Reklama

Plamienia: Kiedy są powodem do niepokoju?

Gdy między miesiączkami pojawi się plamienie lub krwawienie, idź do lekarza. Nie czekaj, aż samo ustąpi.

Niewielkie ślady krwi na bieliźnie w środku cyklu mogą pojawić się w momencie owulacji. To zupełnie naturalna reakcja organizmu na spadek poziomu estrogenów, do którego dochodzi podczas jajeczkowania. Jednak czasem nawet małe plamienia czy krwawienia mogą być objawem poważniejszej choroby, z leczeniem której nie można zwlekać. Dlatego trzeba zawsze znaleźć ich przyczynę.

Stosujesz antykoncepcję

Plamienie między jedną a drugą miesiączką może być wywołane przez spiralę (wkładkę domaciczną). Zdarza się, że po założeniu jej niewielkie krwawienie utrzymuje się jeszcze przez kilka pierwszych miesięcy. To częsty objaw uboczny. U większości kobiet mija po upływie 3-6 miesięcy. Ale plamienie może być też spowodowane przesunięciem się spirali i drażnieniem szyjki macicy. Powodem może być też stan zapalny i wówczas trzeba wkładkę wyjąć.

Reklama

Plamienie między miesiączkami może pojawić się też w trakcie przyjmowania pigułki hormonalnej, szczególnie jednoskładnikowej (minipigułki). W takim wypadku lekarz zmieni ci pigułki lub zaproponuje inną metodę antykoncepcji.

Możesz mieć nadżerkę

Przyczyną nadżerki (niewielkiej ranki w okolicy ujścia szyjki macicy) może być stan zapalny pochwy i szyjki macicy wywołany przez grzyby, wirusy lub chlamydie. Częstym objawem nadżerki są właśnie plamienia. Lekarz wykryje zmianę podczas badania ginekologicznego.

Jeśli plamienie pojawia się zaraz po współżyciu może być spowodowane drobnym otarciem błony śluzowej pochwy. Ale krwawienie po współżyciu jest też charakterystycznym objawem nadżerki. Leczy się ją farmakologicznie lub usuwa. Jeśli jest niewielka, a wynik cytologii prawidłowy, ginekolog przepisze ci leki przeciwzapalne i globulki dopochwowe, które zlikwidują stan zapalny. Gdy nadżerka jest duża lub wynik cytologii niepokojący, trzeba ją usunąć. Można przeprowadzić zabieg laserem, zastosować krioterapię lub elektrokoagulację.

Jesteś w ciąży

Niewielkie plamienia w ciąży są wynikiem zmian hormonalnych i mają prawo występować nawet do czwartego miesiąca. Nie budzą niepokoju lekarza, pod warunkiem, że pojawiają się w tym samym czasie, w którym normalnie miałabyś miesiączkę.

Jeśli jednak oprócz plamienia odczuwasz też bóle o charakterze skurczowym, konsultacja z lekarzem jest pilna. Takie objawy mogą świadczyć o tym, że ciąża jest zagrożona.

Masz mięśniaki lub polipy

Jedne i drugie to niezłośliwe zmiany nowotworowe macicy, które mogą nie dawać żadnych objawów i wówczas lekarz wykrywa je przypadkiem podczas kontrolnego badania ginekologicznego. Ale jeśli dawno nie byłaś u lekarza, pierwszym ich objawem może być plamienie między miesiączkami i krwawienia po stosunku. Leczenie zależy od rodzaju, wielkości, charakteru i umiejscowienia zmiany. Ważny jest też twój wiek i to, czy zamierzasz rodzić dzieci. Często wystarcza kuracja hormonalna, ale czasem zarówno mięśniaki, jak i polipy trzeba usunąć operacyjnie. W przypadku mięśniaków robi się to laparoskopowo. Polipy są usuwane przez wyłyżeczkowanie jamy macicy. Wprawdzie jedne i drugie to zmiany łagodne, zawsze jednak należy je kontrolować i leczyć.

Krwawienie, które pojawia się w trakcie trwania cyklu może spowodować także przerost błony śluzowej macicy, tzw. endometrium. U niektórych kobiet, na skutek np. zaburzeń hormonalnych, macica nie oczyszcza się z błony śluzowej dostatecznie i jej warstwa staje się coraz grubsza. Lekarz skieruje cię na USG przezpochwowe. Po wykonaniu badania oceni grubość błony śluzowej. Jeśli stwierdzi jej przerost, konieczny będzie zabieg oczyszczenia jamy macicy.

Po menopauzie

Jeśli przeszłaś już menopauzę, czyli miałaś ostatnią miesiączkę w życiu, od tego momentu nie powinnaś mieć już żadnego krwawienia z dróg rodnych.

Każde krwawienie, które się pojawi w okresie 6 miesięcy od menopauzy może być objawem choroby nowotworowej. Postawienie szybkiej diagnozy i rozpoczęcie leczenia onkologicznego umożliwi ci powrót do zdrowia.

Anna Gumowska

Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy