Reklama

Pietruszka: dużo więcej niż dodatek do rosołu

Pietruszka jest rośliną o niezliczonych właściwościach zdrowotnych, podobnie jak czosnek, cebula, kapusta, marchew czy por. Dla celów odżywczych i leczniczych wykorzystywany jest jej korzeń, liście i nasiona. Wyjątkowo cenna jest natka pietruszki. Małe zielone listki mają cztery razy więcej witaminy C niż pomarańcze czy kapusta.

Chlorofil

Nać zawiera chlorofil, potocznie nazywany zieloną krwią roślin. Jego budowa jest niemal tożsama z budową krwinki czerwonej. Kluczowe zalety chlorofilu to jego właściwości oczyszczające: uwalnia organizm z toksyn, dezynfekuje, usuwa szkodliwe bakterie, oczyszcza wątrobę. Ma korzystny wpływ na stan skóry. Chlorofil niweluje nieprzyjemne zapachy z ust. Natkę warto zjeść na przykład po spożywaniu czosnku czy cebuli, albo mocno aromatycznych dań, na przykład na bazie ryb. Chlorofil łagodzi stany zapalne, korzystnie wpływa na parametry krwi, zwiększa krzepliwość. O podaż chlorofilu powinny szczególnie dbać matki karmiące - ma on wpływ na zwiększone wydzielanie mleka.

Reklama

Nać

Zjadając 30 gramów natki jesteśmy w stanie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie dorosłego organizmu na królową witamin, C. Wydaje się, że 30 gramów zielonych listków to dużo? Niekoniecznie. Ważne by wypracować różne metody włączania natki do jadłospisu. Natka pietruszki to bogactwo aminokwasów i olejków eterycznych. Dobrze, by była obecna w naszym codziennym menu. Sposobów na jej podanie jest bez liku. Natką możemy wdzięcznie ozdobić kanapki, nadaje się do sałatek, dekoracji dań mięsnych czy ryb. Możemy ją też bez kłopotu zbledować i podawać w musach owocowo-warzywnych. Doskonale sprawdza się również jako składnik świeżo wyciskanych soków. Jak najczęściej sięgajmy po natkę w postaci surowej, wtedy zyskamy najwięcej dla zdrowia.

Nasiona

Nasiona pietruszki zawierają znacznie więcej olejku eterycznego i flawonoidów niż korzenie, stąd ich silne działanie moczopędne i przeciwszkorbutowe.

Korzeń

Korzeń pietruszki z kolei powinien stać się elementem jadłospisu kobiet, zwłaszcza na kilka dni przed menstruacją. Potrafi łagodzić ból i napięcie przedmiesiączkowe.

Kiedy pietruszka może dać nam najwięcej korzyści?

Rekomendowana jest szczególnie przy anemii, astenii (stan słabości fizycznej i psychicznej organizmu) i atonii pęcherzyka żółciowego. Może stać się tajną bronią przy braku apetytu, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Jest skutecznym antidotum na dolegliwości trawienne, pasożyty jelitowe, wzdęcia i niestrawność. Zalecana jest przy reumatyzmie, skąpomoczu i kamieniach moczowych.

Ewa Koza, mamsmak.com


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy