Ryzykowna piątka - uważaj na serce!
Wiele infekcji, choć toczą się w różnych organach, może u niektórych osób stanowić ryzyko dla zdrowia serca.
Czy choroby płuc lub nerek potrafią grozić sercu? Tak! Zarówno bakterie, jak i wirusy je wywołujące mogą wędrować z zakażonego organu do innych miejsc. A kiedy trafią do serca, zaszkodzą i jemu.
Poza tym dochodzi do stanu zapalnego w organizmie, który sprzyja formowaniu się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Jakie więc dolegliwości mogą skończyć się sercowymi komplikacjami?
Naukowcy z London School of Hygiene and Tropical Medicine przyglądali się przechodzącym grypę Anglikom. Zauważyli, że jest ona jedną z chorób układu oddechowego, które są dla serca wyjątkowo niebezpieczne. Wyraźnie podnosi bowiem ryzyko wystąpienia zawału serca.
To nie wszystko. Grypa może pozostawić po sobie powikłanie w postaci zapalenia mięśnia sercowego. Bywa czasem tak ciężkie, że jedynym ratunkiem dla chorego jest przeszczep.
Według badań chorzy, którzy zapadli na infekcję płuc wymagającą pobytu w szpitalu, mają aż szcześć razy wyższe ryzyko zachorowania na choroby serca i naczyń krwionośnych. W przypadku zapalenia oskrzeli pięciokrotnie wzrasta ryzyko ataku serca. Natomiast wszystkie infekcje układu oddechowego sprzyjają przyspieszonemu rozwojowi miażdżycy, która jest wrogiem serca, bo znacząco pogarsza krążenie krwi.
Naukowcy z American College of Cardiology zauważyli, że jeśli choroba była na tyle ciężka, że wymagała hospitalizacji, o 40 proc. rosło ryzyko komplikacji w postaci ataku serca. Dlatego zakażeń układu moczowego nie wolno przeczekiwać!
Zapalenie migdałków jest wywoływane przez bakterie z grupy paciorkowców. Mogą rozprzestrzenić się po organizmie, wywołując komplikacje ropne (np. zapalenie ucha) i nieropne. Dla serca groźne są te drugie - polegają na tym, że organizm gwałtownie reaguje na obecność bakterii. Uruchamia agresywne mechanizmy obronne, które mogą przy okazji uszkodzić serce.
O reumatoidalnym zapaleniu stawów mawia się, że "liże stawy, ale kąsa serce" - bo może doprowadzić do niebezpiecznego zapalenia tego narządu. Hashimoto na początku na cel bierze tarczycę, ale z czasem kieruje atak na serce. Jeśli cierpisz na chorobę autoimmunologiczną, szczególnie dbaj o serce. Kontroluj regularnie poziom cukru i cholesterolu we krwi, utrzymuj szczupłą sylwetkę i nie pal papierosów.
Najczęstszą przyczyną zapalenia mięśnia sercowego są infekcje wirusowe. Problemy mogą powodować wirusy zapalenia wątroby typu B i C, mononukleozy, ospy wietrznej i półpaśca, opryszczki i różyczki, wywołujące zapalenia układu pokarmowego. Groźne mogą się okazać nawet te związane ze zwykłym przeziębieniem.
Ostatnio naukowcy zauważyli, że zakażenie SARS-CoV-2 też może powodować problemy z sercem. Wniosek? Każda infekcja wirusowa wymaga wyleżenia w łóżku, oszczędzającego trybu życia i wypoczynku. Lepiej grzecznie przechorować "zwykłą" wirusówkę, niż wylądować na kardiologii.
Grzybica też może zaatakować serce. Zdarza się, że zakażenie grzybem candida kończy się zapaleniem mięśnia sercowego. Takie komplikacje jednak zagrażają tylko osobom o bardzo osłabionym układzie immunologicznym.