Reklama

Reklama

Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę. Gwiazdy, które walczą z chorobą

29 października obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę. Szacuje się, że z tą chorobą skóry boryka się co pięćdziesiąta osoba. Z łuszczycą walczy m.in. Kim Kardashian i Cara Delevingne.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca jest chorobą, która może dotyczyć skóry gładkiej, skóry owłosionej głowy, a także paznokci i stawów.  

Charakteryzuje się ona czerwonymi, pokrytymi łuską grudkami, które mogą się zlewać i tworzyć większe ogniska. W przypadku łuszczycy paznokci objawem są wgłębienia na płytce lub widoczne ślady oleju pod paznokciami. 

Łuszczyca to choroba przewlekła. Powstawanie zmian chorobowym opiera się na nadmiernych podziałach komórek naskórka i zaburzeniach złuszczania. Chociaż może ujawnić się w każdym wieku, to uznaje się, że najczęściej występuje przed 30. rokiem życia.

Reklama

Gwiazdy, które chorują na łuszczycę

Walka z łuszczycą nie jest łatwa, a dla wielu osób jest ona wstydliwą chorobą. Niektóre gwiazdy przyznały się, że również się z nią zmagają, a wszystko to po to, by ta przewlekła choroba nie była już tematem tabu. 

Z łuszczycą boryka się m.in. Kris Jenner, a przez to, że ma ona podłoże genetyczne, to choroba ujawniła się także u jej córki Kim Kardashian. Obie nie mają problemu z tym, by głośno mówić o łuszczycy. Zaakceptowały ją i wierzą, że wkrótce pojawi się lekarstwo, które da możliwość całkowitego wyleczenia.

Do walki z łuszczycą przyznała się również Cara Delevingne. Modelka nie ukrywa, że choruje i już nie próbuje zakrywać zmian skórnych. W 2016 roku postanowiła pojawić się na premierze filmu "Legion samobójców". To właśnie wtedy zdecydowała się na stylizację, która odsłoniła zmiany na jej skórze. 

LeAnn Rimes jest amerykańską piosenkarką i również boryka się z łuszczycą. Zdecydowała się na odważny krok i na swoim instagramowym profilu opublikowała zdjęcia pokazujące całe ciało pokryte zmianami skórnymi. 

Czytaj więcej:

Lęk przed seksem

Równowaga w życiu, czyli co składa się na dobrostan

Rodzaje fobii związane z miłością

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje