Reklama

Rośliny, które mogą zaszkodzić

Rosną na łące, w lesie, na działce. Unikajcie ich, bo choć wyglądają pięknie, zawierają groźne dla zdrowia substancje.

Nie zrywaj, a... najlepiej nie dotykaj!


Roślinki wabią nas fantazyjnymi kwiatami i liśćmi. Zanim zaczniemy podziwiać je z bliska, dotykać liści i zrywać gałązki, sprawdźmy, czy te gatunki są bezpieczne, nie zawierają substancji podrażniających skórę i fotouczulających.
Czarna lista:
Barszcz Sosnowskiego (Mantegazziego lub kaukaski). Mierzy 1-4 m wysokości, ma olbrzymie liście i baldachowate kwiaty. Występuje: Tereny podmokłe (łąki, rowy). Dlaczego trzeba go omijać: Cała roślina jest pokryta włoskami, w których znajduje się bardzo groźna wydzielina. Może spowodować silne oparzenie skóry. Już muśnięcie liścia (ręką, nogą) może wywołać zaczerwienienie ciała, obrzęk, pęcherze. Uszkodzone miejsce ciemnieje i na długo pozostaje wrażliwe na światło słoneczne.

Dyptam jesionolistny Ma wysokie łodygi (ok. 1 m) z białymi lub różowymi, bardzo ozdobnymi kwiatami. Występuje: Suche lasy i zarośla, polany. Bywa również uprawiany w przydomowych ogródkach. Dlaczego może być groźny: Ma właściwości fotouczulające - jeśli krótko po dotknięciu rośliny przebywa się na słońcu, można łatwo oparzyć skórę.

Bluszcz pospolity: Ma ciemnozielone pnącza, które płożą się po ziemi i oplatają drzewa oraz krzewy. Występuje: Lasy liściaste, parki, ogrody. Kiedy może być szkodliwy: Jeśli zrywasz liście - ich sok jest drażniący dla skóry (wywołuje zaczerwienienie, świąd). Gdy brudnym palcem sięgasz do oczu - może dojść do podrażnienia spojówek. Ale największym zagrożeniem dla zdrowia są owoce bluszczu - silnie trujące (łudząco podobne do jagód).

Ostrożnie z bukietami!


Jaskier ostry. Kaczeńców lepiej nie zrywać gołymi rękami (mogą podrażnić skórę). Załóż gumowe rękawiczki lub... podziwiaj kwiaty na łące.
Śnieguliczka biała. W jagódkach krzewu kryje sięsok, który działa drażniąco na skórę. Dzieci nie powinny bawić się w rozgniatanie ich palcami.
Dziurawiec. Ze słońcem tworzy niekorzystny duet. Na skórze ubrudzonej sokiem z łodyg tworzą się przebarwienia.

Nie bierz do ust!


Leśne gałązki obsypane jagódkami wyglądają bardzo apetycznie... Nie daj się zwieść pozorom! Nie wolno ich zjadać! Może to być przyczyną poważnego zatrucia i zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia! Trzeba pilnować dzieci, które z ciekawości mogą chcieć ich spróbować.
Najwięksi truciciele:
Wawrzynek wilcze łyko.Znaki szczególne: czerwone, podłużne jagody skupione na gałązkach. Z wawrzynka często robi się np. żywopłoty. Skutki zjedzenia jagód:

pieczenie i drętwienie języka, trudności w przełykaniu, silny ból brzucha, wymioty, biegunka, odurzenie, zaburzona praca serca.
Kruszyna pospolita. Znaki szczególne: najpierw czerwone (podobne do dojrzewających wiśni), a potem czarne, kuliste owoce. Rośnie w wielu lasach.Skutki zjedzenia jagód: wymioty, silna biegunka oraz ból brzucha.

Nie sięgaj ręką do oczu!


Powstrzymaj się od tego, gdy zbierasz kwiaty (np. na łące) lub... przesadzasz rośliny na działce. Możesz mieć palce ubrudzone sokiem roślin, który bywa bardzo szkodliwy dla spojówek.
Rośliny, które działają drażniąco

Konwalia majowa - dotykanie łodyg z kwiatami może spowodować także wysypkę na skórze. Roślina ma śmiertelnie trujące owoce (podobne do borówek).
Poinsecja (tzw. gwiazda betlejemska) oraz kroton - mogą wywołać alergiczną reakcję skórną.

Konsultacja medyczna Piotr Niedziałkowski

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | rośliny | zatrucia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy