Pięciornik gęsi i jego dobroczynne właściwości
Pięciornik gęsi - często nazywany również drabinką, złotnikiem lub srebrnikiem - w medycynie naturalnej doceniany jest od wieków przede wszystkim z uwagi na swoje ściągające, przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwkrwotoczne, moczopędne i żółciopędne właściwości. Perfekcyjnie łagodzi dolegliwości towarzyszące zaburzeniom układu pokarmowego, takim jak biegunki, zatrucia, wzdęcia czy kolki oraz skutecznie eliminuje bóle miesiączkowe. Stosuje się go także w braku łaknienia, niedokwaśności i w chorobach woreczka żółciowego. Warto też pamiętać, że pięciornik gęsi idealnie wpływa na jelita. Dowiedzmy się o nim co nieco więcej, a nie pożałujemy.
Pięciornik gęsi (Potentilla anserina) najczęściej porasta łąki, pastwiska, nieużytki i brzegi rzek. Można go spotkać na trzech kontynentach - poza Europą w Azji oraz w Ameryce Północnej. Z reguły osiąga do 30 centymetrów wysokości. Jego znakiem rozpoznawczym są pierzaste, tworzące rozetkę liście oraz żółte, pięciopłatkowe kwiaty. Ciekawostką jest fakt, że zamykają się zarówno w nocy, jak i podczas brzydkiej pogody. Pięciornik gęsi kwitnie z reguły od kwietnia do maja.
Pięciornik gęsi - doskonały jako dodatek do potraw
Lecznicze właściwości wykazują zarówno liście, pędy, jak i kwiaty rośliny. Należy suszyć je w temperaturze sięgającej 40 stopni Celsjusza i przechowywać w chłodnym miejscu w zamkniętych pojemnikach. Pięciornik gęsi sprawdza się również jako dodatek do potraw. Wzbogaca smak między innymi sałatek oraz zup, nadając im lekko kwaskowaty posmak.
Pięciornik gęsi stanowi bogate źródło garbników, flawonoidów, saponin, steroli, związków goryczowych, kwasów organicznych, śluzów, soli mineralnych oraz witaminy C. Wykazuje działanie ściągające, przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwkrwotoczne, moczopędne i żółciopędne. Pobudza także wydzielanie soków żołądkowych.
Na jakie schorzenia pomaga pięciornik?
Pięciornik gęsi stosuje się w dolegliwościach układu pokarmowego oraz typowo kobiecych schorzeniach. Sporządzane na jego bazie napary, mieszanki oraz herbatki łagodzą między innymi bóle towarzyszące: skurczom macicy, skurczom jelit oraz skurczom dróg żółciowych, zaburzeniom miesiączkowania oraz nieżytom żołądkowym. Z kolei świeży sok jest pomocny w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, w biegunkach, zatruciach czy wzdęciach i kolkach. Stosuje się go także w braku łaknienia, niedokwaśności i w chorobach woreczka żółciowego.
Pięciornik gęsi często wchodzi w skład mieszanek ziół i tworzy udane lecznicze połączenie między innymi z liśćmi melisy, zielem majeranku, koszyczkiem rumianku, owocem kolendry oraz zielem glistnika.
Potrzebne składniki:
1 łyżeczka ziela pięciornika,
1 łyżeczka ziela tymianku,
1 łyżka szałwii,
1 łyżka kolendry.
Sposób przygotowania:
Ziółka starannie ze sobą łączymy. Następnie jedną łyżkę stołową mieszanki zalewamy szklanką wrzącej wody. Gotowy napar pijemy po dwa-trzy razie dziennie, w ilości ćwierć szklanki.
Jak zrobić okłady z liści?
Garść świeżych liści miażdżymy, by puściły sok i okładamy nimi żylaki albo stawy w bólach reumatycznych i owijamy bandażem pozostawiając w cieple na pół godziny.
Jak zrobić napar na bazie pięciornika na bóle wątroby?
Potrzebne składniki:
- 50 g suszonego ziela pięciornika gęsiego,
- 50 g ziela fiołka trójbarwnego,
- 50 g kory wierzby,
- 50 g korzenia cykorii,
- 50 g liści ruty
- 1/2 litra wody
Sposób przygotowania:
Zioła starannie ze sobą łączymy. Następnie jedną łyżkę gotowej mieszanki gotujemy na małym ogniu, po czym odstawiamy na co najmniej dwadzieścia minut do naciągnięcia. Na koniec przecedzamy i przelewamy do termosu. Gotowy napar pijemy co najmniej trzy razie dziennie, najlepiej trzydzieści minut przed każdym posiłkiem, w ilości pół szklanki.