Reklama

Skuteczne sposoby walki z alergenami

Czy wiesz, że alergie to jedna z najczęstszych przyczyn chorób przewlekłych? Alergia uaktywnia się w momencie, gdy organizm zbyt mocno broni się przed działaniem substancji, z którymi ma styczność. Organizm alergika identyfikuje nieszkodliwy element jako niebezpieczny, wywołując charakterystyczne dla alergii objawy: wysypkę, kichanie, łzawienie oczu, puchnięcie, kaszel, katar i kilka innych. W trosce o alergików przygotowaliśmy listę najpopularniejszych alergenów oraz sposobów, które pomogą uniknąć dokuczliwych objawów w kontakcie z nimi.

1.Pyłki

Uczulenie na pyłki to jeden z najpopularniejszych typów alergii. Pyłki to rodzaj ziarna kwiatowego, który wydzielają rośliny. Ich rozmnażaniu służą drobne cząsteczki uwalniane również przez rośliny. Pyłek, który trafia do układu oddechowego często powoduje reakcje alergiczne, nawet u osób, które nie mają stwierdzonej alergii. Ten typ uczulenia nazywany jest również katarem siennym lub różaną gorączką. Najczęstsze objawy to: kichanie, katar, szorstkość w gardle, kaszel, uczucie zatkanego nosa oraz swędzenie i łzawienie oczu. Jeśli odczuwasz tego typu dolegliwości, unikaj miejsc, w których występuje dużo traw i kwiatów, które pylą. Tego rodzaju miejsca omijaj szczególnie wiosną i latem, gdyż są to okresy silnego pylenia kwiatów.

Reklama

Jeśli alergia na pyłki dokucza ci w mieszkaniu lub w domu, używaj regularnie nawilżacza powietrza, który złagodzi dokuczliwe działanie pyłków.

2. Zwierzęta

Uczulenie na sierść, zapach lub ślinę zwierząt to kolejny popularny typ alergii. Badania dowodzą, że alergie najczęściej wywołują koty. Ten typ alergii jest szczególnie dokuczliwy, gdy osoba uczulona odwiedza znajomych, którzy posiadają kota lub inne zwierzę.

Alergia na zwierzęta jest nie tylko szkodliwa ze względu na uciążliwe objawy. Może również powodować nasilenie objawów astmy.

Alergia na zwierzęta objawia się głównie: kichaniem, katarem, swędzeniem i łzawieniem oczu, bólem zatok, a także uczuciem zatkanego nosa. Jeśli objawy alergii są nasilone, alergik musi pozbyć się zwierzęcia, które wywołuje uczulenia.

3. Pleśń

To grzyb, który rośnie w wilgotnych miejscach. Może wzrastać wszędzie tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. Atakuje piwnice, łazienki, ale także trawy i ściółki. Pleśń rozmnaża się poprzez rozsiewanie zarodników w powietrzu. Gdy trafią one do twojego nosa lub jamy ustnej, wywołują silne reakcje alergiczne, a nawet poważne choroby płuc. Najczęstsze objawy uczulenia na pleśń to: kichanie, swędzenie, katar, podrażnienie oczu, kaszel, przekrwienie oraz ataki astmy. Osoby mieszkające w pomieszczeniach ze słabą wentylacją i wysoką wilgotnością powietrza mogą być bardziej narażone na problemy z pleśnią. By zapobiec rozwojowi pleśni, wietrz często dom, szczególnie łazienkę i kuchnię oraz używaj oczyszczacza powietrza. Pamiętaj jednak, by regularnie wymieniać w nim filtry.

4. Roztocza

Roztocza to mikroskopijne organizmy, które żyją w kurzu domowym, ale nie tylko. Ich ogromne ilości znajdziesz w swoim łóżku, ubraniach i meblach wypoczynkowych. Jeśli chcesz uniknąć ataku roztoczy zaraz po wstaniu z łóżka, nie ściel go od razu i nie przetrzepuj kołdry, gdyż rozpylisz je wtedy w powietrze. Pamiętaj także o regularnej wymianie pościeli. Alergia roztoczy z kurzu może objawiać się na różne sposoby: katar, świąd nosa, cieknący nos, swędzenie skóry, przekrwienie, problemy z zatokami, łzawienie oczu, szorstkie gardło, kaszel, opuchlizna oczu, problemy ze snem, ból i ucisk w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu oraz duszność. Unikaj ich, by oszczędzić sobie tych dokuczliwych objawów.

5. Karaluchy

Być może niewielu z nas wie, ale karaluchy to stworzenia, które mogą wywołać silne reakcje alergiczne i poważne choroby skóry. W ich odchodach i ślinie znajduje się pewien rodzaj białka, który wywołuje reakcje alergiczne. Częste objawy tego rodzaju alergii to: kaszel, uczucie zatkanego nosa, wysypka skórna, sapanie, a także zapalenie ucha lub zatok. Karaluchy mogą również powodować ataki astmy. Usunięcie karaluchów z domu jest bardzo trudne. Istnieją jednak sposoby, które pomogą się przed nimi zabezpieczyć. Pamiętaj, by nie zostawiać żywności dla ludzi i zwierząt w otwartej przestrzeni. Ponadto, przykrywaj śmietniki, zmywaj naczynia i sprzątaj okruszki na bieżąco. Zadbaj również o uszczelnienie pęknięć na ścianach i podłogach w domu w celu pozbycia się nadmiaru wilgoci, które karaluchy bardzo lubią.

6. Żywność

Uczulenie na żywność to kolejny popularny typ alergii. Prawie 20 procent populacji cierpi na alergie pokarmowe. Jeśli jesteśmy uczuleni na któryś z pokarmów, nasz układ trawienny reaguje w nieprawidłowy sposób. Objawy alergii pokarmowej mogą być naprawdę różne. Te najczęstsze to: kichanie, zatkany nos, katar, łzawienie oczu, obrzęki, wysypka, bóle brzucha, nudności i wymioty. By uniknąć tego typu dolegliwości, warto unikać żywności, która je wywołuje.

7. Ukąszenia owadów

Alergie spowodowane ukąszeniem owadów są bardzo niebezpieczne. Szczególnie, gdy użądliła nas osa lub pszczoła. Do tych najczęstszych zalicza się głównie: obrzęki, zaczerwienienia, problemy z oddychaniem, pokrzywka, wysypka, zawroty głowy, obrzęk twarzy, gardła lub jamy ustnej. Warto pamiętać, że tego typu objawy wymagają natychmiastowej interwencji lekarza. By uchronić się przed ukąszeniem groźnego owada, unikaj miejsc, w których występują one w nadmiernej ilości.

8. Lateks

Reakcje alergiczne mogą wywołać również rękawiczki, prezerwatywy oraz niektóre urządzenia medyczne, które zawierają w sobie nawet niewielką ilość lateksu. W kontakcie z tą substancją organizm alergika zaczyna produkować przeciwciała do walki z alergenem, czego konsekwencją są charakterystyczne objawy: swędzenie, zaczerwienienie skóry, pokrzywka lub wysypka, kichanie, katar, łzawienie oczu, szorstkość w gardle, trudności z oddychaniem, świszczący oddech i kaszel. Warto pamiętać, że objawy mogą pojawić się nawet kilka minut po zetknięciu skóry z produktem zawierającym lateks. Osoby uczulone na lateks powinny unikać kontaktu z tym tworzywem.

9.Perfumy

Zapachy i aromaty, które dodawane są do perfum i odświeżaczy powietrza, również są zmorą alergików. Mogą wywołać naprawdę silne reakcje alergiczne, a zazwyczaj: kichanie, katar, łzawienie oczu, bóle głowy, trudności z koncentracją, zawroty głowy, problemy z oddychaniem, świszczący oddech, swędzenie skóry, pokrzywka i inne wysypki. Wybieraj kosmetyki, które w swoim składzie nie zawierają uczulających cię substancji.

10.Leki

Leki zalicza się do grupy substancji wywołujących alergie, gdyż ich spora ilość zawiera w swoim składzie alergeny. Nieodpowiednio dobrany lek nie tylko może wywołać u niektórych osób silne objawy, ale nawet doprowadzić do śmierci. Najczęstsze objawy alergii na leki to: pokrzywka, wysypka, świąd różnych okolic ciała, nadmiernie przekrwione oczy, obrzęki w obrębie jamy ustnej i gardle, zawroty głowy, biegunka, bóle brzucha, a także wymioty. Jeśli tego typu objawy pojawią się po stosowaniu nowych leków, niezwłocznie zgłoś się do lekarza, który przepisał ci lek.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy