaczej. Nie bez znaczenia jest również stosowanie odpowiedniej diety (świetnym źródłem witaminy D są ryby oraz jaja, szczególnie żółtka) oraz częste przebywanie na świeżym powietrzu. 

***Zobacz także***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy