Reklama

Prawdy i mity o miesiączce

Pierwszy raz pojawia się, gdy zaczynasz dorastać, ostatni – gdy jesteś już dojrzałą kobietą. Jest nieodłącznym elementem naszej fizjologii. Warto wiedzieć o niej jak najwięcej!

Nieregularne lub obfite miesiączkowanie może być objawem schorzenia - Prawda

Miesiączki są regularne, gdy występują średnio co 28 dni (nie częściej, niż co 24 i nie rzadziej, niż co 32). Rzadkie miesiączki (odstępy między krwawieniami dłuższe niż 32 dni) występują m.in. w zespole policystycznych jajników. Pośrednio mogą być skutkiem niewydolności nerek (i nadmiaru prolaktyny). Obfite krwawienia (kobieta zużywa w ciągu dnia ponad 10 podpasek) mogą być ostrzeżeniem, że występują mięśniaki macicy lub torbiele jajnika. Bywają oznaką przewlekłego stanu zapalnego.

Podczas miesiączki nie wolno gimnastykować się ani uprawiać sportu - Prawda/Fałsz

Umiarkowana aktywność fizyczna jest dozwolona, a nawet wskazana! Niektóre ćwiczenia (np. joga) mogą przyczynić się do złagodzenia dolegliwości. Ich opisy znajdziesz na www.intymnieorownowadze.pl. Możesz jeździć na rowerze, maszerować, spacerować. Nie powinnaś wykonywać ćwiczeń wysiłkowych (np. na siłowni), związanych z gwałtownymi zmianami pozycji (np. aerobic) i długotrwale obciążających organizm (np. biegi długodystansowe). 

Reklama

Pamiętaj o uzupełnianiu składników, które mogą być tracone z potem (sole mineralne). Pij wodę.

Przy silnych bólach lepiej upewnić się, że nie dzieje się nic niepokojącego. Zalecana jest wizyta u lekarza - Prawda

Bóle w podbrzuszu często są objawem fizjologicznym. Nagminnie występują u dziewcząt i młodych kobiet, które nie rodziły i mają wąski kanał szyjki (aby krew mogła się przemieszczać, konieczne są silne skurcze macicy). Dolegliwości zmniejszają się po porodzie, gdy kanał szyjki ulega poszerzeniu. Ale przyczyną bolesnych miesiączek mogą być również: endometrioza, mięśniaki oraz stany zapalne przydatków (jajników i jajowodów), a także wady anatomiczne (np. tyłozgięcie macicy).

Nie powinno się stosować tamponów tylko podpaski, bo są lepszymi środkami higienicznymi - Fałsz

Zarówno podpaski, jak i tampony są dobrymi środkami higieny intymnej. Ich wybór to sprawa indywidualna. Możesz używać jednych i drugich. Nieprawdą jest, że stosowanie tamponów powoduje podrażnienia śluzówki w pochwie i stany zapalne. Jeśli błona śluzowa jest zdrowa i odpowiednio nawilżona, kontakt z tamponem nie ma na nią szkodliwego wpływu. Natomiast przy suchej pochwie podczas wprowadzania tamponu może dochodzić do mikrourazów. Wtedy lepiej stosować podpaski.

W czasie okresu pobyt na słońcu i picie alkoholu są niewskazane - Prawda

Tuż przed miesiączką i w pierwszych dniach cyklu zwiększa się wrażliwość skóry na działanie promieni ultrafioletowych. Łatwiej o ich przedawkowanie i oparzenie oraz przebarwienia. Z tego właśnie powodu miesiączka jest wymieniana na ulotkach gabinetów kosmetycznych jako jedno z przeciwwskazań do opalania się w solarium. Wypicie alkoholu powoduje zmiany w układzie krążenia, które sprzyjają nasileniu krwawienia.

Bóle miesiączkowe można złagodzić domowymi sposobami - Prawda

Ból mogą zmniejszyć ciepłe okłady na podbrzusze (mają działanie rozkurczowe). Pomaga także wypicie herbaty z odrobiną... koniaku. Przepis na ziołową kurację przeciwbólową: łyżkę suszonych płatków nagietka zalej szklanką wrzątku i zaparzaj pod przykryciem 10 min; odcedź. Pij 2 razy dziennie po pół szklanki płynu. Uwaga! Nagietek ma także działanie regulujące cykl. Stosując tabletki przeciwbólowe, wybieraj te, które nie zawierają kwasu salicylowego (miesiączka może stać się obfitsza).

Lepiej nie brać kąpieli - może spowodować pogorszenie samopoczucia - Prawda

Unikaj leżenia w gorącej wodzie. Pod wpływem ciepła rozszerzają się naczynia krwionośne i obniża się ciśnienie krwi. Możesz poczuć się osłabiona, a nawet zemdleć. Ciepło działa też rozkurczowo i ułatwia wypływ krwi (ryzyko krwotoku).

Palenie tytoniu nie ma wpływu na miesiączkowanie - Fałsz

Ma i to duży! Według ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia toksyczne składniki dymu tytoniowego przyspieszają proces degeneracji jajników. To stanowi przyczynę wcześniejszego wkroczenia w okres klimakterium. U kobiet palących papierosy menopauza pojawia się średnio 2-5 lat wcześniej.

Odchudzanie się, utrata wagi mogą zaburzać cykl miesiączkowy - Prawda

W tkance tłuszczowej produkowane są estrogeny. Gdy jest jej za mało, brakuje hormonów i miesiączka zanika. Przy zbyt niskiej masie ciała zostaje zaburzona równowaga hormonalna między korą mózgową, podwzgórzem, przysadką i układem rozrodczym. Jajniki przestają normalnie pracować.

Podróż i zmiana miejsca pobytu mogą wywołać opóźnienie miesiączki - Prawda

Gdy wyjeżdżasz daleko, do innej strefy klimatycznej i czasowej, cały twój organizm zostaje wytrącony z równowagi. Również układ hormonalny ulega rozregulowaniu. Miesiączka może opóźnić się nawet kilkanaście dni albo pojawić wcześniej (przy zmianie klimatu na cieplejszy). Dodatkowo sprzyjają temu stresy związane z podróżą.

Konsultacja medyczna Ryszard Rutkowski
















Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: menstruacja | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy