Reklama

Raka można wyleczyć!

Każdy nowotwór leczy się dzisiaj inaczej. Niektóre metody dobiera się indywidualnie do chorego.

Leczenie onkologiczne kojarzy się najczęściej z podawaniem wszystkim chorym toksycznej substancji albo z rozległą, okaleczającą operacją. Tymczasem na każdego raka działa się dzisiaj inaczej, a niektóre metody dobiera się indywidualnie do każdego przypadku. U większości pacjentów zaczyna się od leczenia chirurgicznego tj. od wycięcia guza, potem zleca się radioterapię lub chemioterapię albo łączy się te metody. Coraz częściej stosuje się też doustne terapie hormonalne i celowane terapie lekami biologicznymi.

Rak piersi. Wykryje go samobadanie i mammografia

To, że raka piersi leczy się dziś coraz skuteczniej, wiąże się nie tylko z nowoczesnymi terapiami, ale przede wszystkim z wczesnym wykrywaniem tej choroby m.in. w trakcie bezpłatnych przesiewowych badań mammograficznych, na które zapraszane są kobiety w wieku od 50 do 69 lat. Jeśli dostajemy zaproszenie na to badanie, skorzystajmy z niego. Im wcześniej zaczniemy leczenie, tym lepiej. Pamiętajmy, że rakowi piersi sprzyja bezdzietność, rodzenie dzieci w późnym wieku, niekarmienie piersią, nadwaga, a także rozpoczynanie hormonalnej antykoncepcji jeszcze przed urodzeniem pierwszego dziecka i prowadzenie jej przez wiele lat.

Reklama

Samobadanie piersi to obowiązek każdej z nas. Jeśli na tym etapie coś nas zaniepokoi, mamy duże szanse na wyleczenie raka.

Leczenie: Konieczny jest zabieg chirurgiczny, który coraz częściej wykonuje się z oszczędzeniem piersi, i tzw. terapia uzupełniająca, dobierana indywidualnie tj. chemioterapia, hormonoterapia lub terapia celowana molekularnie. Leczenie uzupełniające u niektórych pacjentek może być prowadzone doustnie. Jest wówczas mniej uciążliwe - nie wymaga tak częstych wizyt w gabinecie onkologa i mniej zaburza codzienne życie.

Rak szyjki macicy: Chronią szczepienia i cytologia raz do roku

U kobiet, które regularnie odwiedzają ginekologa, można go wykryć w stadium uleczalnym. Dlatego każda z nas raz do roku powinna zrobić cytologię. Na stan przedrakowy, wskazuje w badaniu cyfra III. Liczby IV i V na wyniku rozmazu oznaczają raka szyjki macicy. Przed chorobą tą chronią szczepienia przeciw wirusowi HPV, który jest główną przyczyną rozwoju tego nowotworu.

Leczenie: We wczesnym stadium raka szyjki macicy skuteczna jest radioterapia wewnętrzna i zewnętrzna. Operacja usunięcia macicy i sąsiadujących węzłów chłonnych proponowana jest kobietom, które już mają dzieci lub są po menopauzie. U pań, które nadal planują potomstwo, wykonuje się zabieg oszczędzający z zachowaniem narządu rodnego. Wycina się tylko fragment szyjki macicy. Jeżeli stosuje się np. radioterapię, a ryzyko nawrotu choroby jest wysokie, przed radioterapią pacjentki otrzymują "chemię".

Rak skóry rzadko zagraża życiu

Głównymi sprawcami tego raka są promienie UV, ze słońca i z lamp w solariach, które uszkadzają materiał genetyczny komórek naskórka. Dlatego zwykle rozwija się on na odkrytych powierzchniach ciała - twarzy, dekolcie, karku i w większości dotyczy miłośników opalania. Sprzyja mu też jasna karnacja i przewlekłe drażnienie skóry np. wargi dolnej papierosem.

Każde niepokojące znamię czy plama na skórze, która zaczyna się powiększać, krwawić lub swędzić, powinny być obejrzane przez dermatologa pod dermatoskopem. Dobre wiadomości to takie, że zazwyczaj rak skóry rozwija się bardzo wolno i w rzadkich przypadkach zagraża życiu. Jeśli znamię nowotworowe zostanie usunięte chirurgicznie, chorego poddaje się obserwacji w ciągu 3-5 lat. Jeżeli w tym okresie nie dojdzie do wznowy lub odległego przerzutu, to rak może być uważany za wyleczony.

Leczenie:Raka skóry można dziś zniszczyć wieloma metodami: chirurgicznie (wycinając go z marginesem zdrowych tkanek), przez zamrażanie (np. płynnym azotem), radioterapią lub chemioterapią. O tym, która metoda jest najlepsza w danym przypadku, decyduje lekarz.

Rak płuc rozwija się skrycie

Od powstania pierwszej komórki nowotworowej do ujawnienia się choroby mija zwykle kilkanaście lat. Badaniem wykrywającym raka płuca jest rentgen klatki piersiowej. Niestety, ta metoda sprawdza się głównie przy stosunkowo dużych guzach, którym często towarzyszą już przerzuty do innych narządów. Małe zmiany można przeoczyć, dlatego każde podejrzane miejsce powinno być wskazaniem do wykonania dodatkowych badań. Należy do nich laboratoryjne badanie plwociny. Z podejrzanych miejsc w płucach można też zrobić biopsję, czyli pobrać wycinki tkanki do badania histopatologicznego i przebadać je pod mikroskopem.

Leczenie: Podstawą leczenia jest wycięcie guza. Jeśli guz zostanie wykryty we wczesnym stadium, bez przerzutów - zwykle usuwa się zajęty przez raka płat płuca. Ze względu na ryzyko nawrotu część chorych poddawana jest napromienianiu tj. radioterapii po operacji. W niektórych przypadkach operację poprzedza chemioterapia. Bywa i tak, że chory nie kwalifikuje się do zabiegu.

Wtedy zwykle pozostaje tzw. leczenie zachowawcze: radio- lub chemioterapia. Warunkami bezpiecznego napromieniania w zaawansowanym stadium choroby są: dobry stan ogólny i dobra wydolność oddechowa.

Ważne ! Kobiety, które są obciążone genetycznie rakiem piersi, powinny swoją pierwszą mammografię wykonać - za zgodą lekarza już w wieku 35 lat. Ale spokojnie, obecność w grupie ryzyka nie jest jednoznaczna z tym, że rak piersi w ogóle zaatakuje. Wiele kobiet mających w rodzinie chorą mamę czy babcię prawdopodobnie w ogóle nie zachoruje na raka piersi. Jednak niezależnie od tego, czy kobieta jest w grupie ryzyka nowotworowego czy też nie, powinna regularnie robić mammografię.

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: chemioterapia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy