Reklama

Siniaki bez przyczyny

Jeśli pojawiają się często, trzeba koniecznie sprawdzić, jaka jest ich przyczyna.

Świadczą o kruchych naczyniach krwionośnych

Podskórne wylewy, czyli siniaki, tworzą się zwykle w efekcie jakiegoś urazu, np. gdy się mocno uderzymy. Wówczas na skutek uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych krew przedostaje się do tkanek. Na skórze pojawia się wylew, który znika po kilku dniach, ale najpierw przybiera różne kolory - od granatu po żółty. W takim wypadku, jak najszybciej po urazie, dobrze jest przyłożyć zimny okład. Kompres ten spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszy podskórne krwawienie. Stłuczone miejsce można też posmarować maścią zawierającą wyciąg z nagietka, arniki lub heparynę.

Reklama

Są osoby, które mają słabe naczynka krwionośne już od urodzenia, a wrodzonej kruchości naczyń towarzyszy właśnie skłonność do pojawiania się siniaków. Przyczyną łatwego powstawania podskórnych wylewów jest też przyjmowanie pewnych leków, np. kortykosteroidów (stosowanych doustnie w zwiększonych dawkach), leków rozrzedzających krew, takich jak heparyna, leków zawierających kwas acetylosalicylowy (także w dawkach kardiologicznych).

Skłonność do siniaków może być większa również wtedy, gdy przyjmujemy często niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, np. ibuprofen czy diclofenac. Bezpieczny pod tym względem jest tylko paracetamol (bo nie jest to lek niesteroidowy przeciwzapalny). Skłonność do siniaków nasilają też zioła, np. dziurawiec przyjmowany z lekami przeciwzakrzepowymi.

Mogą sygnalizować niedobory witamin

Łatwe tworzenie się siniaków może być spowodowane brakiem witamin, które mają wpływ na kondycję włosowatych naczyń krwionośnych. Ich ścianki wzmacnia witamina C. Uszczelnia ona też błony śluzowe, hamując krwawienia. Witaminę tę uzupełnia dieta bogata w warzywa i owoce. Doskonałym źródłem naturalnej witaminy C jest czerwona papryka. Zjedzenie ćwiartki strąka zaspokaja już zalecaną dzienną dawkę, czyli ok. 70 mg na dobę.

Także witaminy K i PP mają wpływ na stan naczynek krwionośnych - stają się one bardziej odporne na pękanie. Niedobór wit. K u zdrowych osób dorosłych zdarza się wprawdzie rzadko, ale jeśli badania krwi go potwierdzą, trzeba wykluczyć różne przyczyny, np.: choroby trzustki, wątroby. Brokuły i awokado to dobre źródło witaminy K, a rośliny strączkowe - witaminy PP.

Z kolei wit. B12 i kwas foliowy - niezbędne do tworzenia przez organizm m.in. płytek krwi (trombocytów) - również mogą zapobiegać nadmiernej skłonności do siniaków. Naczynia krwionośne doskonale wzmacnia również rutyna. Najlepszym jej źródłem jest kasza gryczana.

To jeden z objawód chorób wewnętrznych

Takie objawy jak skłonność do tworzenia się siniaków lub nadmiernych krwawień (z nosa, dziąseł), mogą świadczyć o chorobie wątroby. Dlatego nie należy ich lekceważyć, lecz wybrać się do lekarza. Dostaniemy skierowanie na badania laboratoryjne krwi - morfologię z rozmazem, oznaczenie układu krzepnięcia i enzymów wątrobowych, poziomu bilirubiny.

Przyczyną kłopotów może być stan zapalny wątroby, wywołany np. chorobą wirusową (WZW B), kamica dróg żółciowych lub uszkodzenie wątroby spowodowane przyjmowaniem leków. Jeśli siniaki są skutkiem choroby wątroby, zwykle pojawiają się też inne, charakterystyczne objawy, np. osłabienie, brak apetytu, żółtaczka (zażółcenie skóry lub białek oczu), świąd skóry.

Inną przyczyną tworzenia się sińców jest niedobór czynników zapewniających właściwą krzepliwość. Jest ich bardzo dużo, a braki mogą być zarówno efektem chorób wrodzonych (hemofilii), jak i nabytego, nieprawidłowego funkcjonowania i liczby płytek krwi. Jeśli niedoborowi płytek towarzyszą też zmiany w obrazie morfologii krwi, może to być wynikiem poważnej choroby krwi.

Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy