Skuteczny lek możesz też znaleźć... na parapecie
„Wyjałowienie” organizmu z makro i mikroelementów sprzyja bólom głowy. Wtedy można sięgnąć po żyworódkę – to prawdziwa skarbnica witaminy C oraz manganu, selenu, krzemu i innych niezbędnych pierwiastków. Ma silne właściwości przeciwbólowe, a także przeciwzapalne i regenerujące.
Sok z żyworódki reaguje z metalem, dlatego podczas obróbki liści używajmy wyłącznie plastikowych lub drewnianych sztućców. Ze względu na metalowe części nie nadają się też do tego sokowirówki i malaksery.
Umyj i osusz liść, a następnie zdejmij z powierzchni cieniutką błonkę lub lekko zmiażdż go np. drewnianym tłuczkiem do mięsa. Liść zużyj w ciągu 30 min po zerwaniu.
Liście z ogonkami umyj, osusz, zapakuj do papierowej torby i włóż do lodówki na 5 dni. Po tym czasie utrzyj je (np. wałkiem do ciasta w makutrze) na miazgę. Wstaw na 3 godziny do lodówki. Potem przełóż masę na sitko i wyciśnij sok. Przecedź go przez gazę do szklanej buteleczki. W lodówce zachowa świeżość przez 4-6 dni.
Do słoika włóż pokrojone lub zmiażdżone liście i zalej je czystą wódką w stosunku 1:3. Miksturę wymieszaj i zamknij szczelnie słoik. Postaw go w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej. Nalewka po dwóch tygodniach będzie gotowa. W lodówce możesz ją przechowywać nawet do 7 miesięcy.
***
#POMAGAMINTERIA
Zróbmy małym pacjentom prezent na Dzień Dziecka
W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, na II piętrze, w budynku najbardziej oddalonym od wejścia, znajduje się mały oddział - Oddział Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych z sześcioma izolatkami. To tutaj trafia część dzieci chorych na nowotwory, żeby skorzystać z - czasami ostatniej - szansy powrotu do zdrowia i życia. Stowarzyszenie Koliber prowadzi zbiórkę, by z okazji Dnia Dziecka podarować małym pacjentom - nie zabawki, bo ich tam nie mogą mieć - ale m.in. nowe materace i pościel. Sprawdź szczegóły >>>
***Zobacz także***