Reklama

Strzyżak sarni: Jak się przed nim uchronić?

Nie bez powodu strzyżak sarni nazywany jest potocznie kleszczem ze skrzydłami. Na pierwszy rzut oka bardzo przypomina znanego wszystkim pajęczaka. Występuje na terenie całej Polski; najczęściej można spotkać go w lasach. Jego ofiarą najczęściej pada zwierzyna leśna, ale przypadkowo może zaatakować człowieka. Czy ukąszenie strzyżaka sarniego jest szkodliwe dla zdrowia? Czy można się przed nim skutecznie uchronić? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Czym jest strzyżak sarni?

Strzyżak sarni osiąga kilka milimetrów długości: można go dostrzec gołym okiem. Często mylony jest z kleszczem, ponieważ posiadają podobną budowę anatomiczną: mają płaski tułów z odnóżami czepnymi. Jedyną cechą, która je od siebie odróżnia, jest obecność skrzydeł. Strzyżak sarni jest pasożytem, który żywi się krwią zwierząt takich jak sarny, jelenie, dziki oraz łosie.

Gdzie występuje strzyżak sarni?

Strzyżak sarni występuje licznie na terytorium Polski. Najczęściej spotyka się go w lasach oraz w ich bliskiej odległości. Jego największa aktywność przypada na okres letni (od czerwca do końca września, ale w przypadku ciepłej jesieni może kąsać nawet w listopadzie). Atakuje zwierzęta leśne; wczepia się w skórę po czym porzuca swoje skrzydełka i rozpoczyna żerowanie na skórze. Żywi się krwią oraz rodzi larwy, które później zimują w ziemi.

Reklama

Ukąszenia strzyżaka

Strzyżaki atakują przede wszystkim zwierzęta leśne, jednak omyłkowo mogą również napaść człowieka. Są to wyjątkowo agresywne owady – potrafią osiąść na ofierze całym rojem; wczepiają się we włosy, wlatują pod ubrania i wchodzą do odsłoniętych otworów ciała. Okazuje się, że nie każde natarcie kończy się ukąszeniem. Jednak jeśli już do niego dojdzie, ból objawia dopiero się po kilkunastu godzinach. Towarzyszy mu swędzenie oraz ślad, który utrzymuje się kilka tygodni. U części osób może wystąpić reakcja alergiczna, o której świadczy stan zapalny oraz zaczerwienienie skóry.

Czy ukąszenie przez strzyżaka jest niebezpieczne?

Ukąszenie strzyżaka może być niebezpieczne dla zwierząt. Przeprowadzone badania sugerują, że owady te są nosicielami wielu bakterii: bartonella schoenbuchensis (wywołuje zmiany skórne), rodzaju anaplasma (powodująca anaplazmozę) oraz borrelia (przyczynia się do powstania boreliozy). Okazuje się, że człowiek nie jest celem ataku, a jedynie przypadkową ofiarą – uznaje się, że te owady nie lubują się w ludzkiej krwi. Rzadko zdarzają się przypadki, aby człowiek został zarażony przez strzyżaka. Jednak ukąszenia mogą być niebezpieczne dla dzieci, starszych ludzi oraz dla alergików – wtedy wywołują bolesne podrażnienia skóry.

Jak uchronić się przed strzyżakami?

Nie istnieją naturalne ani chemiczne sposoby uchronienia się przed strzyżakiem. Owady wybierając ofiary kierują się wzrokiem, dlatego atakują osobniki o ciemnej barwie, która przypomina zwierzynę leśną. Planując wyprawę do lasu, lepiej wybrać jasny ubiór. Niektórzy sądzą, że tkaniny o śliskiej fakturze utrudnia ataki owadów. Najlepiej, aby strój zakrywał jak największą część ciała.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: strzyżak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy