Raw - surowe zasady żywienia
Typowy gotowany posiłek ma nawet 70 proc. mniej enzymów i składników odżywczych niż przed procesem obróbki termicznej - zauważa doradca dietetyczny Emilia Lorenc. Dlatego niektórzy decydują się na dietę oczyszczającą opartą na surowych produktach, tzw. dietę raw.
"Surowa dieta należy do diet oczyszczających i to dotyczy głębokiego oczyszczania, ponieważ pije się np. dużo soków warzywnych, owocowych, zielonych koktajli. Wszystkie wymienione są silną dawką antyoksydantów. Te ostatnie działają nie tylko przeciwzapalnie, ale również pomagają eliminować toksyny.
Często na takiej diecie gubimy zbędne kilogramy. Tutaj bardzo ważna uwaga: toksyny kumulują się w tkance tłuszczowej i podczas jej utraty uwalniają się. Dlatego w trakcie surowej diety ważne jest picie dużej ilości płynów, które pozwolą na usunięcie toksyn z całego organizmu, a nie tylko z tkanki tłuszczowej" - wyjaśnia w książce "Dieta Raw Food" Macieja i Karoliny Szaciłło doradca dietetyczny Emilia Lorenc.
Choć taka dieta może stanowić doskonałą formę oczyszczania organizmu, szczególnie polecana latem, nie każdy może pozwolić sobie na taką "kurację". Jak podkreśla Lorenc osoby wyziębione, ze słabym trawieniem, mogą ją źle tolerować. Dieta raw nie jest również wskazana dla kobiet w ciąży i matek karmiących.
Jak wyjaśniają Maciej i Karolina Szaciłło, podstawowym założeniem diety witariańskiej jest niepoddawanie jedzenia obróbce termicznej powyżej 47 stopni. Ma to zapobiec zabijaniu cennych składników odżywczych, które "ulatują" w trakcie gotowania, smażenia, pieczenia czy parowania.
"Badania dowodzą, że w 48 stopniach Celsjusza zaczynają się rozpadać drogocenne enzymy zawarte w jedzeniu, które m.in. pomagają nam dobrze trawić pożywienie. Z kolei temperatura 57 stopni Celsjusza oznacza początek utraty witamin i mikroelementów. Co ciekawe, typowy gotowany posiłek ma ich nawet 70 proc. mniej niż przed procesem obróbki termicznej. Surowa dieta jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych i ciepłych krajach. Brak wspomnianej obróbki termicznej warzyw i owoców sprawia, że zachowujemy cenne składniki odżywcze" - wykazuje Emilia Lorenc.
W takiej diecie nie może pojawić się również żywność mrożona, proces mrożenia również zabija cenne składniki, m.in. część antyoksydantów.
W samej diecie istotne jest nie tylko to, co będziemy spożywać w trakcie jej trwania, ale również to jak się do niej przygotujemy i jak będziemy postępować po jej zakończeniu. Sama dieta powinna trwać od pięciu do 20 dni. "Długość surowej diety dobiera się indywidualnie w zależności od stanu zdrowia i poziomu energii pacjenta" - podkreśla doradca dietetyczny.
Maciej i Karolina Szaciłło zachęcają, aby na kilka dni przed rozpoczęciem diety raw wyeliminować wszystkie używki - alkohol, papierosy, odstawić kawę i herbaty bogate w teinę. W zapomnienie odchodzi również żywność przetworzona - nabiał, biały rafinowany cukier i mąka pszenna oraz mięsa, ryby i jaja.
W trakcie jej trwania należy pić dużo wody, nawet do 2-3 litrów dziennie. "Jednym z podstawowych warunków bezpiecznego i efektywnego oczyszczania organizmu jest picie dużej ilości wody" - podkreślają autorzy książki. Zachęcają również do sięgania po napary z pokrzywy, czystka, imbiru i cytryny.
"Pokrzywa wzmacnia krew i przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu. Czystek jest bogatym źródłem polifenoli (silne antyoksydanty). Nie tylko oczyszcza, ale również opóźnia procesy starzenia. Do tego świeży imbir rozrzedza krew i rozgrzewa oraz kilka kropli soku z cytryny dla poprawienia smaku" - dodają.
Po zakończeniu detoksu menu powinno opierać się głównie na produktach lekkostrawnych. To dobry moment na wprowadzenie kilku trwałych zmian do codziennych nawyków żywieniowych. (PAP Life)
autor: Monika Dzwonnik