Skuteczne sposoby na bóle brzucha
Oto lista głównych winowajców: niestrawność, nadkwasota, jelito drażliwe, zapalenie pęcherza i... intymne infekcje.
Ból brzucha to jedna z najczęstszych dolegliwości. Zwykle lekceważona i leczona na własną rękę. To błąd, gdyż poza zwykłą niestrawnością ból brzucha może oznaczać poważne schorzenie, które wymaga diagnozy i leczenia. Możliwych przyczyn i zaburzeń wywołujących bóle brzucha jest bardzo wiele. Oto 5 najczęstszych z nich.
Jej charakterystyczne objawy to zazwyczaj uczucie przepełnionego żołądka, pobolewanie w nadbrzuszu, mdłości i nieprzyjemne odbijanie się. Niestrawność dokucza nam z reguły po zjedzeniu nieświeżej potrawy lub po zwykłym przejedzeniu.
Nasza rada: Przy kłopotach z niestrawnością pijmy dużo płynów, w tym niegazowanej wody mineralnej, ziołowe herbatki z mięty lub z dziurawca. Możemy zażyć klasyczne krople żołądkowe lub inne naturalne preparaty np. z wyciągiem z karczocha, z bromeliną czy z wyciągiem z kłączy kurkumy. Dobre są gotowe preparaty na bazie wodnych wyciągów z dziurawca. Jeśli jednak po 2 dniach bóle nie ustąpią, idźmy do lekarza.
Przyczyną kłopotów nie jest tu nadmiar kwasów w żołądku, lecz tzw. wracanie treści żołądkowej do przełyku. Coraz częściej nadkwasota to reakcja na towarzyszący nam w życiu stres, ale dolegliwość ta wiąże się również z obecnością w żołądku bakterii Helicobater Pyllori.
Nasza rada: Jeśli jesteśmy zakażeni bakterią, pomoże kuracja antybiotykiem. Jeśli to wina stresu, konieczna będzie zmiana stylu życia, a zwłaszcza unikanie stresów. Ważne są też stałe godziny posiłków i jedzenie ich bez pośpiechu. W diecie unikajmy również tłuszczów zwierzęcych,
nadmiaru białka zwierzęcego, cebuli, czekolady, ostrych przypraw, potraw smażonych.
Uwaga! Nie przejadajmy się, rzućmy palenie i ograniczmy picie kawy. Zrezygnujmy z alkoholu, zwłaszcza wina i piwa. Doraźnie mogą pomóc naturalne preparaty dostępne w aptece bez recepty z wyciągiem z owocu kminku i korzenia arcydzięgla, z omeprazolem, substancją, która hamuje nadmierne wydzielanie kwaśnego soku żołądkowego czy z pantoprazolem, substancją hamującą produkcję kwasu solnego.
Klasyczne objawy tej choroby to ból w podbrzuszu, najczęściej poniżej pępka, a poza tym skurcze, wzdęcia, biegunka lub zaparcia. Dokuczliwe bywa też uczucie niepełnego wypróżnienia. Zespół jelita drażliwego często ma podłoże nerwowe, dlatego dolegliwości nasilają się w stresie czy silnych emocjach.
Nasza rada: W przypadku tej dolegliwości należy wprowadzić zasadę codziennej aktywności fizycznej, co wzmacnia system nerwowy i pomaga walczyć ze stresem. Osoby z biegunką powinny unikać produktów z błonnikiem, a osoby cierpiące na zaparcia, wręcz przeciwnie - włączać je do jadłospisu jak najczęściej. W skurczach jelit pomoże też picie naparu z rumianku. Czasem u cierpiących na jelito drażliwe konieczna może się okazać kuracja antydepresantami.
Zapalenia pęcherza trudno nie rozpoznać. Objawia się bolesnym pieczeniem przy oddawaniu moczu i parciem na pęcherz.
Nasza rada: Przy zapaleniu pęcherza konieczne jest leczenie antybiotykiem i wypijanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie. Warto też zadbać o dietę z dużymi dawkami witaminy C. Dlaczego? Ponieważ bakterie nie lubią zakwaszonego moczu. Pomoże również ciepły termofor położona na podbrzusze. Naturalnym lekiem wspomagającym leczenie jest żurawina - najlepiej sok lub suszone owoce. W aptece dostaniemy też preparaty z wyciągami z żurawiny.
To bakteria przenoszona drogą płciową, choć zdarza się, że także przez brudne ręce. Objawia się niewyjaśnionymi bólami brzucha, czasem także niewielkim krwawieniem po zbliżeniu seksualnym.
Nasza rada: Terapia oznacza przyjmowanie antybiotyków i wstrzymanie się na jakiś czas od kontaktów seksualnych. Każda dorosła, aktywna seksualnie kobieta powinna raz w roku przeprowadzić test obecność chlamydii. Warto wiedzieć, że przed zakażeniem ochroni nas prezerwatywa!
Jak dokładnie opisać lekarzowi miejsce bólu? Stwierdzenie "boli mnie brzuch"- to za mało. Tępy, narastający ból w prawym podżebrzu może oznaczać kłopoty z pęcherzykiem żółciowym lub zapaleniem wątroby.
Ból w lewym podżebrzu wraz z uczuciem pełności może powodować powiększenie śledziony.
Ból w śródbrzuszu może sygnalizować zapalenie wyrostka robaczkowego. Promieniuje aż do pachwiny.
Ból w nadbrzuszu świadczy zwykle o refluksie żołądkowo-przełykowym lub o wrzodach żołądka. Nocne bóle nadbrzusza i bóle na czczo powoduje wrzód dwunastnicy.
Zespół jelita drażliwego to ból w lewym śródbrzuszu i lewej okolicy pachwinowej, poniżej pępka.
Ból w podbrzuszu sygnalizuje zwykle zapalenie pęcherza moczowego z częstym i bolesnym oddawaniem moczu lub zapalenie jajników i/lub jajowodów z towarzyszącym mu silnym bólem promieniującym do okolic pachwinowych.
Ekspert: Sławomir Brajczewski, specjalista chorób wewnętrznych