Reklama

Rzuć palenie raz na zawsze!

"Od trzech lat usiłuję przestać palić. Raz prawie mi się udało, wytrzymałam bez papierosów dwa miesiące. Ale potem do nich wróciłam. Zupełnie nie radzę sobie z nałogiem". Renata, 33 lata, Ciechanów

Znalezienie dobrej motywacji to podstawa każdego sukcesu.

Najważniejsza w rzucaniu palenia jest motywacja. Musimy być przekonani, że rezygnując z papierosów, zyskujemy korzyści warte wysiłku i poświęcenia. Tylko to pozwoli nam przetrwać początkowy okres odwyku, kiedy cały organizm, na czele z mózgiem, będzie się przeciwstawiał tej drastycznej dla niego decyzji. Powód walki z nałogiem musi być istotny, by stanowić przeciwwagę dla przyjemności palenia (np. urodzenie zdrowego dziecka, poprawienie złych wyników badań). Kiedy zdecydujesz się odstawić papierosy, spróbuj pamiętać o czterech "nie". Nie bądź głodna - noś przy sobie pestki słonecznika czy orzeszki, które będziesz pogryzać w chwilach kryzysu. Nie kumuluj złości - staraj się unikać stresu i konfliktów, rozpieszczaj się drobnymi rzeczami. Nie bądź samotna - zapewnij sobie wsparcie życzliwych osób i dziel się swoimi problemami oraz sukcesami w trakcie odwyku. Ich zainteresowanie zdopinguje cię do wytrwania w postanowieniu. Nie męcz się - rzucanie palenia to wielki wysiłek dla organizmu, dlatego odpoczywaj, kiedy tylko możesz, i pamiętaj o przyjemnościach.

Reklama

Beata Kosior psycholog, specjalista terapii uzależnień

Zamiast poddawać się głodowi nikotynowemu zmniejsz jego siłę.

Przykre w rzucaniu palenia, oprócz napięcia i stresu, są też takie dolegliwości jak nadmierna potliwość, ślinotok czy przyspieszone tętno. Są one uciążliwe, ale można je złagodzić. Zapytaj w aptece o nikotynową terapię zastępczą. Plastry, gumy do żucia, spraye z nikotyną pomogą ci stłumić chęć sięgnięcia po papierosa. Jeśli środki te okażą się mało skuteczne, poproś o inne substytuty nikotyny dostępne bez recepty, np. o tabletki zawierające cytyzynę. Nie poddawaj się przy pierwszej porażce. Jeśli paliłaś kilkadziesiąt papierosów dziennie, nie zerwiesz z nałogiem w ciągu tygodnia. Powtarzaj sobie często, jakie zdrowotne korzyści wynikają z rzucenia palenia. A jest ich sporo - od powrotu smaku i powonienia po zmniejszenie ryzyka wystąpienia zmian miażdżycowych, zawału serca, udaru, chorób płuc czy wielu nowotworów. Zgłoś się do poradni dla palących lub lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, może on zaproponować terapię z użyciem środków dostępnych na receptę, np. antydepresantów zmniejszających przykre doznania towarzyszące zrywaniu z nałogiem.

Marek Cybula, internista

Popraw sobie humor odpowiednią dietą i dużo się ruszaj.

Nikotyna pobudza w organizmie wydzielanie serotoniny i dopaminy - substancji odpowiedzialnych za dobry nastrój. Dlatego po jej odstawieniu jesteśmy drażliwi, pojawiają się problemy z koncentracją czy stany lękowe. Do tego metabolizm zwalnia. Nic więc dziwnego, że tak trudno zerwać z nałogiem. Jak tego dokonać? Pamiętaj, by w twojej diecie nie zabrakło białek zbóż, mięs, mleka, ryb oraz olejów roślinnych. Te ostatnie, bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają na ośrodki w mózgu odpowiedzialne za nastrój. Produkcję serotoniny pobudzą: ananasy, banany, kiwi, śliwki oraz pomidory. Bogata w magnez, cynk i selen gorzka czekolada, poprawi ci samopoczucie. Jedz ją jednak z umiarem. Planuj posiłki, pamiętając o pożywnym śniadaniu. Odruch sięgania po papierosa zwalczaj niskokalorycznymi zamiennikami, chrupiącymi warzywami, owocami czy gumą do żucia. Zadbaj o aktywność fizyczną - ruch pomoże ci zapobiec wzrostowi masy ciała i odwróci twoją uwagę od obsesyjnych myśli o paleniu.

Sylwia Leszczyńska, dietetyk



Olivia
Dowiedz się więcej na temat: palenie tytoniu | rzucanie palenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy