Superszybka i superzdrowa dieta oczyszczająca
Przygotowanie posiłków nie zabierze ci dużo czasu. A koktajle i zupy możesz zabrać ze sobą do pracy.
Twój organizm potrafi sam pozbywać się toksyn dzięki pracy wątroby i nerek. Ale pomocy potrzebują jelita, bo to one są przeciążone ciężkostrawną dietą. Proponujemy ci zatem 3-dniowy detoks, dzięki któremu zapewnisz sobie prawidłową pracę układu pokarmowego, przyspieszysz metabolizm, w ekspresowym tempie dostarczysz organizmowi witamin, minerałów i niezbędnego w procesie oczyszczania błonnika.
Nasza dieta jest też bogata w potas, który pozwala pozbyć się nadmiaru wody z organizmu - znikną więc obrzęki. Będziesz jadła tylko pokarmy płynne lub półpłynne, wzbogacone najzdrowszymi produktami w postaci nasion, orzechów, przypraw i ziół. Każdego dnia masz do dyspozycji 6 posiłków: po obudzeniu sok, potem śniadanie, koktajl na II śniadanie, zupę na lunch, koktajl na podwieczorek i znowu zupę na kolację. Propozycje posiłków nie są przypisane do kolejnych dni, możesz je sobie wybierać. Pij dowolną ilość wody, ale nie mniej niż 6 szklanek dziennie. Efekt, na który możesz liczyć, to lepsze samopoczucie. Jest też bonus - 2 kg mniej!
Przepisy na każdy dzień
Sok owocowy na rozbudzenie
Rozpocznij dzień od wypicia świeżo wyciskanego soku z owoców i warzyw. Zawarte w nim witaminy i minerały wchłaniają się w ciągu 15 minut. Wypij sok zaraz po przygotowaniu.
LIMONKOW0 - JABŁKOWY
Składniki: pół limonki bez skórki, 2 jabłka bez pestek
Owoce wrzuć do sokowirówki, uzupełnij sok wodą mineralną.
GREJPFRUTOWO - POMARAŃCZOWY
Składniki: grejpfrut obrany ze skórki, pomarańcza obrana ze skórki
Do wyciśniętego w sokowirówce soku dodaj łyżeczkę miodu.
SELEROWO - OWOCOWY
Składniki: 3 łodygi selera naciowego, jabłko bez pestek, kiwi obrane ze skórki
Uzupełnij wodą, dodaj kostki lodu.
Na śniadanie energetyczne musli
Najpóźniej godzinę po obudzeniu się zjedz miseczkę płatków. Ale każdego dnia użyj innych superdodatków.
Z PŁATKAMI MIGDAŁOWYMI
Składniki: 3 łyżki płatków owsianych, łyżka płatków migdałowych, tarte jabłko
Wymieszaj wszystkie składniki z namoczonymi wcześniej w wodzie płatkami i mlekiem roślinnym.
Z AMARANTUSEM
Składniki: 3 łyżki amarantusa (popping), 2 łyżki płatków kukurydzianych, łyżka suszonej żurawiny
Wymieszaj składniki z jogurtem
Z JAGODAMI GOJI
Składniki: 4 łyżki ugotowanej kaszy jaglanej, łyżka jagód goji, łyżka syropu z agawy lub miodu
Zalej składniki mlekiem.
Przedpołudniowy koktajl wzmacniający
Zmiksowanie koktajlu zajmie ci nie więcej niż 5 minut. Możesz wieczorem przygotować wszystkie składniki i przechować w lodówce. Rano wrzuć je do blendera i gotowe.
SZPINAKOWO-TRUSKAWKOWY
Składniki: 2 garście szpinaku, jabłko bez skórki i gniazda, 6 truskawek, łyżka otrąb i łyżeczka stewii
Dolej ok. 400 ml wody i miksuj aż koktajl nabierze płynnej konsystencji.
BURACZKOWY Z JARMUŻEM
Składniki: 2-3 liście jarmużu bez łodyg, 100 ml soku z buraków, pomidor, jabłko bez skórki i gniazda, łyżeczka mielonego siemienia
Zmiksowane składniki dopraw odrobiną soli i pieprzu.
SELEROWO-ORZECHOWY
Składniki: 2 łodygi selera naciowego, 2 pomidory bez skórki, 6 truskawek, 3 orzechy włoskie, ząbek czosnku
Zmiksuj składniki, rozcieńcz sokiem pomidorowym lub wodą.
Na lunch zupa krem z mnóstwem błonnika
Zupy możesz jeść w dowolnej kolejności i zabierać ze sobą do pracy.
BROKUŁOWA Z SOCZEWICĄ
Składniki: brokuły, cebula, czosnek, przyprawy, olej rzepakowy, 1/2 szklanki ugotowanej soczewicy
W garnku rozgrzej olej, podsmaż pokrojoną cebulę. Dorzuć różyczki brokułu, czosnek, przyprawy. Dolej wrzątek, gotuj. Zblenduj, dopraw. Zjedz z soczewicą.
MARCHEWKOWA Z IMBIREM
Składniki: 2 kg marchewki, ziemniaki, cebula, olej rzepakowy, mleczko koksowe, świeży imbir, pestki dyni, przyprawy
Do podsmażonej cebulki dodaj pokrojoną marchew i ziemniaki. Podsmaż, dodaj imbir, zalej wodą. Gotuj, aż warzywa zmiękną, zblenduj. Dodaj mleczko koksowe i uprażone pestki.
POMIDOROWA Z CZARNUSZKĄ
Składniki: puszka pomidorów (lub 1 kg świeżych), olej rzepakowy, cebula, czosnek, czarnuszka, przyprawy, filiżanka ugotowanej kaszy jaglanej
Podsmaż cebulę, czosnek, pomidory, przyprawy. Duś dolewając wody. Zblenduj, posyp czarnuszką, zjedz z kaszą.
Popołudniowy drink witaminowy
Jeśli wcześniej kupisz wszystkie składniki i będziesz miała je pod ręką, przygotowanie drinka zajmie ci tylko kilka minut.
KOKTAJL Z ŻURAWINĄ
Składniki: 4 łyżki namoczonej w wodzie przez 10 minut suszonej żurawiny, pół szklanki borówek amerykańskich, łyżka nasion chia, szklanka mleka migdałowego, łyżeczka miodu lub stewii
Wrzuć do dzbanka wszystkie składniki i zblenduj je. Zanim wypijesz, poczekaj kilka minut, aż chia spęcznieje.
SHAKE WARZYWNY
Składniki: 2 obrane marchewki, ogórek zielony, bez skórki, 1/3 pęczka zielonej pietruszki, łyżka oleju rzepakowego, 100 ml soku z buraczków (możesz użyć np. jednodniowego)
Zblenduj wszystkie składniki, dopraw do smaku szczyptą soli, pieprzu i mielonego kminku.
TRUSKAWKOWE SMOOTHIE
Składniki: 2 marchewki, 10 świeżych truskawek bez szypułek, 1 morela suszona lub świeża, 25 g ziaren słonecznika, łyżka otrąb
Najpierw wyciśnij sok z marchewek, a jeśli nie masz na to czasu, zastąp go 100 ml jednodniowego soku marchewkowego. Wszystkie składniki zmiksuj następnie w blenderze. Dodaj kilka kostek pokruszonego lodu.
Wegańska, sycąca zupa na dobranoc
To twój ostatni posiłek. Krem z warzyw każdego dnia zastąpi ci kolację.
KREM Z CIECIORKI
Składniki: szklanka ciecierzycy (suche ziarna), puszka pomidorów w kawałkach, cebula, ząbek czosnku, łyżka oleju rzepakowego
Namoczoną (12 h) ciecierzycę ugotuj. Przesmaż na oleju cebulę, dodaj czosnek i pomidory, duś ok. 5 minut. Dodaj do garnka z ciecierzycą, gotuj 5 minut. Zmiksuj i dopraw.
KREM Z BURAKÓW
Składniki: 2 upieczone buraki, jabłko, bulion, olej rzepakowy, mrożona włoszczyzna w paskach, przyprawy (sól, sok z cytryny, czosnek)
Podsmaż na oleju włoszczyznę, dodaj obrane jabłko i czosnek, duś 5 minut. Dodaj pokrojone w plastry buraki, zalej bulionem, dopraw, zagotuj. Zmiksuj na krem.
KREM Z BATATÓW
Składniki: 2 bataty, 3 marchewki, cebula, bulion warzywny, olej rzepakowy, mleko kokosowe, przyprawy
Podsmaż pokrojone warzywa na oleju, dolej bulion, gotuj, aż zmiękną. Zmiksuj z mlekiem kokosowym, dopraw.
Jak przygotować soki
Aby sok zachował jak najwięcej wartości odżywczych, wyciskając go, pamiętaj o kilku ważnych zasadach.
UMYJ CYTRUSY I OBIERZ ZE SKÓRKI
Owoce cytrusowe muszą być, na czas transportu, zakonserwowane środkami chemicznymi. Chociaż nie są one już tak szkodliwe dla człowieka jak dawniej, trzeba jednak zachować ostrożność. Do sokowirówki wkładaj oczyszczone owoce razem z albedo, czyli białą częścią miąższu, ponieważ zawiera duże ilości błonnika i witaminy P.
WYBIERAJ DOJRZAŁE OWOCE
Są słodsze i pachnące. Muszą być jednak zdrowe. Nawet gdy mają tylko lekko zepsutą (nadgniłą) skórkę, nie nadają się do jedzenia ani do wyciskania z nich soku.
Sama wybieraj superdodatki
Możesz sama urozmaicać koktajle, dodając do nich zdrowe produkty. Wybieraj spośród tych, które mają cenne wartości odżywcze.
Jagody goji: Są bogate w przeciwutleniacze oraz m.in. wit. C, z grupy B, wapń, żelazo. Wspomagają detoks organizmu, usuwając wolne rodniki.
Nasiona chia: Zawierają m.in. wapń, magnez, fosfor i białka. Są dobrym źródłem kwasów omega-3. Poprawiają perystaltykę jelit.
Suszone lub świeże morele: Dostarczają duże ilości prowitaminy A i kwasu foliowego oraz przeciwutleniaczy. Mają korzystny wpływ na oczyszczanie jelit.
Migdały i orzechy: Przywracają w organizmie prawidłowy, lekko zasadowy odczyn. Jedząc orzechy i migdały obniżasz także ryzyko chorób serca.
SKOŃCZYŁAŚ DIETĘ - BRAWO! I CO DALEJ?
Nagrodą jest lepsze samopoczucie, przypływ energii oraz to, że czujesz się lżejsza. Ale po zakończeniu kuracji, stopniowo wprowadzaj normalne posiłki. Przez kolejne 2 dni nadal pij koktajle. Zupy możesz zamieniać na sałatki i gotowane warzywa, np. z kaszą. Jako ostatnie wprowadź mięso. Naszą dietę oczyszczającą możesz powtarzać raz w miesiącu. Nie należy jednak przedłużać jej o kolejne dni.
opracowanie Anna Gumowska, kons. Anna Galczak-Kondraciuk, dietetyk