Reklama

Skuteczne okłady

Być może nawet nie wiedziałaś o ich istnieniu. Tymczasem są wspaniałym kosmetykiem i lekarstwem. Wykorzystaj to!

Do przygotowania leczniczych okładów możesz wykorzystać popularne i niedrogie produkty, zioła lub warzywa o znanych od wieków leczniczych właściwościach: sól, cebulę, czosnek. Jak je stosować?

Na większość stłuczeń i urazów, którym towarzyszy opuchlizna i ból, a które powstały nagle, przykłada się zimne okłady. Chłód powoduje, że naczynia krwionośne kurczą się, co zmniejsza wewnętrzne krwawienie i ból. Natomiast ciepłe kompresy pomogą przy przewlekłych dolegliwościach mięśni i stawów oraz zapobiegną skurczom.

Oto sprawdzone przepisy!

Reklama

Ból ucha: nakładamy rozgrzewające papki

Ból w okolicach małżowiny u dzieci może być objawem ząbkowania. Dorosłym towarzyszy np. w zapaleniu zatok czy po przewianiu. Jeśli nie pojawiła się gorączka czy inne niepokojące objawy, warto wypróbować ciepłe okłady.

Z cebuli Małą cebulę oczyść i drobno posiekaj. Dodaj rozgnieciony ząbek czosnku. Przełóż do rondelka i gotuj do miękkości w niewielkiej ilości wody. Ciepłą papkę zawiń w gazę i przyłóż do ucha na ok. 20 min.

Z soli Sól kuchenną (najlepiej gruboziarnistą) podgrzej w piekarniku, na patelni lub w kuchence mikrofalowej. Ciepły (nie gorący!) okład zawiń w gazę i przyłóż na ok. pół godz.

Z kwiatu macierzanki Pięć łyżek suszu zalej szklanką wrzątku i gotuj 2-3 minuty. Odstaw na 10 min. Ciepłą mieszankę zawiń w płócienną ściereczkę. Przyłóż na ok. 15 min.

Nasza rada: ulgę w bólu przyniesie włożony do ucha wacik nasączony olejkiem kamforowym. Ale uwaga! Można go zastosować, jeżeli lekarz wykluczy zapalenie ucha.

Bóle miesiączkowe: sięgamy po rozluźniające kompresy

Oddziaływanie ciepłem sprawdzi się również w łagodzeniu skurczów w dole brzucha towarzyszących miesiączce. Przygotowanie takiego okładu nie jest skomplikowane, a wielu kobietom przynosi ulgę. Wypróbuj i przekonaj się sama!

Z borowiny Naczynie z pastą borowinową (ok. 10 zł/ kupisz w apteka) ogrzej w kąpieli wodnej o temp. 39 st. Warstwę ciepłej masy (ok. 1 cm) nanieś na podbrzusze. Przykryj folią, ręcznikiem i kocem, żeby zatrzymać ciepło. Potrzymaj ok. 30 min. Powtarzaj okłady w zależności od stopnia nasilenia bólu.

Z ciepłego ręcznika. Bawełniany ręcznik namocz w ciepłej wodzie, odciśnij jej nadmiar. Trzymaj na podbrzuszu, aż ostygnie.

Nasza rada: jeśli cierpisz na obfite miesiączki, ciepło może nasilić problem. Przeciwwskazaniem do stosowania ciepłych okładów jest również stan zapalny np. przydatków.

Zwichnięcia, bóle mięśni: działamy ciepłem lub zimnem

Zimne okłady (np. z kostek lodu) blokują odczuwanie bólu oraz krwawienia. Warto po nie sięgnąć w przypadku urazów. Z kolei gdy nadwyrężymy mięśnie, dobrze jest stosować okłady rozgrzewające. Podpowiadamy, jak przygotować zarówno ciepłe, jak i zimne kompresy.

Z zimnych liści kapusty Kilka liści schłodź w zamrażarce. Wyjmij i delikatnie rozbij tłuczkiem tak, aby puściły sok. Liście przykładaj do bolącego miejsca, aż staną się ciepłe.

Z arniki i altacetu Kup w aptece nalewkę z arniki (ok. 3 zł). Łyżkę nalewki wymieszaj z 3 łyżkami rozpuszczonej w wodzie tabletki altacetu (ok. 8 zł, tabletkę rozpuść w 1/4 szkl. ciepłej wody). Zmocz gazę i przyłóż na godzinę.

Z płatków owsianych Do łyżki płatków owsianych dodaj po łyżeczce kwiatów kasztanowca oraz liści babki lancetowatej. Wymieszaj na papkę z gorącą wodą. Ciepłą mieszankę przenieś na rozłożoną gazę, przyłóż do bolącego miejsca, przykryj ceratką, i trzymaj przez około 45 minut.

Nasza rada: opuchliznę złagodzą okłady ze schłodzonego twarogu lub zsiadłego mleka. Rozsmaruj je na skórze i zmieniaj po wyschnięciu.

Na nerwobóle: z warzyw

Nagły, przeszywający ból w różnych częściach ciała potrafi uprzykrzyć życie. Jak go pokonać?

Z ziemniaków. Ugotowane w łupinach ziemniaki rozdrobnij na papkę, zawiń w chustę i przyłóż na bolące miejsce. Trzymaj dopóki odczuwasz ciepło.

Z chrzanu. Świeży chrzan utrzyj na tarce i przyłóż do chorego miejsca na nie dłużej niż 10 min (zdejmij, gdy tylko zacznie piec).

Z gorczycy. Sproszkowaną czarną gorczycę rozetrzyj z ciepłą wodą na papkę. Okład potrzymaj ok. 10 min.

Naj
Dowiedz się więcej na temat: okłady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy