Reklama

Sól emska: Właściwości i zastosowania

Sól emska to znany środek, który wykorzystywany jest do leczenia uporczywego i mokrego kaszlu. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i ma słonawy smak. Często pomaga w leczeniu dolegliwości związanych z układem oddechowym, takich jak zapalenie gardła, duszności oraz problemy z oskrzelami. Ten niezwykły specyfik ma również inne, często zaskakujące zastosowania, które wybawią cię z niejednej opresji. Do czego wykorzystać sól emską? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.

Czym jest sól emska?

Sól emska jest białym proszkiem o słonawym smaku. Składa się z siarczanów oraz chlorków sodu, magnezu oraz węglanu sodowego. Ma działanie wykrztuśnie i alkalizujące, podrażnia błonę śluzową, pobudza ją do działania i tym samym rozrzedza wydzielinę. Zyskała uznanie w leczeniu dolegliwości związanych z drogami oddechowymi: przede wszystkim kaszlu, zapalenia oskrzeli oraz astmy. Najczęściej występuje w postaci łatwych do zastosowania tabletek, które rozpuszczone w wodzie stanowią remedium na wiele schorzeń.

Czy sól emska jest bezpieczna?

Sól emska jest produktem naturalnym oraz całkowicie bezpiecznym. Składa się z wielu soli alkalicznych, dlatego rzadko wywołuje działania niepożądane. Aczkolwiek warto trzymać się zaleceń producenta umieszczonych na ulotce wewnątrz opakowania leku. Można przyjmować go w postaci roztworu i płukać nim gardło podczas dolegliwości układu oddechowego. W uporczywych bólach gardła możliwe jest również zastosowanie tabletek do ssania. Okazuje się, że sól emska ma również inne zastosowania medyczne. Stanowi remedium na dolegliwości żołądkowe. Alkalizacja pomaga zobojętnić kwasy żołądkowe i tym samym skutecznie pokonać zgagę.

Reklama

Nietypowe zastosowanie soli emskiej

Sól emska znalazła także inne często bardzo zaskakujące zastosowania. Okazuje się, że zawarte w niej związki siarki i magnezu są bardzo potrzebne roślinom do wzrostu, dlatego może być wykorzystywana w ich pielęgnacji. Jeśli w naszym ogrodzie brakuje tych dwóch ważnych pierwiastków, to możemy zastosować oprysk. Sprawdzi się on w przypadku roślin z rodziny psiankowatych (pomidory, ziemniaki, papryka, bakłażany) oraz róż. Preparat możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy dwie łyżki soli rozpuścić w czterech litrach wody i pryskać specyfikiem raz w miesiącu nasze rośliny.

Sól na uporczywe zabrudzenia

Sól emska może też stanowić świetną alternatywę dla drogich detergentów. Ten magiczny składnik wymieszany z płynem do mycia naczyń (w proporcji 1:1) pomoże pozbyć się uporczywych osadów z kamienia oraz mydła w kuchni czy łazience. Uzyskanym środkiem można również czyścić glazurę, fugi, armaturę oraz wanny i umywalki.

Pozbądź się szkodników

Uprawiając warzywa i owoce w ogródku, musimy ciągle dbać o ich kondycję oraz chronić je przed szkodnikami. Po deszczu z kryjówek wyłaniają się ślimaki, które niszczą wszystko, co napotkają na swojej drodze. Aby pozbyć się uciążliwego problemu, nie trzeba wydawać dużo pieniędzy na drogie środki odstraszające – wystarczy użyć soli emskiej. Oprysk roztworem soli emskiej i wody (w proporcji 1:1) spowoduje, że na długo zapomnisz o nieprzyjemnym problemie.

Domowe spa

Mając sól emską w domu, możemy urządzić sobie domowe zabiegi kosmetyczne. Dodanie tego specyfiku do wanny wypełnionej wodą spowoduje, że uzyskamy solankę, która działa relaksująco. Kąpiele pomagają pozbyć się stresu i przyspieszą proces wyciszenia. Już po jednym zabiegu widać również różnicę w kondycji skóry. Niedoskonałości znikają, a rany szybciej się goją.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy