Popularne produkty zwiększają ryzyko chorób serca i przedwczesnej śmierci
Autorzy najnowszego badania mają złe wiadomości dla fanów słodyczy. Dowiedli, że zajadanie się czekoladowymi słodyczami oraz regularne sięganie po słodkie owocowe soki i napoje nie tylko sprzyja przybieraniu na wadze, ale także niesie za sobą dużo poważniejsze konsekwencje.
Wszyscy doskonale wiemy, że pokarmy bogate w cukier są szkodliwe dla zdrowia. Eksperci od lat alarmują, że nadmierne spożycie słodyczy wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia nadwagi i otyłości, cukrzycy typu 2 oraz zespołu metabolicznego.
Do długiej listy wad spożywania słodkich pokarmów dodać możemy kolejną. Jak dowiedli uczeni z Uniwersytetu Oksfordzkiego, regularne sięganie po owocowe soki i napoje oraz słodycze na bazie czekolady zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego i przedwczesnej śmierci.
Badacze przeanalizowali dane pozyskane od 116 000 osób, które były monitorowane przez ostatnich 15 lat. Po dokładnym przyjrzeniu się nawykom żywieniowym badanych, uczeni odkryli, iż na śmiertelność w wyniku chorób serca istotny wpływ miało spożycie niektórych pokarmów. Okazało się, że osoby, które regularnie jadły czekoladowe przekąski, a także piły owocowe soki i słodkie gazowane napoje, były o 7 proc. bardziej narażone na wystąpienie chorób układu krążenia i przedwczesną śmierć.
Jak wyjaśniają naukowcy, zależność ta może wynikać z tego, iż cukier podnosi ciśnienie krwi i stymuluje wątrobę do wprowadzania szkodliwych tłuszczów do krwiobiegu. Jak podkreśla główna autorka badania, dr Carmen Piernas, ma ona nadzieję na zwiększenie powszechnej świadomości na temat konsekwencji popularnych nawyków żywieniowych.
"Choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyn zgonów w wielu krajach. A zła dieta do tych chorób najczęściej prowadzi. Nasze odkrycie sugeruje, że nadmierne spożywanie takich produktów, jak czekolada, słodzone napoje, owocowe soki, a także masło i białe pieczywo, zagrażają zdrowiu i życiu" - wskazuje uczona.
I dodaje, że komponując swój jadłospis, winniśmy pamiętać o uwzględnieniu jak największej ilości warzyw, a także wzbogacenie go o niezbędne białko. Cukry proste natomiast należy zastępować węglowodanami złożonymi.
"Węglowodany same w sobie nie są złe - potrzebujemy ich do odżywiania mózgu, komórek układu odpornościowego i mięśni. Warto jednak w spożywaniu ich zachować ostrożność" - zaznacza dr Piernas.
Zamiast więc sięgać po kolejną szklankę słodkiego soku, pijmy jak najwięcej wody mineralnej, a płatki śniadaniowe z dodatkiem cukru zastąpmy owsianymi. Jeśli zaś chodzi o czekoladę, wybierajmy tę o wysokiej zawartości kakao. I jedzmy ją z umiarem.
Zobacz również: