Reklama

Przyczyny bólu podbrzusza

Ból podbrzusza to częsta i uciążliwa przypadłość, której nie powinno się jednak bagatelizować. Zwłaszcza jeśli nawraca lub ma przewlekły charakter. Może wtedy świadczyć o schorzeniach układu pokarmowego, trawiennego, moczowego lub rozrodczego. Ból podbrzusza znacznie częściej dotyka kobiet – wiąże się z dolegliwościami menstruacyjnymi i zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Jest wtedy naturalnym objawem procesów fizjologicznych. Poznaj przyczyny bólu podbrzusza i dowiedz się, jakie objawy powinny skłonić cię do wizyty u lekarza.

Ból podbrzusza a problemy układu pokarmowego

Bóle w podbrzuszu bardzo często są objawem problemów pokarmowych i trawiennych. Zwłaszcza jeśli mają nagły i ostry przebieg, a do tego towarzyszą im gorączka, nudności, wymioty lub biegunka. Przyczyną może być zapalenie wyrostka robaczkowego, a także poważne schorzenia jelit. Najczęściej mamy do czynienia z zespołem jelita drażliwego, zapaleniem uchyłków jelit lub ich niedrożnością. W ten sposób objawia się też zapalenie żołądka i jelit. W takiej sytuacji najlepiej udać się na SOR lub wezwać karetkę pogotowia.

Ból podbrzusza a zaburzenia psychiczne

Reklama

Bóle podbrzusza mogą być też objawem psychosomatycznym. Pojawiają się na skutek silnego lub długotrwałego stresu, traumy lub zaburzeń psychicznych. Często są one spowodowane przemocą o charakterze fizycznym, psychicznym lub seksualnym.

Ból podbrzusza a choroby układu moczowego

Przewlekłego bólu podbrzusza nie powinno się ignorować. To czasem jedyny symptom chorób układu moczowego, np. kamicy moczowej, odmiedniczkowego zapalenia nerek czy kolki nerkowej. Jeśli oprócz bólu podbrzusza czujemy też parcie na pęcherz i pieczenie w trakcie oddawania moczu, najprawdopodobniej mamy do czynienia z zapaleniem pęcherza moczowego. W takiej sytuacji należy zbadać mocz. Infekcja może przejść w stan przewlekły i bezobjawowo wyniszczać nerki.

Ból podbrzusza a choroby układu mięśniowo-szkieletowego

Bóle podbrzusza po wysiłku fizycznym mogą być efektem nadwyrężenia mięśni brzucha (np. po dźwiganiu ciężarów) lub przepukliny. U kobiet po porodzie jest to też charakterystyczny objaw rozstępu spojenia łonowego. Dolegliwości najlepiej skonsultować z lekarzem.

Ból podbrzusza a cykl miesiączkowy

Ból w podbrzuszu, który występuje w określonym czasie cyklu miesiączkowego, jest zazwyczaj naturalnym fizjologicznym objawem. W pierwszych dniach miesiączki może być mocno uciążliwy, ma charakter ostry lub kurczowy. Jeśli jednak jest trudny do wytrzymania i pojawia się jeszcze przed miesiączką, warto skonsultować się z lekarzem. Może to być objaw endometriozy. Bóle w podbrzuszu mogą też występować w połowie cyklu – to częsty symptom owulacji i pękania pęcherzyka Graafa, czyli dojrzałego pęcherzyka jajnikowego. To naturalny proces świadczący o czasie największej płodności kobiety.

Ból w podbrzuszu a choroby układu płciowego

Bóle w podbrzuszu, które mają przewlekły bądź nawracający charakter (ale nie wiążą się z miesiączką czy owulacją) mogą niestety świadczyć o poważnych chorobach układu rozrodczego. W ten sposób objawiają się stany zapalne miednicy czy pęknięcie torbieli jajnika (ból jest nagły i ostry, z czasem słabnie). Nagły ból w podbrzuszu może też świadczyć o ciąży pozamacicznej, skrętach przydatków, poronieniu, a także nowotworze macicy lub jajnika. Dlatego niepokojący ból zawsze należy skonsultować z lekarzem.



INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy