Ślaz zaniedbany i jego dobroczynne właściwości
Ślaz zaniedbany (Malva neglecta) medycyna naturalna doceniła już przed wiekami i trudno się tej sympatii dziwić. Bogata lista cennych składników - w tym przede wszystkim solidna porcja witaminy A i C - sprawia, że doskonale stymuluje nasz metabolizm i pracę układu immunologicznego. Ponadto dodać warto, że wykazuje właściwości osłaniające, zmiękczające, przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne oraz żółciopędne i jest szczególnie zalecany osobom mającym problemy ze wzrokiem. Przyjrzyjmy się ślazowi zaniedbanemu nieco bliżej, a z pewnością nie pożałujemy.
Ślaz zaniedbany to roślina z gatunku jednorocznych. Najczęściej porasta pola i drogi. Można go spotkać na trzech kontynentach - poza Europą, w Azji oraz w Afryce Północnej. Znakiem rozpoznawczym rośliny są drobne kwiaty o lekko różowej barwie, ciemnoszare owoce i wrzecionowate korzenie. Okres kwitnienia przypada na okres od czerwca do września. Rzecz jasna, ślaz zaniedbany posiada szereg zdolności leczniczych, ale jednocześnie był wykorzystywany w kuchni.
Co znajdziemy w ślazie zaniedbanym?
Ślaz zaniedbany stanowi bogate źródło cennych składników, takich jak: garbniki, witaminy A i C, glikozyd, sole magnezowe oraz sole wapniowe.
Z cennym składem ślazu zaniedbanego bezpośrednio związane są jego właściwości lecznicze. Z uwagi na solidną porcję witaminy A po roślinę powinny sięgać wyjątkowo chętnie osoby mające problemy ze wzrokiem. Z kolei zawartość witaminy C sprawia, że ślaz zaniedbany wzmacnia odporność, zapobiega ogólnemu osłabieniu czy bólom mięśni i stawów oraz wspomaga apetyt. Ponadto wykazuje działanie osłaniające, zmiękczające, przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne oraz żółciopędne.
Ślaz zaniedbany: Zastosowanie
Napar ze ślazu zaniedbanego stosowany jest głównie w walce z biegunką, silnymi zaparciami, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, zaburzeniami trawienia, przeziębieniem czy stanami zapalnymi oczu oraz uszu.
Preparaty sporządzane na bazie tej cennej rośliny pomagają również w łagodzeniu dolegliwości i schorzeń dermatologicznych oraz nieżytów i w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych czy narządów płciowych.
Napar z kwiatów i liści ślazu zaniedbanego zalecany jest w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła, krtani, żołądka, przy przewlekłym oraz męczącym kaszlu, anginie czy rozedmie płuc.
Herbatka ze ślazu zaniedbanego
Potrzebne składniki:
1 łyżeczka ziela ślazu zaniedbanego
1/4 l wody
Sposób przygotowania:
Ziele ślazu zaniedbanego zalej 1/4 wody i odstaw na całą noc. Rano zawartość kubeczka lekko podgrzej. Herbatkę pij małymi łyczkami.
Okłady ze ślazu zaniedbanego
Pozostałości po herbatce ze ślazu zaniedbanego zmieszaj z niewielką wody i mąką jęczmienną aż do uzyskania konsystencji pasty. Gotowy preparat nałóż na ściereczkę i przyłóż do ciała.
Kąpiele ze ślazu zaniedbanego
Kąpiele na bazie ślazu zaniedbanego wykazują silne działanie odkażające. Przyspieszają także gojenie ran i uszkodzeń skóry.
Potrzebne składniki:
- cztery garści ślazu zaniedbanego
- pięć litrów wody
Sposób przyrządzania:
Cztery pełne garście ślazu zaniedbanego zalej zimną wodą w dużym naczyniu i odstaw do naciągnięcia. Następnego dnia podgrzej całość do temperatury, najlepiej takiej, którą mogą wytrzymać ręce i nogi. Kąpiel powinna trwać co najmniej dwadzieścia minut. Mieszankę można wykorzystać wtórnie po ponownym podgrzaniu.