Reklama

Sposoby na refluks żołądkowy

Dokucza Ci zgaga lub bóle w okolicy mostka, a może często budzisz się z chrypką? Przyczyną tych objawów może być refluks – cofanie się pokarmu z żołądka do przełyku, związane z wadliwą pracą zwieracza. Aby pozbyć się refluksu, powinnaś przestrzegać kilku zasad. Jakich? Tego dowiesz się z dalszej lektury.

Głowa wyżej!

Po posiłkach co najmniej przez godzinę unikaj pozycji leżącej. Gdy zaś kładziesz się spać, zadbaj, by Twoja głowa znajdowała się kilkanaście centymetrów wyżej niż nogi. Możesz np. pod poduszkę włożyć podgłówek, ale najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie pod nóżkami łóżka (od strony głowy) drewnianych klocków o wysokości co najmniej 10 cm. Wówczas zapobiegniesz refluksowi, a unikniesz problemów z kręgosłupem, dla którego wysoka poduszka jest niewskazana.

Nie schylaj się

Pochylenie ciała do przodu prowokuje do refluksu. Pamiętaj o tym, gdy sprzątasz mieszkanie, myjesz włosy lub wykonujesz inne domowe czynności.

Reklama

Wannę można umyć za pomocą mopa, gdy zaś zamierzasz odkurzyć zakamarki czy podłogę pod łóżkiem, rób to – za pomocą odkurzacza – na kolanach (to również najzdrowsza pozycja dla kręgosłupa osoby sprzątającej).

Jadaj mniej, za to częściej

Twoje posiłki powinny być niewielkie (jednorazowo zjadaj tyle, ile mieściłoby się w garści). Nie popijaj ich dużą ilością wody, herbaty czy innych płynów. Kolację jedz 4 godziny przed pójściem spać – pusty żołądek zapobiegnie nocnemu refluksowi.

Twój jadłospis

Wyklucz mocną kawę i herbatę, ostre przyprawy i alkohol (obniżają napięcie dolnego zwieracza przełyku i nasilają refluks). Nie jedz tłustych mięs i wędlin, dań smażonych, fast foodu, żółtych i pleśniowych serów.

Nie powinnaś też spożywać słodyczy, wzmagających wydzielanie kwasu solnego. Postaw na dania warzywne i zupy gotowane na bulionie z jarzyn, podprawiane jogurtem lub śmietaną 12 proc.

Unikaj wzdymających kalafiorów, bobu, gotowanej kapusty (jedz surową), grochu i fasoli.Jeśli lubisz soczewicę, możesz ją jeść, ale pod warunkiem, że nie wywołuje u Ciebie wzdęć. Polub ryby – piecz je w folii lub gotuj na parze.

Zioła koniecznie! Zalecany jest zwłaszcza olejek z oregano. Zawiera karwakrol i tymol, neutralizujące kwas solny. Możesz też wypróbować herbatkę z lukrecji i sok z surowych ziemniaków – chronią śluzówkę przewodu pokarmowego i pomagają zwalczyć zgagę.

Szybka pomoc z apteki

Wypróbuj skuteczne środki, tworzące w żołądku warstewkę blokującą cofanie się pokarmu (np. Gastrotuss). Stosuj je przez 7 do 10 dni.

Jeśli objawy refluksu nie znikną, poproś lekarza o receptę na leki hamujące wydzielanie kwasu solnego (np. Pantoprazol, Controloc) albo leki zobojętniające (np. Ranic).

Istnieją też farmaceutyki pobudzające motorykę żołądka (np. Metoklopramid), ale można je kupić tylko na receptę.

Akupresura na żołądek

Masuj punkt na uchu. Znajdziesz go od strony policzka, w części środkowej ucha, gdzie z niecki wyłania się jego obrąbek. Uciskaj chrząstkę i zagłębienie obok niej przez 3 minuty.

Punkt Zusangali - leży po zewnętrznej stronie łydki, poniżej kolana, na krawędzi kości piszczelowej. Połóż dłoń na rzepce. Punkt wskaże Ci koniec palca serdecznego.

Punkt Neiguan - znajdziesz go na wewnętrznej stronie ręki, między ścięgnami, na wysokości 2,5 szerokości palca, licząc od nadgarstka w kierunku łokcia. Oba punkty mocno uciskaj przez 3 minuty.

Jeśli objawy będą się utrzymywać, koniecznie zrób gastroskopię

Gdy mimo leczenia refluks nie znika, konieczna jest gastroskopia oraz pobranie z żołądka tkanek do badań histopatologicznych. Jeśli wyniki tego badania są w normie, a przyczyną refluksu jest jedynie nieprawidłowa praca zwieracza, warto rozważyć leczenie chirurgiczne. Zabiegi tego typu przeprowadza się metodą tradycyjną oraz za pomocą endoskopu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy