Reklama

​Przecież to pestka

Dynia - roślina niezwykła. Coraz chętniej delektujemy się jej miąższem serwowanym w fikuśnych daniach. Niezwykle cenne dla zdrowia są również pestki dyni. Każdy, niezależnie od wieku i płci, znajdzie argumenty, aby wprowadzić je na stałe do jadłospisu. Tę chrupką, wartościową przekąskę z powodzeniem zabierzemy na wakacyjne wędrówki czy do pracy. Pestki to też świetny dodatek do porannej owsianki.

W optymalnym wariancie sięgajmy po świeże, niełuskane pestki dyni - one są w sposób naturalny zabezpieczone przed jełczeniem. Obieranie i chrupanie, to dobry sposób na zajęcie rąk dla fanów wieczornego podjadania przed telewizorem. Najlepszą wersją są oczywiście pestki surowe. Prażone cieszą się rosnącą popularnością, a niewiele mają wspólnego ze zdrowiem. Z uwagi na zawartą w pestkach skrobię ich prażenie skutkuje wytworzeniem akrylamidu.

Czym jest akrylamid?

Akrylamid jest organicznym związkiem chemicznym, który powstaje w trakcie obróbki termicznej, takiej jak: smażenie w głębokim tłuszczu czy pieczenie. Może powstać już w temperaturze 120 stopni Celsjusza - jego optimum to 140-180 stopni. Ma działanie kancerogenne. Przyczynia się do występowania między innymi nowotworów przewodu pokarmowego. Jest neurotoksyną - uszkadza układ nerwowy człowieka. Akrylamid wywołuje przewlekłe stany zapalne, a tym samym podnosi ryzyko miażdżycy i choroby wieńcowej serca. W trosce o zdrowie nasze i naszych najbliższych - minimalizujmy jego obecność w diecie. W tym przypadku - postawmy na świeże, nieprażone pestki.

Reklama

Antidotum na bóle głowy

Borykasz się z częstymi bólami głowy? Męczą cię nawracające migreny? Sięgaj regularnie po pestki dyni. Obfitują w magnez i potas, które wzmacniają system nerwowy, poprawiają koncentrację i zdolność zapamiętywania. Nie oczekuj spektakularnych efektów po pierwszej garści. Naturalne rozwiązania nie działają jak magiczne kapsułki retard, albo forte, ale stosowane konsekwentnie niosą poprawę, bez skutków ubocznych. Warto pamiętać, że pestki są wysokokaloryczne. W trosce o dobrą figurę nie powinniśmy zjadać ich więcej niż 25-30 gramów na dobę.

Skuteczne przy wstydliwych dolegliwościach

Pestki dyni to bardzo dobry sposób na pozbycie się robaków z przewodu pokarmowego - mogą być stosowane zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Są skuteczne przy owsikach, gliście ludzkiej, a nawet tasiemcu - zarówno uzbrojonym, jak i nieuzbrojonym.

Wartościowy cynk

Pestki dyni są jednym z najbogatszych źródeł cynku. Tego pierwiastka zdecydowanie więcej potrzebują mężczyźni. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania męskiego układu rozrodczego. Pestki dyni mają wpływ na poprawę sprawności seksualnej i płodności. Okazują się pomocne przy przeroście prostaty.

Warto wypracować sobie nawyk sięgania w stronę zdrowszej wersji życia. Skusisz się? Przecież to pestka.

Ewa Koza, mamsmak.com

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pestki dyni
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy