Sposoby na ukąszenia owadów
O tej porze roku trudno się przed nimi skutecznie ochronić. Podpowiadamy, co możesz zrobić, gdy smyka dotkliwie pokąsają meszki lub boleśnie użądli osa.
Tego lata kąsają wszędzie - nie tylko w parkach i lasach, ale też w centrach miast. Choć zazwyczaj szczególnie mocno dają się we znaki wieczorem i nocą, teraz atakują również w dzień.
Trudno więc uchronić malucha przed spotkaniem z nimi. Jeśli dojdzie do ukąszenia, na skórze dziecka powstaje miejscowy odczyn zapalny, czyli zaczerwienienie, obrzęk i pieczenie.
Choć ugryzienia przez owady bywają dość bolesne, zazwyczaj nie są niebezpieczne (wyjątkiem jest sytuacja, gdy brzdąc jest uczulony na jad owadów).
Mogą jednak stać się przyczyną zakażeń, jeśli smyk zainfekuje rankę, drapiąc ją brudnymi rączkami. Aby temu zapobiec, wypróbuj jeden z poniższych sposobów na złagodzenie bólu i świądu.
Ulgę przyniosą dziecku zarówno specjalne preparaty, które możesz kupić w drogeriach i aptekach, jak i to, co masz pod ręką w domu. Plaster zwykłej cebuli czy sok z cytryny też mogą zdziałać cuda!
Po ugryzieniu komara na skórze dziecka pojawia się swędzący bąbel. Miejsce wokół niego może być także obrzęknięte.
JAK POMÓC MALUCHOWI:
● Przemyj miejsce ugryzienia zwykłą letnią wodą i mydłem.
● Skórę wokół bąbli posmaruj żelem łagodzącym świąd i obrzęk, np. Anty- Bzzz..., Autan Akut żel, Mosbito żel.
● Możesz również posmarować swędzące zmiany świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny lub przyłożyć do nich plasterki surowego ziemniaka.
● Jeśli na ciele maluszka pojawią się rozległe zaczerwienienia, podaj dziecku wapno lub inny środek przeciwuczuleniowy, np. Fenistil w kroplach, Claritine SPE.
Ponieważ ślina tych owadów jest silnie toksyczna, ich ugryzienia mogą powodować - znacznie częściej niż w przypadku komarów - obrzęki i zaczerwienienia. Niemowlęta i małe dzieci pokąsane przez meszki mogą także dostać gorączki.
JAK POMÓC MALUCHOWI:
● Przemyj ranki na skórze np. Octeniseptem.
● Natychmiastową ulgę przyniesie maluszkowi przyłożenie chłodnego okładu, np. kostek lodu zawiniętych w ręcznik.
● Dolegliwości złagodzi też okład z nadmanganianu potasu. Aby go przygotować, 2-3 kryształki nadmanganianu rozpuść w 1/2 szklanki przegotowanej i ostudzonej wody, zmocz w roztworze gazik i przyłóż do opuchniętego miejsca na ciele malucha.
● Możesz też posmarować bąble maścią łagodzącą swędzenie, np. Fenistil, Dapis.
● Jeśli smyk ma temperaturę, zrób mu zimny okład na czoło i podaj lek przeciwgorączkowy.
Ich ukąszenia są wyjątkowo bolesne, gdyż mają jad, który powoduje silne miejscowe podrażnienie. Po pogryzieniu przez te owady na ciele malca pojawiają się drobne czerwone i piekące ślady.
JAK POMÓC MALUCHOWI:
● Przygotuj zimny okład. Weź kilka kostek lodu lub paczkę zamrożonych warzyw, zawiń w ręcznik i przyłóż do bolącego miejsca.
● Możesz też zmoczyć w zimnej wodzie ręcznik lub pieluszkę i po wyciśnięciu przyłożyć malcowi do opuchniętego miejsca.
● Jeżeli po ugryzieniu smyk ma na ciele rozległe bąble, jak najszybciej idź do lekarza. To może być objaw alergii na jad mrówek.
Skutki pokąsania przez tego owada są bardzo podobne do użądlenia pszczoły. Skóra w miejscu ukąszenia staje się opuchnięta oraz dotkliwie boli.
JAK POMÓC MALUCHOWI:
● W miejscu użądlenia przyłóż zimny okład, np. mokrą, schłodzoną pieluszkę lub lód zawinięty w ręcznik.
● Szybką ulgę przyniesie dziecku również zimny kompres z rozcieńczonego wodą octu. Aby go przygotować, wlej płaską łyżkę octu do szklanki przegotowanej, ostudzonej wody i dokładnie wymieszaj. Następnie w roztworze zmocz gazik i przykładaj na skórę w miejscu użądlenia.
● Cierpiącemu brzdącowi możesz też przyłożyć kawałek świeżego, schłodzonego i rozbitego tłuczkiem liścia białej kapusty.
Skóra w miejscu użądlenia staje się mocno spuchnięta, zaczerwieniona oraz obolała. Po ukąszeniu przez pszczołę w ranie pozostaje żądło z jadem, które jak najszybciej trzeba stamtąd wydobyć.
JAK POMÓC MALUCHOWI:
● Usuń żądło (jeśli je widać), delikatnie zdrapując je nożem lub paznokciem. Uwaga! Nie próbuj wyciągać żądła pęsetką, ponieważ może to spowodować wciśnięcie większej ilości jadu do skóry.
● Przygotuj dziecku okład z sody oczyszczonej, która zmniejsza obrzęk i uśmierza ból. W tym celu płaską łyżeczkę sody rozpuść w szklance przegotowanej i ostudzonej wody. Następnie w roztworze zmocz gazik i przyłóż w miejscu użądlenia. Pozostaw kompres do wyschnięcia.
● Malcowi możesz też przyłożyć gruby plaster cebuli (jej sok neutralizuje jad).
● Jeżeli owad użądlił dziecko w wargę, język lub gardło, daj smykowi kostkę lodu do ssania i szybko zawieź go do lekarza.
Kleszcz zwykle wkłuwa się w owłosioną skórę głowy, pachwiny, szyję i plecy. Na ciele wygląda jak mały czarny punkcik. Po jego usunięciu skóra wokół ranki może być zaczerwieniona, podrażniona i swędząca.
JAK POMÓC MALUCHOWI:
● Uchwyć kleszcza pęsetą tuż przy skórze i wyciągnij zdecydowanym ruchem ku górze (ale nie wykręcaj!). Uważaj, by podczas zabiegu nie uszkodzić pajęczaka i by w ciele maluszka nie pozostała jego głowa.
● Kleszcza możesz też wyciągnąć specjalnym przyrządem, (np. Trix, Mosbito), który kupisz w aptece.
● Miejsce, z którego wyciągnęłaś kleszcza, zdezynfekuj spirytusem lub Octeniseptem.
● Jeżeli u malca pojawi się obrzęk, przygotuj okład z Altacetu - tabletkę leku rozpuść w 1/4 szklanki przegotowanej wody, zmocz gazik i przyłóż do ranki. Zostaw do wyschnięcia.
Jeżeli smyk jest uczulony na jad owadów w ciągu kilku minut od ukąszenia może pojawić się u niego reakcja alergiczna. Zazwyczaj objawia się ona dusznością i utratą przytomności. W takiej sytuacji należy natychmiast wezwać pogotowie.
Konsultacja: dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Magdalena Kowalska-Sokołowska