Rozpoczął się sezon na zbieranie kwiatów lipy. Nie przegap tego, a zapomnisz o chorobach zimą
Nie tylko pięknie pachną. Kwiaty lipy znane są też ze swoich właściwości leczniczych - przede wszystkim mają działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i napotne.
Zbiera się je w lipcu na początku kwitnienia drzew. Specyfiki, które teraz przygotujemy z tego daru natury, przydadzą się później m.in. przy leczeniu przeziębienia.
Suszone kwiaty lipy znajdziemy w aptece i sklepach zielarskich, ale można też je zerwać i ususzyć samodzielnie. Musimy pamiętać, że powinniśmy je zbierać w pogodny dzień (wtedy kwiaty nie będą zawierały wilgoci). Unikajmy też zrywania przekwitłych kwiatów, a także tych z drzew rosnących blisko dróg, gdyż są pełne zanieczyszczeń. Kwiaty suszy się i wykorzystuje na napar, a ze świeżych robi się syrop i nalewkę lipową.
Dlaczego kwiaty lipy są tak dobre dla naszego organizmu? Wszystko za sprawą składników, jakie zawierają. Lipa zawdzięcza swoje lecznicze działanie występowaniu wielu wartościowych składników, wśród których są: witamina C, witamina PP, sole mineralne, kwasy organiczne, garbniki, śluzy, fitosterole, flawonoidy oraz olejki eteryczne.
Oczywiście, najbardziej znane i wykorzystywane działanie naparu z lipy to wspomaganie leczenia przeziębienia. Lipa złagodzi nie tylko ból gardła, ale także pomoże pozbyć się chrypki oraz kaszlu, gdyż zawiera substancje śluzowe, które ułatwiają odkrztuszanie. Co więcej, popijanie herbatki z lipy wywołuje pocenie, dzięki czemu szybko pozbędziemy się z organizmu toksyn.
Ponadto kwiatostan lipy ma działanie lekko uspokajające. Nieznacznie obniża ciśnienie krwi, powoduje rozluźnienie napiętych mięśni. Stosuje się też go na poprawę trawienia.