Reklama

Sprawdzone sposoby na kaszel mokry

Kaszel mokry jest charakterystycznym objawem zakażeń układu oddechowego. Ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych z powstającej i zalegającej tam wydzieliny. Nie powinien być zatem rygorystycznie zwalczany. Można jednak zastosować domowe sposoby na kaszel mokry, które usprawnią usuwanie plwociny i złagodzą kaszel. Poznaj sprawdzone i metody leczenia mokrego kaszlu.

Kaszel mokry - domowe sposoby

Z mokrym kaszlem można spróbować poradzić sobie samemu, stosując domowe metody leczenia. Co na kaszel mokry najlepiej się sprawdzi?

Odpowiednie nawodnienie

Przy kaszlu mokrym należy przede wszystkim pamiętać o piciu dużych ilości płynów. Choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, nawodnienie ma bardzo duży wpływ na nasz organizm. Pomaga rozrzedzić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszanie1. Warto zwrócić uwagę na temperaturę spożywanych napojów, by nie była zbyt niska ani zbyt wysoka i niepotrzebnie nie podrażniała gardła.

Reklama

Stosowanie nawilżaczy powietrza

Bardzo ważna jest dbałość o odpowiednie nawilżenie błon śluzowych i temperaturę wdychanego powietrza. Powinno się unikać pomieszczeń klimatyzowanych oraz ekspozycji na zanieczyszczenia czy wziewne substancje drażniące2. W pomieszczeniach, w których najwięcej się przebywa, warto zastosować nawilżacz powietrza. Efekty powinna przynieść także nebulizacja z soli fizjologicznej1.

Udrażnianie nosa

Choć dla niektórych może wydać się to oczywiste, warto przypomnieć o zadbaniu o drożność nosa. Regularnie udrożnianie dróg oddechowych umożliwi oddychanie drogą fizjologiczną (a nie przez usta) oraz ograniczy spływanie wydzieliny do gardła. W tym celu można zastosować krople lub spray do nosa, do kupienia bez recepty w aptece1.

Stosowanie inhalacji

Inhalacja na kaszel mokry ułatwi odkrztuszanie i usuwanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny2. Do jej przygotowania można wykorzystać sól fizjologiczną lub olejki eteryczne. W przypadku braku inhalatora inhalację można przeprowadzić z pomocą miski z gorącą wodą i ręcznika. Trzeba tylko pamiętać o bezpieczeństwie podczas takiego zabiegu.

Picie syropu

Warto zastosować także syrop na kaszel mokry Deflegmin, który zwiększa ilość wydzieliny, zmniejsza jej lepkość i wspomaga oczyszczanie górnych dróg oddechowych3. Zamiast syropu można wybrać tabletki na kaszel mokry o takim samym działaniu. Podczas stosowania leku na kaszel należy pamiętać o przestrzeganiu zaleceń z ulotki, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zbijanie gorączki

Jeśli oprócz kaszlu wystąpią także dodatkowe objawy takie jak gorączka i dreszcze, należy zastosować lek przeciwgorączkowy1. Leki na zbicie gorączki można kupić w aptece bez recepty. W trakcie przyjmowania leków przeciwgorączkowych należy przestrzegać zaleceń dotyczących dawki. Przy gorączce dobrze sprawdzą się także zimne okłady i chłodna kąpiel.

Kiedy kaszel mokry powinien być skonsultowany z lekarzem?

Kaszel mokry nie zawsze wymaga konsultacji lekarskiej, choć niekiedy rzeczywiście jest ona konieczna. Każdy jednak najlepiej zna swój organizm, dlatego należy samemu ocenić swój stan zdrowia i na tej podstawie zdecydować, co dalej. Na wizytę do lekarza powinno się umówić przede wszystkim wtedy, gdy pomimo stosowania domowych metod leczenia mokry kaszel nie ustępuje. Zasięgnąć porady specjalisty warto również wtedy, jeśli oprócz kaszlu występują inne niepokojące objawy takie jak uczucie braku powietrza, duszności, trudności w oddychaniu, krwioplucie czy znaczne osłabienie. Niezwłocznej konsultacji lekarskiej wymaga także kaszel przewlekły, który przebiega wraz z utrzymującą się ponad 3 tygodnie chrypką i któremu towarzyszy zmniejszenie masy ciała4.

Bibliografia:

  1. Doniec Z., Mastalerz-Migas, Krenke K. i in., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ, 4/2016.
  2. Krenke R., Chorostowska-Wynimko J., Dąbrowska M. i in., Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych - rekomendacje dla lekarzy rodzinnych, Lekarz POZ 6/2018, 425-452.
  3. Witryna internetowa: https://deflegmin.pl (dostęp: 2022.01.28.).
  4. Jankowski M., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
materiały promocyjne partnera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama