Reklama

Siedem zastosowań olejku z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego to prawdziwy hit wśród środków stosowanych w medycynie naturalnej i kosmetyce. Wykazuje silne działanie antyseptyczne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Olejek herbaciany już przed wiekami wykorzystywany był do leczenia ran, owrzodzeń i oparzeń. Skutecznie pomaga też na infekcje, ból gardła i zapalenie zatok. Dodatkowo doskonale radzi sobie z wieloma problemami skórnymi, m.in. z trądzikiem, łupieżem czy grzybicą. A to nie jedyne właściwości olejku z drzewa herbacianego. Do czego jeszcze można go wykorzystać? W czym nam pomoże i dlaczego warto mieć go w swojej apteczce?

Trądzik

Antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości olejku z drzewa herbacianego sprawiają, że skutecznie wspomaga on walkę z trądzikiem. Olejek wnika w skórę i zabija bakterie beztlenowe, które wywołują zmiany trądzikowe. Pomaga też uregulować produkcję sebum i zapobiega świeceniu się cery. Można stosować go punktowo na wypryski lub dodawać kilka kropli do kremu. Warto także wykonać parówkę na twarz nad miską z gorącą wodą i kilkunastoma kroplami olejku. Nachylamy się nad roztworem na 15 minut i przykrywamy głowę ręcznikiem.

Łupież

Olejek z drzewa herbacianego doskonale poradzi sobie także z łupieżem i łojotokowym zapaleniem skóry. Ograniczy nadmierne wydzielane sebum i przetłuszczanie się włosów. Zniweluje też swędzenie skóry głowy. Najlepiej wmasować go w skórę, trzymać godzinę i umyć włosy szamponem. Można też dodać kilka kropel olejku do szamponu i nałożyć na głowę. Pozostawiamy na dwie minuty a następnie dokładnie spłukujemy.

Reklama

Grzybica

Warto również zastosować olejek herbaciany na grzybicę stóp i paznokci. Należy smarować zainfekowane miejsca olejkiem 2-3 razy na dobę. Można też od czasu do czasu przygotować kąpiel stóp, dodając 30 kropel olejku do wody. Kuracja przy grzybicy stóp powinna być kontynuowana minimum przez 2 tygodnie po ustąpieniu objawów. Natomiast grzybica paznokci wymaga dłuższego leczenia, by płytka paznokcia mogła odrosnąć.

Wszawica

Olejek herbaciany to też skuteczny sposób na wszy. Warto wybrać go zamiast silnych środków chemicznych, gdyż nie podrażnia skóry głowy, a szybko ją odkaża. Można dodać 10-20 kropli olejku do szamponu lub też wsmarowywać w skórę, a po kilku godzinach zmyć.

Infekcje i ból gardła

Olejek z drzewa herbacianego niszczy bakterie i wirusy, dlatego wspomoże leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Zastosowany w formie inhalacji złagodzi objawy kaszlu, zatkanego nosa czy zapalenia zatok. Można również robić płukanki olejkiem herbacianym na ból gardła. Należy dodać kilka kropel do szklanki wody i przepłukać jamę ustną. Uważajmy, by nie połykać roztworu. Płucząc nim usta można też pozbyć się nieświeżego oddechu i infekcji jamy ustnej.

Opryszczka

Gdy na ustach pojawi się opryszczka, należy podjąć jak najszybciej kroki, by wirus się nie rozprzestrzenił. Doskonałym sposobem będzie zastosowanie olejku herbacianego, który przyspieszy gojenie się zmiany. Można stosować go samodzielnie lub w połączeniu z innym olejkiem czy kremem. Olejek zadziała też na afty, pleśniawki i zapalenie dziąseł.

Ukąszenia insektów

Olejek herbaciany złagodzi też ból i swędzenie po ukąszeniach różnych insektów, np. komarów czy pcheł. W dodatku zapach olejku może odstraszać te owady. Przy jego pomocy można również usunąć kleszcza. Należy nałożyć trochę preparatu na kleszcza i skórę wokół niego, a kleszcz po chwili odpadnie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy