Sprawdzone sposoby na skurcze łydek
Skurcze łydek dotykają wielu osób. Cierpią na nie biegacze, rowerzyści i inni sportowcy; są częstym zjawiskiem u osób mający siedzącą pracę i u kobiet chodzących w szpilkach. Skurcze łydek w ciąży to zjawisko, na które nierzadko skarżą się przyszłe mamy. Jak radzić sobie z tym problemem? Oto skuteczne sposoby na skurcze łydek.
Jeśli niespodziewanie dopadnie cię skurcz łydek, usiądź na podłodze, połóż wałek, butelkę wypełnioną wodą lub inny przedmiot w kształcie walca pod łydkę, drugą nogą zegnij w kolanie. Oprzyj się na dłoniach i zgiętej nodze. Przesuwaj ciałem w taki sposób, by wałek masował bolącą łydkę. Palce u stopy powinny być odgięte w twoją stronę. Ćwiczenie wykonuj bardzo powoli, aż poczujesz wyraźną ulgę.
Samodzielne rozciąganie skurczonego mięśnia może być niekiedy trudne fizycznie do wykonania, szczególnie dla kobiet, które muszą unieść też ciężar noszonego pod sercem dziecka. Dlatego warto wykonywać ćwiczenie na skurcze łydek w ciąży, w którym pomoże partner. W tym celu kobieta powinna położyć się płasko, a mężczyzna unosi jej wyprostowaną nogę pod skosem do góry, po czym wygina palce stopy w kierunku partnerki i przez chwilę przytrzymuj je w tej pozycji. Takie ćwiczenie na skurcze łydek w ciąży należy powtórzyć kilkakrotnie. Podobne rozciąganie można zobaczyć podczas meczów piłkarskich, kiedy lekarze rozluźniają mięśnie zawodników.
Trudno wyobrazić sobie, że podczas pracy nagle wstajemy od biurka, siadamy na podłodze i rozciągamy mięśnie. Kobiety w ciąży także nie zawsze mają w pobliżu partnera, który pomoże ukoić ból. Co zrobić gdy skurcz łydek pojawi się podczas nieobecności ojca dziecka? W obu tych przypadkach pomocne jest proste ćwiczenie, które — niezależnie od formy fizycznej — można wykonać samodzielnie i nie wzbudzać przy tym biurowej sensacji.
Gdy odczuwasz skurcze łydek podczas pracy, stań na palcach i wychyl ciało do przodu, tak mocno jak zdołasz, by nie stracić równowagi. Ćwiczenie powtórz kilka razy — poczujesz wyraźną ulgę.
Skutecznym sposobem na skurcze mięśni jest także masaż. Oczywiście najlepiej umówić się na wizytę u specjalisty, który dokładnie rozmasuje mięśnie, dzięki czemu na dłuższy czas zapomnisz o problemie. Jeśli jednak nie masz możliwości pójścia do salonu masażu i chcesz uporać się z bóle natychmiast, możesz to zrobić samodzielnie.
Ten masaż wykonasz w pozycji na czworaka: dłonie wyprostowana w łokciach, kolana oparte o matę. Użyj kolana jednej nogi do rozmasowania bolących miejsc na drugiej. Pamiętaj, aby palce u masowanej nogi były wyprostowane i płasko leżały na macie.
Rada: Masaż będzie jeszcze efektywniejszy, jeśli wcześniej weźmiesz ciepłą kąpiel.