Sposoby na zwalczenie kataru
Katar, choć nieprzyjemny, pomaga zwalczyć infekcję. Wydmuchując nos, dziecko pozbywa się nie tylko nagromadzonej w nim wydzieliny, lecz także wirusów albo bakterii.
Dokuczliwość kataru można zmniejszyć, stosując naturalne środki łagodzące i skracające czas jego trwania. Na katar najlepsze jest rozgrzewanie organizmu, bo dzięki podniesieniu temperatury szybciej pozbędziemy się bakterii i wirusów.
Gdy maluchowi cieknie z nosa, można mu podać znaną z rozgrzewających właściwości herbatkę z sokiem malinowym (2-3 łyżki soku na kubek herbaty).
Jeszcze lepsze efekty przyniesie pojenie dziecka... rosołem z kury (pod warunkiem że jest to rosół przygotowany w domu, a nie zrobiony z kostki). Skuteczność tego babcinego środka leczniczego została nawet potwierdzona naukowo.
Gdy nos jest zatkany dobrym pomysłem będzie zastosowanie inhalacji. Ciepłe powietrze rozrzedza wydzielinę zalegającą w drogach nosowych i ułatwia jej usunięcie.
Do miski z parującą wodą dodajemy 10 kropli olejku eterycznego z goździków albo drzewa herbacianego (oba olejki mają działanie odkażające i przeciwbakteryjne) albo 2-3 szklanki naparu ziołowego (można go przygotować z rumiankowej albo szałwiowej herbatki ekspresowej).
Pochylamy głowę dziecka nad miską i przykrywamy ją ręcznikiem. Zabieg powinien trwać 5-10 minut, ale pamiętajmy, że przez cały ten czas musimy być przy dziecku, pilnując, by nie zbliżało ani nie zanurzało twarzy w wodzie (np. gdy zaśnie).
Gdy dziecko jest na tyle małe, że zastosowanie inhalacji nie jest możliwe, przy jego łóżeczku (w bezpiecznej odległości) możemy postawić miskę z gorącą wodą zmieszaną z olejkami albo naparem z ziół.
Możemy też podetknąć maluchowi pod nos pokrojoną w plastry cebulę owiniętą w gazę. Działa to antybakteryjnie i udrażnia drogi oddechowe. Jeśli jednak zapach cebuli jest dla dziecka drażniący i powoduje łzawienie oczu, kuracji nie można stosować.