Reklama

Sprawdzone sposoby na jesienne dolegliwości. Gorsze samopoczucie zniknie bez śladu!

Jesień jest porą roku, kiedy pogoda za oknem zaczyna dawać się we znaki, a organizm staje się bardziej podatny na dokuczliwe dolegliwości. Łatwiej o złapanie infekcji, zapalenie pęcherza czy przemarznięcie. To za sprawą wilgotnego powietrza, a także mniejszej ilości słońca. Warto zatem korzystać ze słonecznych dni i chodzić na długie spacery do lasu lub jogging. Aktywność fizyczna pozwala na zachowanie dobrej kondycji i wzmocnienie układu odpornościowego. Jak poradzić sobie z dokuczliwymi dolegliwościami jesienią? Co najczęściej doskwiera w czasie przesilenia? Wyjaśniamy.

Gorsze samopoczucie

Pierwszym z sygnałów, że jesień zbliża się wielkimi krokami, jest nie tylko spadek temperatury czy plucha za oknem. To również pogorszenie nastroju, co tylko pogłębia przesilenie. Wpływają na to coraz krótsze dni za oknem, a także większa ilość pochmurnego okresu. Brak wystarczającej ilości słońca często powoduje spadek dobrego samopoczucia i chęć spędzania większości czasu w łóżku.

Warto jednak pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, która pomaga ten czas nie tylko przetrwać, ale także czerpać z niego co najlepsze. Możesz wybrać się na spacer do lasu, pobiegać czy przejechać się ulubioną trasą rowerową. Mózg zacznie produkować większe ilości endorfin, czyli hormonów szczęścia. Poczujesz więcej energii, poprawę nastroju i większą chęć do życia.

Reklama

Bóle stawów

W okresie przesilenia jesiennego często towarzyszy ból stawów, co wynika ze zmieniającej się pogody. Dolegliwości tego typu są również spowodowane niższym ciśnieniem, przez co zwiększa się ilość płynu stawowego. To natomiast daje uczucie sztywności kończyn, które dodatkowo są opuchnięte i obolałe. By zaradzić dokuczliwym dolegliwościom, należy stosować ciepłe okłady, a także maści rozgrzewające. Oprócz tego nie dopuść do zaziębienia stawów, a w zimniejsze dni ubieraj się na cebulkę.

Zapalenie pęcherza

Chociaż do zapalenia pęcherza może dojść przez cały rok, w jesienną porę jest sporo czynników, które temu sprzyjają. Mało kryjąca bielizna czy wyziębienie organizmu często powodują zapalenie dróg moczowych. Do objawów chorobowych należy częste oddawanie moczu, ale też pieczenie cewki moczowej. Pacjenci skarżą się też na ból w podbrzuszu i parcie na pęcherz. Doraźnie możesz pomóc sobie naturalnymi metodami, na przykład pijąc sok z żurawiny czy stosując nasiadówki z rumianku. Koniecznie udaj się też do specjalisty, który przepisze odpowiednie antybiotyki.

Uporczywe przeziębienie

Jedną z największych zmór jesiennego czasu, są nawracające infekcje bakteryjne i przeziębienia. Trzeba w odpowiedni sposób zadbać o swoją kondycję fizyczną, a także zbilansowaną dietę, bogatą w świeże owoce i warzywa. Jeśli zauważysz pierwsze oznaki chorobowe, takie jak gorączka czy kaszel, działaj od razu. Sprawdzi się mleko z czosnkiem, czyli mieszanka stanowiąca naturalny antybiotyk. Doraźnie pomogą także herbaty rozgrzewające czy syrop z cebuli, ale też odpowiednia dawka snu. Nie zapomnij oczywiście w pierwszej kolejności umówić się do lekarza internisty.

Przemarznięte ciało

Niskie temperatury, wysoka wilgotność powietrza i przenikliwe zimno, przyczyniają się do wychłodzenia organizmu. By temu zapobiec, ważne jest odpowiednie dobranie odzieży do warunków pogodowych. Cienka warstwa ubrań może wychłodzić organizm, natomiast zbyt gruba sprawić, że ciało się przegrzeje. Wraz z pogarszającą się pogodą, warto wyciągnąć z szafy czapkę i rękawiczki, a także ciepły szal. Dobrze zawsze mieć przy sobie termos z ciepłą herbatą czy kawą, oprócz tego podręczny termofor do ogrzewania rąk.

Polecamy:

Na podrażniony żołądek działa jak opatrunek. Leczniczy korzeń z domowej apteczki

Jesienne pułapki alergików. Co uczula jesienią i jak sobie z tym radzić?


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy