Reklama

Przypadki, w których akupresura działa lepiej niż leki

Akupresura to technika podobna do akupunktury i wyjątkowo ważny element medycyny chińskiej. Praktykowana jest w celu uśmierzania dolegliwości bólowych, redukcji stresu i poprawy pracy organizmu. Ma swoich wielu zwolenników w Europie. Nic dziwnego, ponieważ zabiegi akupresury przynoszą niesamowite efekty. Doskonale wspomagają leczenie wielu ciężkich chorób i uśmierzają ból lepiej niż środki farmakologiczne. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej technice i w jakich przypadkach sprawdza się lepiej niż leki.

Czym jest akupresura?

Ta lecznicza metoda pochodzi z Chin, choć posiada grono licznych zwolenników także w Europie. Twierdzą oni, że działa w taki sam sposób, jak tabletki przeciwbólowe. Akupresura nazywana jest siłą łagodnego dotyku, ponieważ polega na uciskaniu określonych punktów na ciele w celu łagodzenia dolegliwości bólowych.

Chińczycy wierzą, że organizm człowieka funkcjonuje dzięki energii życiowej zwanej „chi”, która płynie przez kanały zwane meridianami. Każdy z nich odpowiedzialny jest za pracę konkretnego organu w naszym ciele. Kiedy narząd w naszym ciele nie domaga, oznacza to, że przepływ przez któryś z meridianów jest niewłaściwy. Celem masażysty – lekarza jest odnalezienie newralgicznego punktu, który blokuje przepływ energii i rozmasowanie (lub nakłuwanie) go w celu jej uwolnienia. Praktykowanie akupresury nie wymaga głębokiej wiedzy na temat masażu czy nakłuwania. Samodzielnie można nauczyć się wykonywać tego rodzaju zabiegi.

Reklama

Dlaczego akupresura jest skuteczna?

Jedna z teorii głosi, że w trakcie zabiegu akupresury mózg wydziela więcej endorfin, które wykazują działanie znieczulające, stąd dolegliwości bólowe ustają. Inne zaś zakładają, że skuteczność akupresury, jak i akupunktury polega na sile sugestii. Efekt braku odczucia bólu może być zatem zwykłym placebo. Spotkać można się jeszcze z jednym wytłumaczeniem, które zakłada, że stymulacja punktów akupunkturowych powoduje blokadę przewodzenia bodźców bólowych w pewnych kluczowych punktach układu nerwowego. Według lekarzy to ta teoria jest najbardziej słuszna i najlepiej tłumaczy działanie akupresury.

Wiemy już, że akupresura działa podobnie, jak leki przeciwbólowe, ale i przeciwzapalne. Okazuje się, że w przypadku niektórych schorzeń i dolegliwości działa dużo lepiej niż leki. Oto kilka z nich:

1. Astma

W przypadku astmy akupresura sprawdza się idealnie jako leczenie wspomagające standardowe terapie. Badanie przeprowadzone na grupie pacjentów z przewlekłą obturacyjną astmą, którzy praktykowali akupresurę wykazało, że uzupełnianie podstawowego leczenia zabiegami akupresury poprawia jakość życia pacjenta oraz jego samopoczucie. Łagodzi również uciążliwe objawy, na które niektóre leki nie działają. Jeśli jesteś astmatykiem, koniecznie skorzystaj z dobrodziejstw, które niesie ze sobą akupresura.

2. Zmęczenie spowodowane nowotworem

Akupresura poprawia również samopoczucie osób, które zmagają się z nowotworami. Przywraca energię, odpręża ciało i umysł oraz łagodzi dolegliwości bólowe. Jedno z badań przeprowadzonych wśród chorych na raka, którzy zostali poddani zabiegom akupresury wykazało, że ta metoda minimalizuje zmęczenie spowodowane chorobą oraz przynosi ulgę.

3. Przewlekłe bóle pleców

Przewlekły ból pleców to problem wielu z nas. Doświadczają go zarówno osoby młode, jak i starsze, pracujące w pozycji siedzącej i w ruchu. Akupresura to metoda, która pomoże uśmierzyć te dolegliwości i zapobiec poważnym schorzeniom kręgosłupa. Regularne zabiegi akupresury pozwolą ci raz na zawsze odstawić środki przeciwbólowe, które stosowałeś podczas bólu pleców.

4. Stres

Akupresura potrafi także redukować stres i zmniejszać napięcie psychiczne. Zaleca się ją stosować osobom, które cierpią na zaburzenia lub choroby psychiczne. Badania wykazały, że akupresura wspomaga leczenie depresji oraz przyspiesza produkcję serotoniny, która odpowiada za dobry nastrój. Jest również doskonałym sposobem na poprawę humoru.

5. Nudności

Akupresura może łagodzić również objawy zatrucia pokarmowego, szczególnie nudności i ból brzucha. Zabiegi akupresury zaleca się osobom, które doświadczają nudności z powodu chemioterapii, ciąży, migreny lub choroby lokomocyjnej. Poprawiają one krążenie krwi oraz dopływ tlenu do mózgu, dzięki czemu czujemy się lepiej.

6. Problemy z oczami i ze wzrokiem

Akupresura wspomaga także leczenie niektórych chorób oczu. Może łagodzić objawy jaskry i wczesnego etapu zaćmy. Ponadto, poprawia ostrość widzenia, wspomaga leczenie alergii, a także redukuje zmęczenie oczu, opuchliznę oraz sińce pod oczami. Jeśli pracujesz przed komputerem, poświęć codziennie 15 minut na intensywny masaż wokół oczu. Efekty zobaczysz już po tygodniu.

Akupresura, dzięki temu, że poprawia krążenie krwi działa pozytywnie na naszą urodę. Po tego rodzaju zabiegach nasza skóra staje się jędrna i wolniej się starzeje. Ponadto, akupresura może poprawić życie seksualne i leczyć problemy z potencją, gdyż wzmacnia przepływ energii seksualnej.

Ryzyko, jakie niesie ze sobą akupresura

Niestety akupresura nie jest wskazana dla każdego. Powinny jej unikać kobiety w ciąży, gdyż niewłaściwa stymulacja niektórych punktów może doprowadzić do skurczów macicy. Zabiegów akupresury nie należy również wykonywać w obszarach tkanek, które objęte są stanem zapalnym skóry, a także na złamaniach, węzłach chłonnych i u osób, które są pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Praktykowanie akupresury jako dodatkowego leczenia konkretnych schorzeń należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy